TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-08-09 до 2004-08-15

Инвалидизираниот прилепчанец пристигна во Атина

Утрински - 14.08.2004

Заврши патешествието на Миле Стојкоски ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Прилепчанецот Миле Стојкоски вчера околу 16 часот по грчко време, четири часа пред отворањето на Летните олипмиски игри, беше 5 километри од Атина. Патешествието, како што ни рече Стојкоски вчера во телефонскиот разговор, му заврши точно на ...

Количката ќе му ја подарам на Бил Гејтс

Дневник

Миле Стојкоски го помина маратонот од 704 километри. Тој стигна во Атина на отворањето на олимписките игри.

Канал5

Миле Стојкоски пристигна во Атина

А1

Миле Стојкоски е пред портите на Атина

Утрински
5 поврзани вести »

Поради Павле, во Атина ќе се слуша „Хеј Словени“

Време - 13.08.2004

СРБИЈА И ЦРНА ГОРА Пратениците на српско-црногорскиот парламент завчера не можеа да се договорат за текстот на новата химна, по што расправата ја одложија за септември. Тие одржаа итна седница, во надеж дека законот ќе биде усвоен навреме и дека ако репрезентацијата на Србија и Црна Гора на Летните ...

Србија и Црна Гора со "Хеј Словени" на Олимпијадата

Утрински

Србија и Црна Гора гласа за нова химна

Вест

СЦГ избира нова химна

А1

Србите и Црногорците пакуваат нова химна на Олимпијадата

Дневник
5 поврзани вести »

Косовските Албанци чекаат знак за терористички напади на Олимпијадата

Вест - 12.08.2004

Жујорк, 12 август - Терористички групи се спремни да преземат напади за време на Олимписките игри во Атина. Се чека само одлука на раководството што се наоѓа во Иран и од Ал Каеда, објави американскиот весник "Ди Жујорк, 12 август - Терористички групи се спремни да преземат напади за време на ...

Косовски и арапски исламисти заедно подготвуваат напад врз Атина

Време

За напади во Атина наредба чекаат косовски Албанци

Утрински

Терористи подготвуваат напади во Атина

А1

Албански и Сиријски терористи ќе извршат напади на Олимпијадата

А1
5 поврзани вести »

Миладиновци ги обединија вмровците

Време - 14.08.2004

ПО СЕДУМДНЕВНО ПЕШАЧЕЊЕ ОД СТРУГА Наследниците на Миладиновци, Љупчо и Ангел Куртелов, вчера во 12 часот и пет минути пристигнаа пред Собранието на Македонија, по седум дена пешачење од Струга. Тие прво се сретнаа со претседателот на Парламентот, Љупчо Јордановски, а потоа и со пратениците од ...

Татко и син од Струга пропешачија до Скопје за спас на општината

Утрински

Пратениците побрзи од правнуците на Миладиновци

Дневник

Правнуците на Миладиновци пристигнаа во Скопје

А1

Потомците на Миладиновци тргнаа пеш кон Скопје

Дневник
5 поврзани вести »

Рекордна цена на бензинот

Време - 10.08.2004

ПОСКАПЕА НАФТЕНИТЕ ДЕРИВАТИ Малопродажните цени на нафтените деривати од денеска се зголемени за два денара, освен дизел-горивото, кое поскапе три денари. Новата цена на МБ-96 (премиум) изнесува 59,50 денари, БМБ-90 (безол. регулар.) чини 56,00 денари, цената на БМБ-95 (безол.

Литар бензин поскап за два, а дизелот за три денари

Утрински

Бензините поскапи за 2, дизелот за 3 денари

Дневник

Бензинот поскапе за 2, дизелот за 3 денари

А1

Бензинот поскапе за два, дизелот за три денари

Канал5
5 поврзани вести »

Пешиќ со шанси за медал, Маленко брка нов балкански рекорд

Време - 14.08.2004

ВИКЕНДОВ ПРВИ НАСТАПИ НА НАШИТЕ СПОРТИСТИ НА ЛОИ Самоил Петрески Стрелачката Дивна Пешиќ, која ќе биде првата македонска олимпијка што ќе настапи во Атина (денеска 9 часот) , има реални шанси за медал во нејзината дисциплина - пукање со воздушна пушка на 10 метри.

Стрелачката Пешиќ стартува денеска

Утрински

Ранобудната Дивна со петлите ќе пука во метите

Дневник

На 28 Олимписки игри Македонија ќе има 10 претставници

А1

Пешиќ: Во Олимпиското село доаѓам само за да преспијам

Утрински
5 поврзани вести »

Најавената приватизација стои на мртва точка

Време - 12.08.2004

СИНДИКАТОТ ЗА ЗДРАВСТВО БАРА ОДЛОЖУВАЊЕ НА РЕФОРМИТЕ Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита бара одложување на најавената приватизација на стоматолошките амбуланти, аптеки и бањски лекувалишта, зашто шест месеци работите стојат на мртва точка и не се донесени потребните ...

Здравството се приватизира незаконски

Вест

Синдикатот бара да се одложи приватизацијата во стоматологијата и на аптеките

Утрински

Според синдикатот реформите во здравството почнале прерано

А1

Државните стоматолози не сакаат на слепо да станат кираџии

Време
5 поврзани вести »

"Телеком" ќе им ги објаснува новите тарифни пакети на граѓаните

Утрински - 14.08.2004

Од 16 до 18 август "Македонски телекомуникации" од 16 до 18 август ќе организира советувања за избор на тарифен пакет во Тетово, Гостивар, Кочани, Штип и Велес. Целта на советувањето е компанијата да им објасни на граѓаните и да им препорача кој тарифен пакет им одговара најмногу, согласно со ...

Кажи не за јулската цена на "ало"!

Дневник

„Пружи отпор- кажи не“, повикаа на враќање на телефонските сметки

А1

Со образецот на НВО, граѓаните ќе можат да му ги вратат сметките на Телеком

А1

Јулските телефонски сметки се повисоки, се жалат граѓаните

А1
5 поврзани вести »

Незадоволство од откупната цена на грозјето

Време - 13.08.2004

ВО КАВАДАРЦИ И ВО НЕГОТИНО Лозарите од Тиквешијата не се задоволни од цената на десертното грозје. Во почетокот на бербата трпезното грозје се откупуваше по 40 денари, а деновиве цената во некои откупни пунктови падна на 19, па и на 17 денари за килограм. - Не сум задоволен од цената.

Пепелницата ги "пеплоса" лозарите

Утрински

Лозарите незадоволни од откупната цена

Дневник

Цената ќе зависи од квалитетот, а не од квантитетот

Дневник

Берба на десертното грозје

Дневник
5 поврзани вести »

Возило на КФОР со голема брзина се движело во спротивна насока

Вест - 10.08.2004

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА НА АВТОПАТОТ ВЕЛЕС -СКОПЈЕ Возилото на КФОР за малку ќе налетало и на колоната автомобили од Штип со навивачи на ФК Брегалница, кои се враќале од Скопје по завршувањето на натпреварот Работнички Кометал - Брагалница Краун, кои веднаш с Илјадници автомобили и други возила кои ...

Кфоровец возел од Велес до Скопје во спротивна насока

Време

Возило на КФОР залутало во спротивна насока на автопатот

Утрински

КФОР пак вози контра

Дневник

КФОРОВЦИ ПОВТОРНО ВОЗАТ ВО СПРОТИВЕН ПРАВЕЦ А ОВОЈПАТ ЌЕ НАСТРАДАЛ ШТИПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК

Канал5
5 поврзани вести »