TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-09-06 до 2004-09-12

Ранил двајца откако неуспеал да киднапира еден од нив

Вест - 06.09.2004

ПУКОТНИЦИ МЕЃУ СКОПСКИТЕ СЕЛА САРАЈ И КРУШОПЕК А.К. (25) заедно со Ф.Ј. (23) и А.Џ. (42) се обиделе да го киднапираат Е.Д., па кога неуспеале во тоа А.К. припукал со автоматска пушка и го ранил Е.Д. како и С.Ф. кој бил во негова непосредна близина Поради меѓусебни недоразбирања лицата А.К.

Двајца ранети во разбојнички напад

Време

Двајца ранети од автоматска пушка

Дневник
3 поврзани вести »

МВР апелира граѓаните да ги пријавуваат случаите на тортура

Утрински - 11.09.2004

ИЗВЕШТАЈ МВР по посетата на делегацијата на Комисијата за превенција од тортура при Советот на Европа и нивниот извештај за состојбите во Македонија во 2002 година, прифати и отстрани поголем број од изнесените забелешки. Исто така, со претставници на Канцеларијата на Омбудсмаот и невладините ...

Извештај за полициска тортура во 2002 година?!

Дневник

ПРИМЕНУВАЊЕТО СИЛА СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ

Вечер
3 поврзани вести »

Бензинот и дизелот поевтини за денар

Време - 07.09.2004

ОД ДЕНЕСКА Литар МБ-96 премиум од денеска чини 58,50 денари, БМБ-90 безоловен регулар - 55 денари, БМБ-95 безоловен премиум 55,50 и дизел 44,50 денари. Малопродажните цени на бензините МБ-96 премиум, БМБ-90 безоловен регулар, БМБ-95 безоловен премиум и дизелот поевтинуваат за еден денар.

ГОРИВАТА ПОЕВТИНИ ЗА ДЕНАР

Вечер

Намалени цените на горивата за еден денар

А1
3 поврзани вести »

Ругова: „Албанците во Македонија да бидат државотворен елемент“

А1 - 10.09.2004

„Решавањето на албанското прашање во регионот треба да се исполни со добивање независност на Косово, Албанците во Македонија да бидат државотворен елемент, додека Албанците во Црна Гора и во Медвеѓе и Бујановац сами да си раководат со своите работи“ - изјави синоќа во Тирана косовскиот претседател ...

Независно Косовоќе го стабилизира Балканот

Дневник

Мојсиу: „Независноста на Косово ќе придонесе за стабилност во регионот“

А1
3 поврзани вести »

Пилот вртел кругови за Ширак да дремне

Вест - 11.09.2004

ПАРИЗ, (Ројтерс) - За да можел убаво да се наспие, францускиот претседател Жак Ширак му наредил на својот пилот на "ербас"-от да направи една проштека од околу 2.000 километри над Франција колку да убие време пред да се упати за Русија каде што го очекувала средба со Владимир Путин.

Летај мајсторе, на Ширак му се спие

Дневник

Никола Саркози ја освојува партијата на Жак Ширак

Утрински
3 поврзани вести »

Девенпорт и Кузњецова во полуфиналето

Време - 10.09.2004

ТЕНИС - ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА САД Линдзи Девенпорт - Светлана Кузњецова е втората полуфинална двојка на женскиот дел од Отвореното тениско првенство на САД во Њујорк, откако беа посилни од своите противнички, но и од дождот, кој целосно ја помести програмата и не дозволи да се доиграат машките ...

Линдзи Девенпорт ита кон двоен успех

Дневник

Ураганот Френсис ја преполови ноќешната програма на УС Опен

А1
3 поврзани вести »

Осум години постоење на Општина Шуто Оризари

Утрински - 11.09.2004

Утре ќе се одбележи годишнина на ромската општина Општината Шуто Оризари утре ќе одбележи осум години од нејзиното формирање во 1996 година. Централната манифестација е закажана за 8 часот и ќе се одржи во спортско-рекреативниот центар во Шутка.

Нови светилки во Шутка

Вест

Мини парк во центарот на Шутка

Вест
3 поврзани вести »

Сообраќајот е во хаос затоа што ништо не го регулира

Време - 10.09.2004

ВОЗАЧИТЕ СЕ ЖАЛАТ НА НЕДОСТИГ ОД СЕМАФОРИ НА ПОВЕЌЕ КРСТОСНИЦИ Гоце Трпковски На повеќе крстосници во центарот на градот недостигаат семафори и поради тоа се создава хаос во сообраќајот, сметаат некои возачи. Според нив, на тие локации не се знае кој прв треба да помине и сите возила се трудат што ...

Раскрсницата меѓу Автокоманда и Железара окапа без семафори

Вест

Кај Чешма ни семафори ни еднонасочен сообраќај

Вест
3 поврзани вести »

Американците во Авганистан и во Ирак се пред пораз

Време - 11.09.2004

ВТОРИОТ ЧОВЕК НА АЛ КАЕДА ПРЕДУПРЕДИЛ Ајман ал Завахири, вториот човек на терористичката мрежа на Ал каеда, завчера преку видеоснимка објавена пред третата годишнина на 11 септември порачал дека само прашање на време е кога ќе бидат поразени американските сили во Ирак и во Авганистан.

Како да беше вчера

Утрински

Војната во Ирак беше грешка, тврди британски експерт

А1
3 поврзани вести »

Уапсени двајца од Порој со автоматска пушка и пиштол

Вест - 06.09.2004

ВО ТЕТОВО ПОРАДИ ПУКОТНИЦИ ПО ФУДБАЛСКИОТ НАТПРЕВАР МЕЃУ ГРЦИЈА И АЛБАНИЈА Во Тетово, во доцните часови, тетовската полиција, интервенирајќи поради пукотниците со огнено оружје по натпреварот меѓу Албанија и Грција, ги привела и задржала на информативен разговор 57-годишниот Ќ.А. и 33-годишниот Л.М.

Скопје и Тетово ечеа од рафали

Време

Албанците рафално ја славеа победата над Грција

Дневник
3 поврзани вести »