TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-08-09 до 2004-08-15

Македонија нема гајле од пролив

Вест - 14.08.2004

СТОКОВИТЕ РЕЗЕРВИ СО 20 ПАТИ ПОВЕЌЕ ЛЕКОВИ ЗА СТОМАК ОД ПОТРЕБНИТЕ Освен "стрептоксазол", по магацините се најдени и енормно големи количини на други лекови кои воопшто не се неопходни или кои се двојно, дури и тројно повеќе од потребното, за сметка на што ни за лек нема физиолош Македонските ...

"Зегин" добро ги чува државните резерви со лекови

Утрински

Хаос во државните резерви со лекови, се чекаат мерки

Утрински

Со државните стоковни резерви нема да се интервенира на пазарот

Утрински
4 поврзани вести »

Плоштадот се сопна

Време - 12.08.2004

Росица Тошевска <> По два мандата на градоначалникот Ристо Пенов, може да се рече дека дочекавме нов плоштад - централно место во главниот град и во државава, кое треба да ја легитимира метрополата, да ги привлече и да ги собере граѓаните.

Плоштадот „Македонија“ треба да има национален идентитет

Време

Плоштадот „Македонија“ е тотална утка

Време

На плоштадот сега му недостасува содржина

Дневник
4 поврзани вести »

Кан најплатен фудбалер во Бундеслигата

А1 - 09.08.2004

Голманот на минхенски Баерн Оливер Кан е најплатен фудбалер во новата сезона во Бундеслигата, што официјално беше отворена изминатиот викенд. Германските медиуми обајвија дека годишната плата на Кан изнесува пет милиони евра, вклучувајќи ја и заработката од реклами.

Баерн и Вердер ја најавија борбата за титулата

Време

Баерн без проблеми во Хамбург, Борусија загуби на "Вестфален"

Утрински

Магат го врати победничкиот дух кај Баварците

Дневник
4 поврзани вести »

Првенството почнува со дерби: Вардар - Металург

Време - 09.08.2004

РАКОМЕТ - КОНФЕРЕНЦИЈА НА КЛУБОВИ, СУПЕРЛИГА Александра Мазнева Шампионот Вардар и вицешампионот Металург со меѓусебен меч го отвораат новото првенство на Македонија во ракомет во машка конкуренција, кое почнува на 25 септември. Другите двојки во 1.

Во најнизок ранг за два неоправдано неодиграни меча

Вест

Вардар против Металург уште на стартот

Утрински

Вардар тргнува да ја брани титулата против Металург

Дневник
4 поврзани вести »

Буш деновиве на уште една мака

А1 - 15.08.2004

Очите на Америка се свртени кон Флорида, најмалку 13 мртви и илјадници остана без домови откако ураганот Чарли беснее неделава. Додека политичките кругови на демократите се бесни заради еден секс скандал. Гувернерот на Њу Џерси Џејмс Мекгрејви кој призна дека е хомосексуалец притиснат од уцените на ...

Буш си избра шеф на ЦИА

Време

Портер Гос кандидиран за шеф на ЦИА

Утрински

Републиканецот Портер Гос нов шеф на ЦИА

Вест
4 поврзани вести »

Вардар го доби Работнички

Вест - 14.08.2004

ЖДРЕПКА ЗА 1/8-ФИНАЛЕТО НА ФУДБАЛСКИОТ КУП Нашиот најтрофеен клуб, Вардар, по елиминацијата на шампионот Победа, во 1/8-финалето на Купот на Македонија за противник го доби својот голем ривал, Работнички Кометал. Ждрепката, пак, на актуелниот освојувач на Купот, Слога Југомагнат, му ја донесе ...

Сите скопски екипи ќе играат меѓусебно

Време

Осминафинале: Работнички К. против Вардар!

Утрински

Работнички К - Вардар во 1/8 финалето од фудбалскиот куп

А1
4 поврзани вести »

Епидемија од киднапрања во Латинска Америка

Вест - 14.08.2004

МЕКСИКО СИТИ, (АП) - Со широка насмевка под црните очила Јесус Солорзано Мартинез вели дека бил глупав, иако неговиот јазик не е толку пристоен. Мартинез е реткост во Латинска Америка: киднапер кого го фатиле. Од своето прво и единствено киднапирање тој успеал да извлече неколку торби полни со ...

Киднапирале момче поради долг од 250 евра

Време

Поранешен пратеник киднапирал земјоделец

Вест

Дете киднапирано на Косово пронајдено во Арачиново

А1
4 поврзани вести »

Застрелан опасен криминалец од Албанија

Вест - 13.08.2004

ВО ВООРУЖЕНА ПРЕСМЕТКА ПРИ АПСЕЊЕ ВО ДЕБАР Имер Мањани, опасен криминалец од Албанија, бил застрелан откако со бомби "кашикари" и автоматски пушки сакал да убие двајца полицајци во моментот кога тие се обидувале да го уапсат, бидејќи била распишана меѓу Во вооружена престрелка со полицијата, вчера ...

Убиен познат албански криминалец, двајца полицајци ранети

Време

Во престрелка со полицијата убиен Имер Мајани

А1

Припадници на македонската полиција во престрелка го убиja албанскиот криминалец Имер Мајани

Канал5
4 поврзани вести »

"Прашина" на ТВ во САД

Вест - 10.08.2004

МАКЕДОНИЈА ВО АМЕРИКАНСКИТЕ ДОМОВИ Филмот "Прашина" на Милчо Манчевски во саботата, 7 август, доживеа премиера на американската телевизиска, а ќе биде прикажан уште неколку пати во текот на следниве недели. Филмот "Прашина" на Милчо Манчевски во саботата, 7 август, доживеа премиера на американската ...

"ПРАШИНА" премиерно на американската телевизија

Утрински

"Прашина" премиерно на американска телевизија

Дневник
3 поврзани вести »

Средствата за водоводи се делени без критериуми

Време - 14.08.2004

РЕАКЦИЈА НА ЗЕЛС Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија-ЗЕЛС го изразува своето незадоволство во врска со Одлуката за распределба на средства за изградба на водоводи и третман на отпадни води во Република Македонија за оваа година.

ЗЕЛС бара нова одлука за изградба на водовод

Утрински

ЗЕЛС бара нова распределба на парите за водоводи

Дневник
3 поврзани вести »