TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-08-09 до 2004-08-15

Рекордна продажба на кондоми

Време - 14.08.2004

ВО ПАРИЗ Светскиот производител на презервативи „Дурекс“ во јули годинава остварил 27 отсто од годишната продажба во Париз и во околината, наспроти 24 отсто во јужниот дел на Франција. За тоа придонесува кампањата во рамките на која на улиците на метрополата се залепени плакати со презервативи.

Зголемена продажбата на кондоми меѓу парижани

Дневник

Хидроизолација од кондоми

Дневник
3 поврзани вести »

Чарли удри врз Кубана роденденот на Кастро

Дневник - 14.08.2004

НЕВРЕМЕ НА КАРИБИТЕ Ураганот Чарли вчера ги погоди Хавана и западниот дел на Куба, а силните ветрови ги корнеа покривите од куќите и кокосовите дрвја на островот, јави Ројтерс. - Ова е катастрофа. Силните ветрови ги искршија прозорците и вратите, а откорнаа и многу покриви од куќите во Хавана.

Евакуација на Флорида поради ураганот Чарли

А1

ЕВАКУАЦИЈА НА ФЛОРИДА ПОРАДИ УРАГАНОТ ЧАРЛИ

Канал5
3 поврзани вести »

ФИА пресуди во корист на БАР

Дневник - 11.08.2004

ФОРМУЛА1 На Џенсон Батон вчера му беше соопштено дека ако следната сезона не се натпреварува за тимот на БАР тогаш нема да може да се натпреварува за ниеден друг тим. Одлуката ја донесе Бордот за разгледување на договорите во рамките на ФИА.

Батон може да ја загуби лиценцата!

Дневник

Хакинен блиску до БАР

Дневник
3 поврзани вести »

Скопјани не знаат да фрлаат ѓубре

Вест - 13.08.2004

КОМУНАЛНА ХИГИЕНА ВРАЌА НА ОБВИНУВАЊАТА ЗА НЕЧИСТ ГРАД "Никогаш не е искористен капацитетот на нашите контејнери. Еден стандарден контејнер може да собере 400 килограми отпад, но речиси никогаш нашите контејнери не се полнат толку, туку само по 60-тина кила.

За скопјани нема бесплатни ќеси за ѓубре

Вест

„Комунална" го собира медицинскиот отпад, Министерството не плаќа

Утрински
3 поврзани вести »

Уметниците и нивното делување во природата

Вест - 10.08.2004

ПРОЕКТ "АВТОРСКИ НИЗ ПОЈАВНОТО" Изминативе десетина дена Томе Аџиевски, Гордана Даутовска Поповска, Станко Павлески, Спасе Перовски, Борче Стојанов, Роберт Алаѓозовски, Небојша Вилиќ и Викторија Терзиева заедно живееја и твореа во рур Ликовните уметници Томе Аџиевски, Гордана Даутовска Поповска, ...

Група уметници твореа во изолација

Време

Уметници десет дена твореле во планинската област Kадиица

Дневник
3 поврзани вести »

Нападот врз полицајците не е политички

Дневник - 13.08.2004

МИНИСТЕРОТ ЗА ВНАТРЕШНИ ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО ШУТКА Ранетите задолжиле панцири пред да одат на задача, но не ги ставиле на себе, тврдат во МВР Мотивите за нападот на тројцата полицајци се криминални, немаат ниту политичка ниту меѓунационална заднина, изјави вчера министерот за внатрешни работи, Силјан ...

Во МВР има корумпирани полицајци

Утрински

Аврамовски: „Границата треба да се контролира од двете страни“

А1
3 поврзани вести »

Како се продаваше хотелот "Македонија"

Дневник - 11.08.2004

Писмо (Повод: "Поништена продажбата на хотелот "Македонија" во Битола, 5 август) Сакаме да ги известиме јавноста и доверителите на Штедилницата "Либерти интернационал" - во стечај за вистината за продажбата на хотелот "Македонија" во Битола.

Доверителите од „Либерти“ го обвинуваат судот за корумпираност

Утрински

Битолскиот суд ни готви отровни чорби

Дневник
3 поврзани вести »

Ги измамил медиумите со снимка од лажно обезглавување

Вест - 09.08.2004

САН ФРАНЦИСКО, (Ројтерс) - Еден млад компјутерџија од Сан Франциско кој на Интернет пуштил намонтирана снимка на која излгедало како да му ја отсекуваат главата, ги излажал медиумите дека ислмистички киднапери САН ФРАНЦИСКО, (Ројтерс) - Еден млад компјутерџија од Сан Франциско кој на Интернет ...

Сам монтирал снимка со сопственото обезглавување

Утрински

Монтирал снимка какотерористи му ја сечат главата

Дневник
3 поврзани вести »

Вооружена банда опљачкала возач на автобус

Вест - 11.08.2004

РАЗБОЈНИШТВА ВО ТЕТОВО Околу 4 часот изутрина, вчера на регионалниот пат Тетово - Јажинце, три вооружени лица се обиделе да запрат автобус на приватна транспортна компанија, со кој управувал 40 - годишниот Махи О. од тетовското село Нераште.

Друмски разбојници ограбиле возач на автобус

Време

Два одделни вооружени грабежи во Тетовско

А1
3 поврзани вести »

Асфалт за улици во Зелениково

Вест - 13.08.2004

Општина Зелениково од неодамна асфалтира неколку улици во Станица Зелениково и селата Зелениково и Страхојадица. До сега таму немаше асфалт, туку улиците беа само тампонирани. Истовремено со асфалтирањето во селата се затвораат и прокопите на улиците каде изминатите неколку месеци се поставувале ...

Асфалт за три улици во Ѓорче

Вест

Нов асфалт на прокоп во Студеничани

Вест
3 поврзани вести »