TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-09-13 - 2004-09-19

ВМРО-ДПМНЕ: „Референдумот ќе биде тест за демократската зрелост“

А1 - 19.09.2004

ВМРО-ДПМНЕ смета дека изјавите на дел од функциониерите на владеачките партии за евентуални негативни реперкусии за стабилноста на Македонија по евентуалната успешност на референдумот се продолжение на трендот на создавање клима на недоверба и страв меѓу македонските граѓани.

Тачи: „Немам политички несогласувања со Џафери“

А1

ВМРО-ДПМНЕ е заслепена од желбата за власт

Време

ДПА нема да повика да се излезе на референдум

Утрински

Ќе гласам за успех на референдумот

Време

Утрински Дневник Време Време А1 А1 Време Утрински

62 поврзани вести »

Победа на кошаркарската репрезентација против Финска

А1 - 18.09.2004

Македонската кошаркарска репрезентација со максимален ефект, три победи од три натпревари го завршува првиот дел од евроквалификацискиот цилкус во „Б“ дивизијата. Нашиот национален тим славеше на госутвањето во Финска со 87:78.

Македонија мерка победа и во Еспо

Дневник

Финците последна пречка до почетниот хет-трик

Вест

Давитков посакува и трета среќа

Утрински

Во Финска по трета победа едноподруго

Време

Вечер Прес Време Утрински Вест Дневник Време А1 Утрински

29 поврзани вести »

Басаев најави нови терористички напади

Дневник - 18.09.2004

ЧЕЧЕНСКИОТ КОМАНДАНТ ЈА ПРЕЗЕДЕ ОДГОВОРНОСТА ЗА БЕСЛАН Не го познавам Бин Ладен и не сум добил пари од него, но нема да го одбијам ако ми понуди - вели Басаев Чеченскиот терористички командант Шамил Басаев завчера призна дека го наредил нападот врз училиштето во Беслан во Северна Осетија и најави ...

Шамил Басаев ја презеде одговорноста за нападот во Беслан

Утрински

Чеченскиот командант Басаев го призна масакрот во Беслан, се закани со нови напади

Вест

Басаев: Ја организирав „воената операција“ во Беслан

Време

ОДГОВОРНОСТА ЈА ПРЕЗЕДЕ БАСАЕВ

Вечер Прес

А1 А1 Вест Вест Дневник Дневник А1 А1

27 поврзани вести »

Владата ја има довербата од Парламентот

А1 - 19.09.2004

Заврши гласањето на довербата на Владата на Костов, без можност опозицијата да му одговори на Костов. Најгласовит беше Андов, но ја искористи шансата за оценка за настапот на Костов по полноќ. „Главното разочарување е излагањето на Премиерот на крајот.

Георгиевски најверојатно нема да дискутира за довербата на Владата

А1

Пратениците ќе расправаат за доверба на Владата

Време

Пратениците на Груевски ќе гласаат за недоверба на Владата

А1

Георгиевски го сопна Груевски

Време

Дневник Време Вест Утрински Време Дневник Вечер Прес А1

22 поврзани вести »

Нови 10 киднапирани во Ирак

А1 - 19.09.2004

Вооружена ирачка група киднапирала 10-мина вработени во турско-американска компанија и се заканила дека ќе ги убие доколку фирмата не се повлече од Ирак, соопшти денеска катарската телевизија Ал Џезира. На снимката што ја прикажа оваа телевизиска куќа, а што им ја испратиле Баталјоните на Абу Бакр ...

Македонците и Албанците беа киднапирани за да се разгори војната

Време

И МВР и ДУИ бараат докази и имиња на убијците

Дневник

МВР ги има истите сознанија како детективот Трајчевски

Време

МВР ќе истражува дали жртвите се закопани во Дреновец

Утрински

А1 Дневник Време А1 Дневник Дневник А1 А1

18 поврзани вести »

Нови инциденти во Багдад и Киркук

А1 - 18.09.2004

Најмалку 23 лица загинаа денеска, а повеќе од 20 се повредени во два одвоени инциденти во Киркук и Багдад. Ирачката националана гарда соопшти дека денеска загинале десет лица, а меѓу 16 и 20 се ранети откако експлодирал автомобил-бомба пред седиштето на Националната гарда во Киркук.

Бомба уби 13-мина во центарот на Багдад

Вест

НАЈМАЛКУ 13 ЗАГИНАТИ

Вечер Прес

Нова експлозија во Ирак - еден загинат

А1

Пронајдени три обезглавени тела во северен Багдад

Утрински

Вест А1 Вест Канал5 Дневник Утрински А1 А1

18 поврзани вести »

Аврамовски најави поголема заштита на полицајците

Вест - 18.09.2004

МИНИСТЕРОТ ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ГИ ПОСЕТИ РАНЕТИТЕ ПОЛИЦАЈЦИ Министерот за внатрешни работи Силјан Аврамовски вчера во Градската болница во Скопје ги посети ранетите полицајци кои пред три дена беа тешко повредени од непознати напаѓачи во населбата Шуто Оризари, кои во нив пукаа од автоматско оружје.

Напаѓачите на патролата во Шутка не се терористи

Време

АВРАМОВСКИ: ИНЦИДЕНТОТ Е СЛУЧАЕН

Вечер Прес

Тешко ранетиот полицаец сеуште во животна опасност

А1

Ранетиот полицаец и натаму се бори за живот

Утрински

Канал5 Дневник Вест Дневник А1 Дневник Утрински Канал5

18 поврзани вести »

Два милиони долари за телефонски централи

Време - 18.09.2004

ДОГОВОР МЕЃУ ТЕЛЕКОМОТ И „АЛКАТЕЛ“ „Македонски телекомуникации“ ќе потрошат 1.8 милиони долари за софтверска надградба на телефонските централи. Претставници од компанијата вчера го потпишаа договорот со „Алкател“, кој ќе го спроведе надградувањето на 12 телефонски централи во државата.

Телекомот ги надградува централите со нов софтвер

Дневник

„Телеком" ќе ги унапредува услугите со технологијата на „Алкател"

Утрински

НАДГРАДБА НА СОФТВЕРОТ НА 12 ТЕЛЕФОНСКИ ЦЕНТРАЛИ

Вечер Прес

Телеком се подготвува за конкуренција во фиксната телефонија

А1

Утрински Време Дневник Утрински А1 Утрински Вест Дневник

16 поврзани вести »

Прекинат штрајкот во „Жито лукс"

Утрински - 18.09.2004

По дводневно стопирање на испораката на леб низ продавниците во Скопје Векните на Жито Лукс повторно се на рафтовите Транспортните возачи на најголемиот производител на леб во државава "Жито лукс" вчера донесоа одлука да го прекинат штрајкот и од ноќеска повторно да почнат да го транспортираат ...

Прекинат штрајкот во "Жито лукс"

Вест

Скопјани се потсетија на долгите редици за леб

Време

Запрен штрајкот во Жито лукс

А1

Под принуда магационери разнесуваат леб

Време

Утрински Дневник А1 Утрински Дневник Вест Канал5 А1

15 поврзани вести »

Вратете му ги шрафовите на премиерот!

Дневник - 18.09.2004

Уводник - Спасијка Јованова Веќе не е вест дека државата и некои директори урнисаа куп претпријатија во земјава и, на крај, со формула од Светската банка, ја направија долгата листа на загубарите. Вест е кога премиерот Хари Костов во својот кабинет ќе прими вработени од скопската фабрика "Треска" ...

"Треска" пред Комерцијална банка го бара грчкиот газда

Дневник

Работниците од Треска продолжија да протестираат

А1

Костов: Владата нема обврски кон вработените

Време

Ниту сум газда ниту ја продадов "Треска"

Дневник

Вест А1 Канал5 Време А1 Време Дневник Вест

14 поврзани вести »