TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-01-19 - 2004-01-25

Демократите ги насочија критиките кон Буш

Утрински - 24.01.2004

Со претпазливи меѓусебни дуели пред клучните партиски избори во Њу Хемшир ГОФСТАУН - Демократските претседателски кандидати ги насочија критиките кон претседателот Џорџ Буш, со претпазливи дуели меѓу нив и истакнувајќи ја нивната способност да победат на изборите во ноември, на финалната дебата ...

Буш бара поддршка за Ирак и за походот кон Марс

Дневник

Буш ја почна битката за реизбор како претседател на САД

Утрински

Буш вели светот е побезбеден под негово водство

Вест

Буш не побара забрана на хомоексуалните бракови

Вест

А1 Вест Дневник Канал5 Утрински Дневник Канал5 А1

16 поврзани вести »

Работнички Фершпед го победи Апоел во вториот меч од Фиба Европа купот

А1 - 23.01.2004

Македонскиот кошаркарски првак Фершпед Работнички се пласира на завршниот турнир на четирите најдобри екипи од Јужната конференција на Фиба Европа купот. Нашиот тим и во возвратната средба во Скопје го совлада кипарскиот Елма Апоел, добивајќи ја четвртфиналната серија со 2:0 во победи.

Докузовски: Нема да биде лесно

Дневник

Вечерва со пет кошаркари фајнл-форот реалност

Утрински

Победа Фершпед Работнички го носи на фајнл-фор

Вест

Работнички Фершпед со големи амбиции го очекува реваншот со Апоел

А1

Вест Дневник Вест Дневник Утрински Утрински А1 А1

16 поврзани вести »

Тирана го поздрави законот за државен универзитет во Тетово

А1 - 23.01.2004

Албанската Влада го поздрави донесувањето на Законот за основање на државен универзитет во Тетово, како „нов позитивен чекор во насока на спроведувањето на Охридскиот договор“. Овој чекор „ќе обезбеди нови можности за образование и едукација и особено ќе придонесе за институционалниот развој на ...

Тетовскиот универзитет во Касарна

Вест

Сулејмани бара пари за минатиот труд

Дневник

Академик Блаже Ристовски уште лани го призна Тетовскиот универзитет

Вест

Во Тетово легализацијата на Универзитетот прославена со тапани

Утрински

Дневник А1 Вест Дневник Утрински А1 Дневник Канал5

15 поврзани вести »

Собранието ја усвои декларацијата за автокефалноста на МПЦ

А1 - 23.01.2004

Со консензус собранието ја усвои декларацијата со која се почитува автокефалноста на Македонската православна црква. По 7 неуспешни верзии, политичките противници СДСМ И ВМРОДПМНЕ застанаа зад декларацијата за подршка на МПЦ и признавање на нејзиниот афтоќефален статус од другите православни цркви.

Владиците на МПЦ неканонски одделени од СПЦ

Дневник

Граѓанска иницијатива за поддршка на т.н. Охридска Архиепископија

А1

Ако преговара Иринеј Бачки, проблемот ќе трае со генерации

Дневник

Усогласена деклaрацијата за поддршка на МПЦ

А1

А1 Дневник Дневник А1 А1 Вест Дневник Утрински

15 поврзани вести »

Обвинувањата на Прчевски ги вознемирија судиите

Утрински - 24.01.2004

По отворениот фронт на државниот јавен обвинител за справување со корупцијата во судството Гордана Дувњак Најавите на државниот јавен обвинител, Александар Прчевски, за расчистување со корупцијата во судството, со посочување конкретни примери за злоупотреба на службената должност и опструкции во ...

Прчевски е партиски обвинител

Дневник

Десетина судии под лупата на Републичкиот совет

Дневник

РСС има десетина претставки за корумпирани судии

А1

Цветановска: „Прчевски е добар во селективна примена на правото“

А1

Утрински Дневник Вест А1 А1 Утрински А1 А1

14 поврзани вести »

Цветановски: „Наставата во училиштата и градинките ќе зависи од директорите“

А1 - 25.01.2004

„Притисоци има и тоа со писмени документи од страна на министерствата со земање на многу членови, кои немаат врска со остварување на правото на штрајк. Има и додатни состаноци со директорите на градинките“ изјави во интервјуто за А1 Дојчин Цветановски претседател на СОНК.

СОНК не се откажува од најавениот штрајк

А1

Вратите на училиштата ќе бидат отворени, но настава нема да има

Утрински

Директорите ги притискаат наставаниците да не штрајкуваат

Вест

Учениците на продолжен распуст

Дневник

А1 Вест А1 Утрински Дневник Вест А1 Канал5

14 поврзани вести »

Делегацијата што беше во Брисел се подели за апликацијата

Утрински - 24.01.2004

Разидување меѓу пратениците што ја бранеа Македонија во Европскиот парламент Слободанка Јовановска Членовите на македонската делегација, кои неделава даваа отчет во Европскиот парламент во Брисел, вчера се разидоа околу приемот на најавената апликација и, генерално, околу оцената за реформите во ...

Опозицијата и позицијата се скараа за апликацијата во ЕУ

Вест

Пратениците различно ги разбрале пораките од Европарламентот

А1

КОМИСИЈАТА ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА ЈА ПОДДРЖА НАЈАВЕНАТА АПЛИКАЦИЈА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ

Канал5

Влезницата за ЕУ е висока, но мора да се плати

Утрински

Дневник А1 Утрински Канал5 А1 Утрински А1 А1

14 поврзани вести »

Црвенковски: Во ЕУ има позитивно расположение за македонската апликација

Утрински - 24.01.2004

Македонскиот премиер за Би-Би-Си најави формално аплицирање до крајот на февруари "Немаме никакви дилеми, политичката одлука е донесена и до крајот на идниот месец и формално ќе ја поднесеме апликацијата до Ирска како претседавач со Европската унија", изјави премиерот Бранко Црвенковски во интервју ...

РАФАРЕН:ЈА ПОЗДРАВУВАМЕ ИНИЦИЈАТИВАТА НА МАКЕДОНИЈА ЗА КАНДИДАТУРА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ

Канал5

Ширак даде поддршка за македонското барање за членство во ЕУ

Дневник

Бранко Црвенковски задоволен се враќа од Париз

Утрински

Париз вети поддршка за европските перспективи на Македонија

Утрински

Дневник Канал5 Вест А1 Утрински Канал5 Утрински Канал5

13 поврзани вести »

Бизнисмените се жалат од банките, а банкарите од судството

Утрински - 24.01.2004

Зошто банкарските пари се чуваат во странство, наместо да се пласираат во стопанството? НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА И покрај банкарските најави на голема врата дека каматните стапки се намалени, а процедурите за добивање кредит се поедноставуваат, голем дел од бизнис-секторот во Македонија и натаму не ...

Зошто идниот папа треба да биде Италијанец

Утрински

Буџетскиот циркус 2004!

Утрински

Папата испрати мировен емисар до Алексиј Втори

Утрински

Полскиот премиер се обидува да остане на власт

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

12 поврзани вести »

Македонија во реваншот со Финска изигра 30:30

А1 - 25.01.2004

Спортската вест на денот за нас покрај камен темелникот на новата сала е пласманот на машката ракометна селекција во баражот за идниот мундијал во Тунис. Во реваншот со Финска во Турку попладнево само 30:30, сосема доволно по убедливата победа во Скопје но пропуштивме голема шанса со победа да го ...

Во Финска со тројца голмани

Дневник

На победа и во Финска

Утрински

Рецептот за пласман во баражот е во колективната игра

Вест

Финска не беше лесен залак

Вест

Дневник А1 Утрински Вест Дневник Утрински Дневник

12 поврзани вести »