TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-08-09 до 2004-08-15

Јувентус е пред елиминација

Време - 12.08.2004

ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, 3. КОЛО Најтрофејниот италијански клуб Јувентус доживеа шок на својот стадион „Деле Алпи“ откако мораше во второто полувреме да надомести негатива од два гола во дуелот со Ѓургарден (Шведска), во првиот меч од 3. квалификациско коло за пласман во Лигата на шампионите.

Јувентус на „Деле Алпи“ извлече реми против Ѓургарден

Утрински

Неизвесен пласманот во групите од ЛШ за Јувентус

А1
3 поврзани вести »

Четворица загинаа во хаварија на нуклеарна централа во Јапонија

Вест - 10.08.2004

ТОКИО, 10 август, (Ројтерс) - Протекување на пареа под притисок во една нуклеарна централа во Јапонија вчера уби четворица работници. Властите соопштија дека нема радиоактивно озрачување од несреќата, која е најкатастрофалната што досега се случила во една јапонска нуклеарна централа во поглед на ...

Пареа од нуклеарна централаспржи четворица работници

Дневник

Хаварија во јапонска нуклеарна централа

А1
3 поврзани вести »

Двајца повредени во групна тепачка

Време - 09.08.2004

СТРУШКО Во групна тепачка меѓу жители на струшкото село Џепин, двајца со фрактури на черепот завршиле во Костозглобната болница во Охрид, соопшти струшката полиција. Според нивните информации, тепачката била регистрирана во саботата околу 17.45 часот пред колонијална продавница во струшкото село ...

Си ги искршиле главите со стапови за имот

Вест

Две скршени глави во масовна тепачка

Дневник
3 поврзани вести »

Дневни аваз: „САД брзаат да ги уапсат Караџиќ и Младиќ“

А1 - 13.08.2004

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте, призна дека од почетокот на оваа година, специјален тим на Судот во Босна и Херцеговина (БиХ) собира податоци од местата на престој на обвинетите од Трибуналот Радован Караџиќ и Ратко Младиќ.

Лука Караџиќ демантира дека неговиот брат е болен

А1

Караџиќ претрпел мозочен удар

Дневник
3 поврзани вести »

Ранета жена од заталкан куршум

Вест - 09.08.2004

ВО ТЕТОВСКОТО СЕЛО НЕРАШТЕ Во саботата во 21.40 часот, од заталкан куршум, како што потврдија во полиција, била повредена 59-годишната А.С. во тетовското село Нераште. Настанот се случил додека А.С. со семејството седела во дворот на својата куќа.

Ранил жена што седела во двор

Време

Жена ранета од заскитан куршум

Дневник
3 поврзани вести »

Вооружени разбојници украле чанта со еден милион денари

Време - 14.08.2004

МЕНУВАЧНИЦИТЕ ЧЕСТА ЦЕЛ НА РАЗБОЈНИШТВА Огнен Чанчаревиќ Тројца вооружени разбојници ограбиле сопственик на менувачница од кого зеле чанта во која имало еден милион денари, завчера во Кичево. Според информациите на кичевските полицајци, разбојништвото се случило околу 20.30 часот на улицата Гоце ...

Од газда на менувачница украдена чанта со еден милион денари

Вест

Украдени 1 милион денари на сопстевник на менувачница во Кичево

А1
3 поврзани вести »

Шредер за прв пат се поклони на гробор на татка си во Романија

Вест - 13.08.2004

ЧАНУ МАРЕ, Романија, 13 август, (Ројтерс) - Германскиот канцелар Герхард Шредер вчера за првпат го виде гробот на својот татко во малото романско село Чану Маре недалеку од местото каде што загинал како војник кон крајот на Втората Светска војна.

Сиромашните Германци бараат оставка од Шредер

Време

Шредер ќе се поклони на гробот на татко си

Дневник
3 поврзани вести »

Младост сака да најде спонзор, па потоа тренер

Вест - 09.08.2004

СУПЕРЛИГАШОТ ОД БОГДАНЦИ И НАТАМУ ТАКТИЗИРА И додека главните конкуренти за титулата Вардар и Металург веќе ги почнаа подготовките за новата сезона, претседателот на постојано амбициозната Младост, Гоце Петрушев, и натаму тактизира.

Потапкин и Телепњев - Македонци?

Време

Се бара спонзор за шампионската трка

Дневник
3 поврзани вести »

Државната комисија за спречување на корупцијата најверојатно ќе го разгледува случајот Макпетрол,

Канал5 - 13.08.2004

Државната комисија за спречување на корупцијата најверојатно ќе го разгледува случајот Макпетрол, кому државата треба да му плати оштета од 4,5 милиони евра. Од комисијата велат дека за овој предмет членовите ќе заседаваат за 10 тина дена, веднаш по з Државната комисија за спречување на корупцијата ...

Владата ќе го му го подари гасоводот на Макпетрол?

Вест

Владата сака да го трампи гасоводот со долгот спрема „Макпетрол“

Утрински
3 поврзани вести »

Во Охрид затворени кафулиња поради неиздавање фискални сметки

А1 - 14.08.2004

Десетина кафулиња и ресторани во Охрид вчера беа затворени од пазарната инспекција поради неиздавање фискални сметки. Покрај овие објекти во центарот на градот и на крајбрежјето, уште 10-на добија решенија за затворање, што ќе биде спроведено в понеделник.

Затворени 25 локали во Охридско зашто не давале фискални сметки

Вест

Пазарната инспекција издала решенија за затворање на 26 дуќани од Oхрид поради неиздавање на фискални сметки.

Канал5
3 поврзани вести »