TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-10-04 до 2004-10-10

На помен во Пакистан разнесени 39 сунити

Време - 08.10.2004

ПО ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД ВРЗ ШИИТИТЕ Во два бомбашки напади вчера во градот Мултан во централен Пакистан биле убиени најмалку 39, а ранети повеќе од 100 лица. Цел на нападите биле повеќе од 1.000 сунити од забранетата сунитска група „Милат е исламија“, кои се собрале во Мултан да ја одбележат ...

Бомба уби 40 суни муслимани во Пакистан

Вест

Автомобил-бомба уби десетицисунтитски верници во Пакистан

Дневник

Најмалку 39 лица загинаа во експлозија на бомба во Пакистан

А1
4 поврзани вести »

Шпанија може да испрати војници во Ирак за време на изборите

А1 - 05.10.2004

Шпанија би можела да ја разгледа опцијата за повторно испраќање војници во Ирак доколку тоа го побараат ОН, изјави денеска шпанскиот министер за одбрана Хозе Боно. „Ако ОН побараат од Шпанија да испрати војници за изборите во Ирак, како и за изборите во Авганистан, молбата ќе биде разгледана во ...

Даунер: „Австралиските војници ќе останат во Ирак колку што е потребно“

А1

Полска ќе се повлече од Ирак до крајот на 2005 година

Утрински

Полските војници ќе останат во Ирак до крајот на 2005 година

А1
4 поврзани вести »

Анри дава голови и со петица

Време - 04.10.2004

ФУДБАЛ - СТРАНСКИ ПРВЕНСТВА, АНГЛИЈА Тиери Анри постигна два гола и го одведе англискиот шампион Арсенал до нов триумф во Премиер-лигата, сега над Чарлтон, на „Хајбери“, со 4-0, со што бројот на мечевите без пораз на „топчиите“ стигна до 48.

Ниту тепачката меѓу Виеира и Лорен не го растресе Арсенал

Утрински

Во Арсенал заборавена тепачката на Французите

Дневник

КАНОНАДА НА "ТОПЧИИТЕ”

Вечер
4 поврзани вести »

Групата на Заркави ја презеде одговорноста за експлозиите во Багдад

А1 - 10.10.2004

Исламски Интернет сајт денеска објави соопштение на групата на јорданскиот екстремист Абу Мусаб аз Заркави во кое таа ја презеде одговорноста за денешните експлозии во Багдад во кои загинаа најмалку 17 лица. „Две групи на Бригадите на кандидатите за маченици денеска спроведоа операции со цел преку ...

Невестата ранета, загинаа зетот и 10 свата

Дневник

Нема докази дека Садам го штител Заркави

Утрински

ЦИА нема докази за поврзаност на Заркави со Хусеин

А1
4 поврзани вести »

Петтото место најголем успех на нашето куглање

Утрински - 06.10.2004

Макпетрол со импресии се вратија од Светскиот куп во Епелхајм, Германија САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Само пет дрва им фалеа за пласман во големата четворка, а на крајот екипата на Макпетрол мораше да се задоволи со пласман на петтото место на Светскиот куп што од 29 септември до втори октомври во Епелхајм, ...

Пропуштена шанса за медал

Дневник

СО КРСТИЌ СИГУРНО ЌЕ ОСВОЕВМЕ МЕДАЛ

Вечер

Макпетрол против Металац, ГТЦ во словачка Подбрезова

Дневник
4 поврзани вести »

Еуростандард ЃП верува дека ќе ги мине Швајцарките

Време - 09.10.2004

РАКОМЕТ - КУП НА ЕХФ, 2. КОЛО Младиот тим на Еуростандард Ѓорче Петров, женскиот ракометен суперлигаш, се надева дека во утрешниот меч од 2. коло од Купот на Европската ракометна федерација (ЕХФ) против ЗМЦ Амикитиа ќе ги мине Швајцарките. Натпреварот ќе се игра в недела во СРЦ „Кале“ во 19 часот.

Започнува европромоцијата на нашите ракометни претставници

А1

Влезот ќе биде бесплатен за мечот Еуростандард - Амикита

Време

Еуростандард ЃП двапати поразен

Време
4 поврзани вести »

Скопјани ем можат ем умеат да се забавуваат

Време - 04.10.2004

УЛИЧНА ЖУРКА НА КЕЈОТ „13 НОЕМВРИ“ Убавото сончево време и манифестацијата „Денови на конкурентноста на Македонија“, која вчера се случуваше на кејот „13 Ноември“, ги привлече скопјани да излезат од своите домови и неделното попладне да го поминат разгледувајќи 45 тезгиња на кои се изложуваа и ...

Американски крофни и австриска чоколада

Вест

ЈУРИШ НА ПИЛЕШКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ

Вечер

ЕМ УМЕАМ, ЕМ МОЖАМ ПО ВТОР ПАТ

Вечер
4 поврзани вести »

Афоризми и хуморески од Зоран Михајлов

Време - 08.10.2004

ПРОМОЦИЈА ВО МУЗЕЈОТ НА ГРАД СКОПЈЕ Книгата со афоризми и со хуморески од сатиричарот Зоран Михајлов, „Анимална анимација“, вечерва во 20 часот ќе биде промовирана во Музејот на град Скопје. За чудесниот свет на животните во соживот со човекот, набљудуван низ сатиричната призма на Михајлов, на ...

Промоција на книга афоризми на Зоран Михајлов

Вест

"Анимална анимација" од Зоран Михајлов

Дневник
3 поврзани вести »

Одбил директорска фотелја во ЦИА оти го обвиниле за кражба

Дневник - 08.10.2004

АМЕРИКАНСКИ РАЗУЗНАВАЧИ Мајкл Костив, човекот што беше назначен за извршен директор на ЦИА, ја одби оваа функција поради обвиненијата дека пред дваесетина години извршил кражба, јави Ројтерс. - Поради извештаите во медиумите и шпекулациите, решив да ја одбијам функцијата извршен директор на ЦИА - ...

Третиот човек на ЦИА даде оставка оти крадел во продавница пред 20 години

Вест

Кандидат за функционер во ЦИА крадел во продавници

Утрински
3 поврзани вести »

Учество на Македонија на СП Карате во Давос

А1 - 07.10.2004

Светско првенство во традиционално карате во машка и женска конкуренција денеска започнува во швајцарскиот град Давос, на кое ќе учествуваат и шестмина македонски репрезентативци. Во машка конкуренција ќе настапат Д.Недев, А.Недев, И.Гаџовски, Б Наумовски и Б.Манев, а кај сениорките Македонија ќе ...

Со шест претставници на СП

Вест

Македонија со шест каратисти на СП

Време
3 поврзани вести »