TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-09-06 до 2004-09-12

Путин се согласи за Парламентарна истрага за Беслан

А1 - 11.09.2004

Рускиот претседател Владимир Путин се согласи рускиот Парламент, Државната Дума, да ја спроведе истрагата за кризата што настана по киднапирањето на заложниците во училиштето во Беслан, чиј исход беше најмалку 330 мртви, претежно деца.

Рускиот парламент со истрага за трагедијата во Беслан

Вест

Уништениот свет на бајките

Време

Нашите мртви и ранети деца

Време

Каде се шеесетте исчезнати?

Утрински

Дневник Дневник Вечер А1 А1 Време Вест Утрински

56 поврзани вести »

ВМРО-Македонска го поддржува референдумот

А1 - 12.09.2004

ВМРО-Македонска, партијата на Стојменов го поддржува претстојниот референдум. Уставот треба да се почитува, тој како највисок законски акт е над сите договори, па и над Рамковниот договор, сметаат во партијата и ги повикуваат и медиумите и меѓународните претставници да престанат со пласирање ...

Референдумот вообичаена практика во ЕУ

А1

Aко успее референдумот владата 1 година не смее да врши измени во законот

А1

СДСМ: „Поддршката на Џафери за референдумот е лицемерие“

А1

Коктел Референдум

Вест

Утрински Утрински Дневник Дневник А1 Вест Време Утрински

45 поврзани вести »

Исламски џихад и постави ултиматум на Италија

А1 - 12.09.2004

Организацијата Исламски џихад од Ирак побара од Италија да ги повлече своите сили од блискоисточната земја, се истакнува на Интернет-страницата на оваа досега непозната група, која се заканува дека неисполнувањето на барањето ќе резултира со убиство на двете Италијанки, кои беа киднапирани на 7 ...

Попов не им соопшти ништо ново на кумановските семејства

А1

Македонците се киднапирани, ама нема абер од киднаперите

Вест

Ништо ново за судбината на работниците од Куманово

Време

Мисијата успешна, од киднапираните ни трага ни глас

Утрински

Дневник Дневник А1 Утрински Утрински Утрински Дневник А1

31 поврзани вести »

Лозарите го прекинаа штрајкот

А1 - 12.09.2004

Рано изутрина лозарите од Тиквешијата ги тргнаа блокадите од пред винарската визба „Тиквеш“. По тридневна блокада и терање инает со раководството на „Тиквеш“ лозарите не добија повисоки цени. Вчерашниот предлог за средба со одговорните, по двајца претставници од оние кои чекаат да предадат грозје и ...

„Тиквеш“ трет ден под блокади

А1

Јавно ќе се соопштува откупната цена

Време

Лидерот на лозарите приведен на информативен разговор

Време

Лозари преку тајни влезови го продавале грозјето на "Тиквеш"

Утрински

Утрински Дневник А1 Вест Време Вест Утрински Дневник

26 поврзани вести »

Македонија економски го признава Косово

Вест - 11.09.2004

НАВЕСТЕНА ПРОМЕНА ВО ТРГОВСКИОТ РЕЖИМ СО СРПСКАТА ПОКРАИНА Во завчерашните разговори со шефот на Мисијата на ОН на Косово Сорен Јенсен Петерсен, и претседателот Црвенковски и премиерот Костов најавија потпишување на времена спогодба и поголема либерализација во Прво претседателот Црвенковски, а ...

Средби на Петерсен со Ахмети и со Џафери

Време

Делови од Охридскиот договор можат да се спроведат во Косово

Утрински

Ахмети и Џафери задоволни од Петерсен

Дневник

Македонија ќе склучи спогодба за бесцаринска трговија со Косово

А1

Време Вест Утрински Дневник Вечер А1 А1 Канал5

17 поврзани вести »

Љубе останува во притвор

Време - 11.09.2004

СУДОТ ВО ПУЛА РЕШИ Љубе Бошковски, актуелен пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за внатрешни работи, кого македонските власти го обвинија за убиство, останува во притвор во Хрватска. Тоа вчера го соопшти Алдо Радоловиќ, претседател на жупанискиот суд во Пула, пренесувајќи ја вчерашната ...

Жалбите одбиени, Бошкоски останува во притвор

Утрински

Бошковски останува во притвор

Дневник

Бошкоски останува во притвор и под истрага

А1

Се уште нема одговор на жалбата од Бошковски

А1

Време Вест Време Утрински Дневник Вечер А1 Време

16 поврзани вести »

Сопственоста врз гасоводот да се реши со докапитализација

Вест - 11.09.2004

И ДРЖАВНИОТ РЕВИЗОР СЕ СОМНЕВА ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА "ГРАНТ ТОРНТОН" Во анализата на извештајот на "Грант Тортон", која Државниот ревизор ја направи на барање на Министерството за економија, се вели дека ревизијата на "Грант Торнтон" не дава реална основа за изведување на прав Во решавањето на спорната ...

Антикорупциската комисија го доби спорниот извештај на „Грант Тортон"

Утрински

Антикорупциска комисија ќе го тестира својот кредибилитет кај Владата

А1

Aнтикорупциската комисија почна да ги собира документи за гасоводот

А1

Македонија ќе биде единствената во Европа со приватен монопол во снабдувањето гас

Време

Утрински А1 Утрински Дневник А1 Време Вест Утрински

15 поврзани вести »

Државните забари за две месеци ќе станат приватни

Вест - 11.09.2004

СТОМАТОЛОГИЈАТА СЕПАК ЌЕ СЕ ТРАНСФОРМИРА Со 1.500 пациенти во изнајмената ординација стоматологот би земал плата од 17.000, а сестрата околу 10.000 денари без пресметани додатоците за храна и превоз Државната стоматологија и покрај натегањата меѓу забарите и Министерството и Фондот за здравство ќе ...

Страв од сопствените раце?

Време

Државните забари бараат повеќе пари, а помалку пациенти

Време

За стоматолошките пломби ќе плаќаат и пациентите

Утрински

Пациентите ќе извисат со реформите

Дневник

А1 Дневник Дневник Време Време А1 Вест Утрински

14 поврзани вести »

Нашата кошаркарска репрезентација оствари победа над Луксембург

А1 - 12.09.2004

Македонската кошаркарска репрезентација синоќа ја оствари очекуваната победа над аутсајдерот Луксембург, во првиот натпревар во групата „Д“ од европските „Б“ квалификации. Без оглед на отсуството на неколкутемина стандардни играчи кои требаше да бидат главни адути на селекторот Давитков, нашиот ...

Жалниот Врба не отпатува за Луксембург

Време

Победата над аутсајдерот Луксембург неопходна за мало разведрување

Вест

Кошаркарите со сите сили до стартна победа

Утрински

Само победа против дебитантот

Дневник

Време Вест Утрински Дневник А1 Време Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Со вперен пиштол нападната и ограбена продавачка

Вест - 11.09.2004

ВООРУЖЕН ГРАБЕЖ ВО КОЛОНИЈАЛ ВО СКОПСКОТО СЕЛО ВИЗБЕГОВО Две лица вооружени со пиштол завчера нападнале и ограбиле продавачка во колонијалната продавница Две лица вооружени со пиштол завчера нападнале и ограбиле продавачка во колонијалната продавница "Делфин" во скопското село Визбегово.

Вооружени разбојници ограбиле продавачка

Време

ДВАЈЦА МАСКИРАНИ "СОГОЛИЛЕ" ПРОДАВНИЦА

Вечер

Уапсена банда што пустошела низ скопскиот центар

Дневник

Разбојничка група ограбила 7 жители од гостиварското село Врањовце

А1

Вест Време Време Вест Вест Време Дневник

12 поврзани вести »