TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-09-27 - 2004-10-03

Апелот за бојкот говори само за ДПА

Дневник - 02.10.2004

РЕАКЦИИ ЗА ОДЛУКАТА НА партиЈата на Џафери Одлуката на Демократската партија на Албанците да го бојкотира гласањето не значи дека референдумот нема да биде мултиетнички. Неговата граѓанска димензија не зависи од ставовите на албанските политички партии, велат во опозициските партии, кои се против ...

Пријателска закана

Вест

Персона нон грата

Дневник

Ако не успее соживотот, што преостанува друго?

Дневник

РЕФЕРЕНДУМОТ НЕ Е ПРОТИВ ОХРИДСКИОТ ДОГОВОР, ВМРОДПМНЕ НЕ Е ПРОТИВ АЛБАНЦИТЕ

Вечер Прес

А1 Утрински Време Време Утрински Време Време Утрински

60 поврзани вести »

Европа ја сака Македонија, но со надминати проблеми

Време - 02.10.2004

ПРОДИ НИ ГО ВРАЧИ ЕВРОПРАШАЛНИКОТ Ивана Серафимова Македонија е блиску до Европа, но пред да стане дел од европското семејство, таа треба да ги надмине предизвиците, како што се судските реформи, невработеноста, да го заживее стопанството и воопшто пазарната економија и, пред се, до крај да ги ...

Европа ја сака Македонија

Утрински

Не е референдумот закана, туку лошиот закон

Време

Македонскиот прашалник е поголем од европскиот

Дневник

ЕУ прашува кои сме и што правиме

Дневник

Дневник Вест Дневник Време Утрински Утрински Утрински А1

27 поврзани вести »

Костов ја кани антикорупциската Комисија на состанок

Вест - 02.10.2004

ПО ЗАТЕГНУВАЊЕТО НА ОДНОСИТЕ Владата и напиша на Антикорупциската комисија дека расправала за прашања кои не биле во нејзина надлежност и за кои немала документи и побара заеднички состанок. Во писмото на Генералниот секретар на Владата Мери Младеновска, кое вчера попладне било испратено до ...

Премиерот Костов и закажа средба на Антикорупциската комисија

Дневник

Нема договор за продажба на земјиште на Кале

Време

Продажбата на локацијата за амбасада е според прописите

Утрински

ХАРИ КОСТОВ ГИ КАНИ АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ НА СОСТАНОК

Вечер Прес

А1 Дневник Време Дневник Вечер Прес Вечер Прес Дневник Утрински

26 поврзани вести »

Со филмот „Сеќавај се на мене“ се затвора „Браќа Манаки“

А1 - 02.10.2004

Со проекцијата на италијанскиот филм „Сеќавај се на мене“ вечерва во Битола ќе се спушти завесата на 25-тото јубилејно издание на интернационалниот филмски фестивал „Браќа Манаки“. На денешниот прес директорот на фотографија на овој филм Марчело Монтарси рече дека филмската камера во овој филм е ...

Битола стана филмски центар

Утрински

"Сеќавај се на мене" за крај на "Манаки"

Дневник

Убаво расположение, црвен тепих и железна ограда за почеток

Време

Убава програма, многу гости и протести на татовци

Утрински

Вест Дневник А1 Дневник Канал5 А1 Дневник Утрински

19 поврзани вести »

Референдумот и конгресот ги скараа Бучковски и Петковски

Време - 02.10.2004

ОТВОРЕН СУДИР ВО РАКОВОДСТВОТО НА СДСМ Александра М. Митевска <> Владо Бучковски, потпретседател на СДСМ, и Тито Петковски, член на претседателството на таа партија, повеќе не ги кријат меѓусебните несогласувања. Завчерашната собраниска седница, на која Бучковски индиректно му ја честита на ...

БУЧКОВСКИ: ТИТО ДА СЕ ОПРЕДЕЛИ ЗА ПАРТИЈАТА, ИЛИ ЗА ОПОЗИЦИЈАТА

Вечер Прес

Трифун Костовски побара оставка од Владо Бучковски

Утрински

Трифун и Бучковски се скараа, настрада и Петковски

Време

Костовски бара оставка од Бучковски

Дневник

Вест А1 Време Канал5 Утрински Вест Утрински Време

17 поврзани вести »

Виновниците се покајаа за минатонеделните инциденти

Вест - 02.10.2004

Седница на клубовите од Првата и од Втората фудбалска лига Претставниците на второлигашот Шкендија од Арачиново и на прволигашот од Шкендија од Тетово искажаа каење за минатонеделнити инциденти што се случија на мечевите со Тетекс, односно со Работнички Кометал.

"Дисциплинецот" Салиу ги затвори вратите пред новинарите

Вест

На дисциплинецот Салиу му пречат новинарите

Време

Суспендиран теренот во Арачиново

Дневник

Касетата скратена-инцидентот и крајот не се снимени

Утрински

Вест Време А1 Време Време Вест Утрински Дневник

17 поврзани вести »

Стигна хрватското барање за сослушување македонски сведоци

Дневник - 02.10.2004

СЛУЧАЈ "РАШТАНСКИ ЛОЗЈА" Министерството за правда вчера го добило хрватското барање за давање правна помош во истрагата против поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски за случајот "Раштански Лозја", кој го презеде Жупанскиот суд во Пула.

Притворот за Бошкоски продолжен за уште два месеца

Утрински

Бошковски ги сменил адвокатите

Време

Љубе остана во притвор

Дневник

ЉУБЕ БОШКОСКИ УШТЕ 60 ДЕНА ВО ПРИТВОР

Вечер Прес

А1 Канал5 Вечер Прес Дневник Утрински Дневник Вечер Прес А1

16 поврзани вести »

Кривична пријава против стечајниот управник на "Саса"

Утрински - 02.10.2004

Продажбата на рудникот од Македонска Каменица добива судска разврска ШТИП - Правните застапници на словенечкиот бизнисмен Блажо Тасев, кој на меѓународен тендер го купи рудникот "Саса", до Стечајниот судски совет во Основниот суд во Кочани поднесоа барање за разрешување на Виктор Тодоров, стечаен ...

Обвинение против Орданчо Тасев

Време

Чедо Петров: Немам фирма во Панама и не сум му дал пари на Тасев

Утрински

Договорот со "Југ сторитве" пропаднал оти вработените почнале штрајк

Вест

Никола Тасев: Не знам каков криминал сум направил

Време

Време Утрински Дневник А1 Утрински Канал5 Време А1

14 поврзани вести »

Цапар врати шестмина подзаборавени

Дневник - 02.10.2004

ФУДБАЛ - МАКЕДОНСКИОТ СЕЛЕКТОР ГО СООПШТИ СПИСОКОТ ЗА ДУЕЛОТ СО ХОЛАНДИЈА Меѓу стандардните избраници покани добија и Јовчев, Георгиевски, Игњатов, Гроздановски, Стојков и Бајевски Македонскиот фудбалски селектор Драги Канатларовски-Цапар покани шестмина подзаборавени репрезентативни кандидати, за ...

Без петмина од мечот со Романија

Вест

Бајевски и Стојков - нови напаѓачки адути на Цапар

Време

Милошевски отпадна, на негово место Јовчев и Георгиевски

Утрински

ЦАПАР ЈА ОСВЕЖИ РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА

Вечер Прес

А1 Време Утрински Вест Дневник Време Вест Дневник

13 поврзани вести »

Загубивме од Ерменците, второто место недостижно?

Време - 02.10.2004

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП ПОд 19 ГОДИНИ Во вториот квалификациски меч за Европското првенство за фудбалери до 19 години, македонската репрезентација загуби со 2-1 од соодветната селекција на Ерменија. Мечот почна извонредно за избраниците на селекторот Трајче Ковачев, откако поведовме во 3.

Ерменците го расипаа македонскиот есап

Дневник

Против Франција ќе го бркаме второто место

Утрински

Французите наша последна шанса

Вест

Македонските фудбалски надежи загубија со 2:1 од Ерменија

А1

Вест Утрински Време А1 А1 Утрински

11 поврзани вести »