TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-08-09 до 2004-08-15

Црквата и државата остануваат заедно

Вест - 10.08.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И Г.Г СТЕФАН ГИ РАСЧИСТИЈА ДИЛЕМИТЕ "Македонската Православна Црква и македонската држава се и ќе останат заедно. Расколниците и отпадниците треба да бидат маргинализирани, изолирани и отфрлени. Медиумското внимание што им се посветува, "Македонската Православна Црква и македонската ...

Расколниците треба да бидат маргинализирани и отфрлени

Утрински

Новинарите поопасни од расколниците

Дневник

Викендов средба Црвенковски - Г.Г.Стефан: МПЦ И МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА СЕ И ЌЕ ОСТАНАТ ЗАЕДНО

Канал5
4 поврзани вести »

АРМ ќе се вооружува со српски пушки

Време - 12.08.2004

КРАГУЕВАЦ Македонската армија ќе се вооружува со пушки од српската фабрика „Застава“ од Крагуевац, за што веќе има постигнато договор со производителот во вредност од 150 илјади евра. Ова, како што пренесува Макфакс, завчера го изјавил директорот на фабриката за воена индустрија при крагуевачка ...

АРМ ќе се модернизира со српски пушки

Утрински

АРМ ќе се вооружува со пушки од „Застава“

А1

МОДЕРНИЗИРАЊЕ НА ЕДИНИЦАТА ЗА СПЕЦИЈАЛНИ НАМЕНИ НА АРМ СО НОВИ ПУШКИ М-21 ОД “ЗАСТАВА”, КРАГУЕВАЦ

Канал5
4 поврзани вести »

Карајованов и Раптис го пропуштаат маратонот во Шабац

Време - 14.08.2004

МАРАТОНСКО ПЛИВАЊЕ Македонските маратонски пливачи Јане Карајованов и Теодора Раптис нема да настапат на утрешната трка од Светскиот куп, што ќе се плива во Шабац (Србија и Црна Гора). Причини за ваквата нивна одлука има повеќе, но, како што ни соопшти Карајованов, најголеми се заморот што го ...

Раптис шеста, Карајованов десетти во Канада

Време

Раптис шеста во Магог

Вест

Раптис шеста, Карајованов десетти

Утрински
4 поврзани вести »

Децентрализацијата е направена со политички пазарења

Време - 14.08.2004

СПОРЕД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КАМЕЊАНЕ Припојувањето на општината Камењане кон општината Боговиње е направено според политички критериуми, тврди градоначалникот на општина Камењане, Нуриоман Тефику. -Укинувањето на нашата општина и нејзиното припојување кон општина Боговиње е доказ дека ...

Камењане најавува радикализација

Утрински

Тефику: „ДУИ им заби нож во грбот на жителите на Камењане“

А1

Камењане со радикални средства против законот за територијална организација

Вест
4 поврзани вести »

Маленко исплива второ најдобро време во кариерата

А1 - 15.08.2004

Вториот ден на Олимписките игри во Атина го означи почетокот на натпреварите за македонските пливачи. Александар Маленко исплива второ најдобро време во кариерата. На квалификациската трка на 200 метри слободно, беше прв во својата група.

Со 25 години ветеран меѓу пливачите

Утрински

Маленко и Стојановска почнуваат утре

Утрински

Маленко и Стојановска први влегуваат во базен

Дневник
4 поврзани вести »

Сојузот нема да се дели ако си замине Муратовски

Време - 14.08.2004

СИНДИКАЛНО НЕЗАДОВОЛСТВО Неколку синдикати може да излезат од ССМ ако Ванчо Муратовски остане претседател на оваа институција, велат синдикалците. Најнезадоволни од работата на Муратовски се членовите на синдикатите на вработените во ресорите одбрана, образование, финансии и индустрија.

Четири синдикати ќе избегаат од Сојузот на Муратовски

Вест

Претседател на републички синдикат две години директорува во МЖ

Време

Синдикатот на Муратовски непризнат во светот

Вест
4 поврзани вести »

"Македонски духовни конаци" во "Св. Ѓорѓија" Струга

Вест - 13.08.2004

Поетската манифестација "Македонски духовни конаци" се одржува утре во 11 часот во во дворот на црквата "Св. Ѓорѓија" во Струга. На Манифестацијата ќе учествуваат автори од литературата, ликовната уметност и музиката. Ќе се доделат наградите "Духовен воин" за афирмација на македонската кауза на ...

Традиционално "Македонски духовни конаци"

Дневник

"Велја кутија" за Коле Чашуле

Вест

"Духовните конаци" ќе се одрЖат во "Св. ѓорѓија" во Струга

Утрински
4 поврзани вести »

Почна производството на разводни постројки

Утрински - 11.08.2004

Рестартирана фабриката ЕМО во Тетово ТЕТОВО - По прекин од една и пол година, во погоните на фабриката ЕМО во Тетово се рестартираше производството на сите типови разводни постројки неминовни за дистрибуција на електрична енергија.

Погоните на ЕМО рестартирани, дел од работниците уште пред врати

Вест

Отпуштените работници насилно упаднаа во фабриката

Дневник

Вработените не го сакаат новото раководство

Дневник
4 поврзани вести »

Костовски и Гештаковски во остар дуел

Утрински - 10.08.2004

Независниот пратеник Трифун Костовски со својот настап предизвика бурни реакции кај пратениците од редовите на парламентарното мнозинство Министерот го обвини пратеникот дека ги слуша експертите ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Колку ќе чини оваа територијална поделба? Зошто Владата го заборави членот 80 од ...

Продолжува дуелот меѓу власта и опозицијата

Време

Кавга за општините уште десет дена?

Дневник

Ништо ново на вториот ден од расправата за предлог- територијалната организација на земјава

Канал5
4 поврзани вести »

Киднапиран британски новинар во Ирак

Утрински - 14.08.2004

Дело на ирачките милитанти во Басра Очевидците велат дека напаѓачите во текот на ноќта го заробиле новинарот од хотел во Басра БАСРА - Ирачките милитанти во јужниот град Басра киднапираа британски новинар и се заканија дека ќе го убијат ако американските сили за 24 часа не се повлечат од светиот ...

Киднапиран британски новинар во Басра

А1

ВО БАСРА КИДНАПИРАН БРИТАНСКИ НОВИНАР

Канал5

Британските сили во Ирак во зголемена подготвеност

А1
4 поврзани вести »