TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-08-09 до 2004-08-15

За обнова на "Бриони" се бара помош од Црвенковски и Костов

Вест - 10.08.2004

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА БРВЕНИЦА НЕ ДАВА ГРАДЕЊЕ НА СПОРТСКИ ЦЕНТАР КАЈ СРУШЕНИОТ МОТЕЛ "БРИОНИ"-ЧЕЛОПЕК Претседавачот на Советот на општина Брвеница вели дека градоначалникот Синани не може да одбива да го потпише урбанистичкиот план кој бил донесен на седница на Советот поткрепен со сета неопходна ...

Нови „Бриони“ за зближување

Утрински

Сопствениците на „Бриони“ решени да градат

А1
3 поврзани вести »

Израелска фирма ќе им помага на земјоделците

Време - 10.08.2004

РЕАЛИЗИРАНА ИНИЦИЈАТИВАТА НА ТАНТАРОВ Иницијативата за воспоставување соработка со израелски „Унифод“, која ја покрена Сојузот на земјоделците на Македонија, неделава се очекува да заврши со регистрација на мешана македонско-израелска фирма, пренесува МИА.

Македонско-израелската фирма за земјоделско производство пред регистрација

Утрински

ИЗРАЕЛЦИ ЌЕ ИНВЕСТИРААТ ВО МАКЕДОНСКОТО ЗЕМЈОДЕЛСТВО

Канал5
3 поврзани вести »

"Стотројка" повторно работи

Вест - 13.08.2004

УПРАВАТА ЗА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ ДОЗВОЛИ КУЛТНОТО МУЗИЧКО РАДИО ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕТЕРОТ Директорот на Управата за телекомуникации Коста Трпковски вели дека времената двомесечна дозвола на "Стотројка" е издадена за да ги направи Македонската радиодифузија потребните технички тестирања на Единственото ...

„Стотројка“ од утре повторно во етерот

А1

“СТОТРОЈКА” ПОВТОРНО ВО ЕТЕРОТ

Канал5
3 поврзани вести »

Духовна музика со хорот "Православие" од Бугарија

Вест - 10.08.2004

ВЕЧЕРВА НА "ОХРИДСКО ЛЕТО" ВО "СВ. СОФИЈА" Вечерва (21 часот) во црквата "Св. Софија" на "Охридско лето" е концертот на хорот "Православие" од Бугарија, под диригенство на Татјана Коцева - Христова. Од широкиот и разновиден репертоар на "Православие", каде што влегуваат композиции од сите стилови и ...

Концерт на хорот „Православие“ од Бугарија

Време

Концерт на хорот "Православие" од Бугарија

Дневник
3 поврзани вести »

Струмичани најавуваат дека ќе има добар ајвар

Дневник - 10.08.2004

КОНТРОВЕРЗИИ ЗА ВИРУС каЈ ПИПЕРКИТЕ Здружението на градинари од Струмица обвинува дека намерно се измислува вирус за некој да профитира со увоз на ајварка Здружението на градинари од Струмица обвинува дека поради нечии лични интереси се шират дезинформации дека вирус го јаде родот на пиперката ...

Преполовен родот кај куртовската капија

Утрински

Вирус ги јаде струмичките чушки

Дневник
3 поврзани вести »

Британија дозволи клонирање човечки органи

Време - 13.08.2004

СО ОДЛУКА НА ВЛАДАТА Британската Влада му дозволи на Универзитетот во Њукасл да врши клонирање човечки клетки и ткива, со што оваа институција стана прв британски центар за клонирање. - Сакаме да почнеме да работиме што е можно побргу. Имаме основа, имаме знаење, имаме се што ни треба.

Британските научници добија дозвола да клонираат човечки ембриони

Вест

Велика Британија дозволи клонирање човечки ембрион

А1
3 поврзани вести »

Убава си како срцево што ти го подарив

Време - 11.08.2004

КАКО ЗАВЕДУВАЛ ПРАТЕНИКОТ СТОИЉКОВИЌ Ефинија Таневска (19), ќерка на сопартијката на Иван Стоиљковиќ, вчера во скопскиот Основен суд 1 сведочела на судењето против нејзината мајка Снежана Таневска, нејзиното момче Оливер Петров и неговиот другар Енцо Тутели, обвинети дека го тепале претседателот на ...

Кога не успеа милум Стоиљковиќ се обиде силум

Дневник

Судскиот спор на Стоиљковиќ се претвара во љубовна драма

А1
3 поврзани вести »

Граничната полиција доби компјутерска опрема

Време - 11.08.2004

ИТАЛИЈАНСКА ДОНАЦИЈА Одделот за гранична полиција на МВР вчера доби компјутерска опрема, која ја донира Владата на Италија. Според агенцијата МИА, презентацијата на техничката опрема за граничните полицајци беше во организација на одделот за развој на полиција на ОБСЕ.

Компјутерска опрема од 60.000 евра за граничната полиција

Утрински

Италија и подари 38 компјутери на граничната полиција

Дневник
3 поврзани вести »

„Лумикс“ не треба да гради на просторот на родната куќа на Гонџа Бојаџиу

Време - 10.08.2004

ГРАЃАНСКАТА АСОЦИЈАЦИЈА „МАЈКА ТЕРЕЗА“ РЕАГИРА Росица Тошевска Одговорните треба да ги запрат градежните работи на просторот пред ЕСМ, кои почнаа деновиве, на кој според граѓанската асоцијација „Скопјанката Мајка Тереза“ се наоѓале родната куќа и дворот на големата хуманистка Гонџа Бојаџиу, смета ...

Здружението „Мајка Тереза“ се противи на изградбата на „Лумикс“

Утрински

Власта да ја запре изградбата на "Лумикс"

Дневник
3 поврзани вести »

Самостојно Кичево по примерот на Струга

Време - 12.08.2004

НОВА ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА НЕЗАВИСНА ОПШТИНА Мери Јордановска <> Кризниот штаб од Кичево и сите политички партии, освен СДСМ, завчеравечер потпишале декларација со која бараат општината да остане во постојните граници, а во спротивно ќе покренат постапка за донесување повелба за самостоен статус на ...

И Кичево по стапките на Струга

Утрински

Кичево ќе прогласи самостојност ако се усвои законот

А1
3 поврзани вести »