TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-10-11 - 2004-10-17

Паси: „Референдумот ќе ја забави имплементацијата на Рамковниот“

А1 - 17.10.2004

Спроведувањето на референдумот е демократско право на граѓаните на Македонија, кое ние целосно го признаваме. Но, организирањето на референдумот доведе до забавување на целосното имплементирање на Рамковниот договор, вели во интервјуто за МИА бугарскиот министер за надворешни работи Соломон Паси.

ВМРО-Македонска: „Да се расчистат дилемите околу референдумот“

А1

ВМРО Македонска: Референдумот и имплементацијата на рамковниот договор се две одвоени прашања

Канал5

Петров: „Кампањата е скромна, но ефектна“

А1

Груевски: „Граѓаните ќе го поддржат референдумот и покрај притисокот“

А1

А1 А1 Утрински Утрински Време Дневник Дневник Време

59 поврзани вести »

Продолжува собирањето потписи за амбасадата на Кале

А1 - 17.10.2004

Акцијата за собирање граѓански потписи против најавената изградба на американска Амбасада на локалитетот Градиште продолжува и денеска. Собирањето потписи започна во четвртокот, а зад иницијативата стои Координативното тело за одбрана на скопската тврдина Кале.

Потписите ќе се собираат до понеделник

Дневник

Девет илјади граѓански потписи против амбасада на Кале

Утрински

Буџаку: Калето не е дел од македонската историја

Време

Одбрана и последни денови на Калето

Дневник

А1 Време Дневник Вест Утрински Вечер Прес А1 Канал5

35 поврзани вести »

Бурно враќање на домашниот фудбал по шокот во Андора

А1 - 17.10.2004

Бурно враќање на домашниот фудбал по шокот во Андора. Црвени картони речиси колку и голови во деветото коло во нашата прва лига. Значи дека гостите имаа свој ден. Напредок го направи најголемото изненадување освојувајки бод против Вардар во Скопје на дуелот со двојно повеќе црвени картони од голови.

Да се обложиме дека Елвис Присли е жив

Утрински

Изгубен образ

Вест

Хаџиристески: Ќе има казни - сигурно!

Време

"Фришоп" во Андора

Дневник

Време Време Утрински Вест Утрински Вечер Прес А1 Дневник

31 поврзани вести »

Ни Рамазан не донесе мир во заедницата

Дневник - 16.10.2004

ПОГЛАВАРОТ ГИ ИГНОРИРА барањата на ИМАМИТЕ Во празничната порака Ариф Емини ги повика верниците да ги отфрлат тенденциите за нарушување на единствената организација на муслиманите Поглаварот на Исламската верска заедница, Ариф Емини, се спротивставува на барањата на побунетите скопски имами и ...

Петочната молитва поглаварот на ИВЗ ја помина во Тетово

Утрински

Реисот ќе го потпише разрешувањето на муфтијата Бериша

Време

СКОПСКИОТ МУФТИЈА ЦРПИ СИЛА ОД ДУИ?!

Вечер Прес

Реисот упати празнична порака за Рамазан Бајрам

А1

Време Време Канал5 Утрински Дневник Утрински Вечер Прес А1

24 поврзани вести »

Буш ја зголеми предноста пред Кери

А1 - 16.10.2004

Американскиот претседател Џорџ Буш,по последното телевизиско соочување на претседателските кандидати, ја зголемил предноста во однос на демократот Џон Кери, покажуваат синоќа објавенитерезултати од анкетата на агенцијата „Зогби“.

Чејни лут на Кери оти споменал дека ќерка му е лезбијка

Вест

„Сексуалната определба на Мери Чејни не е изборно прашање“

Време

Нејдер повторно му го чисти патот на Буш

Време

Кери ја посочи едната ќерка на Чејни како лезбијка

Утрински

Утрински Време Дневник А1 Утрински Време Вечер Прес А1

21 поврзани вести »

"ГОЛЕМАТА МАЈКА" ДОМИНИРАШЕ НА СУРУН

Вечер Прес - 16.10.2004

На локалитетот Сурун, наоѓалиште од младото камено време, во Горно Село, Прилепско, неодамна е откриено монументално дело, скулптура на божицата "Голема Мајка"- врховно божество од овој период. Скулптурата е долга околу 4,80 метри и висока 80 сантиметри.

"ПАДНАТИ" БОРЦИ ?!

Вечер Прес

"НЕ КРИЈТЕ ГИ УБИЈЦИТЕ, ЗОШТО ЌЕ ВЕ ОТЕПАМ СИТЕ"

Вечер Прес

"ЈЕЖЕВА БОДЉА" ЗА ДАР-МАР

Вечер Прес

"ЕРБАС" ГО ПОБЕДИ "БОИНГ"

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

21 поврзани вести »

Тајна средба на Хари со владиците

Вест - 16.10.2004

Синоќа во вилата Билјана во Охрид требало да се одржи тајна средба на владиците на МПЦ со премиерот Хари Костов. Како што дознаваме од сигурни извори, вчера претпладне сите владици биле повикани од кабинетот на Костов да дојдат на вечера со премиерот по што сите се упатиле во Охрид.

Бранко се плаши од камбаните

Вест

Нишкиот владика Иринеј ја потврди информацијата дека поглаварот на МПЦ во јуни годинава во Белград се сретнал со српскиот патријарх Павле

Канал5

Царкњаз: „Промена на статутот ако брзо добиеме автокефалија“

А1

Синодот спремен МПЦ да биде самостојна место автокефална

Вест

Дневник Утрински А1 Канал5 Дневник Утрински Време А1

17 поврзани вести »

Али Капоне

Вест - 16.10.2004

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Доста за претседател 1 Американците водат погрешна политика во Македонија. Запнале да изградат амбасада. Толку ли не се свесни дека се што побарале од нас, се сме им исполниле. Наместо да вложуваат 65 милиони долари за зграда, плус да плаќаат по 50 евра за ...

Рамсфелд дал налог да се среди Криволак

Дневник

САД сакаат бази во Романија, „Криволак" на листа на чекање

Утрински

Рамсфелд мерка воени бази во Романија

Дневник

Македонски шлем за Рамсфелд

Вест

Време Утрински Дневник Утрински Утрински Вест Вечер Прес А1

17 поврзани вести »

"Ем тепани, ем кабаетлии"

Вест - 16.10.2004

ПЕЛИСТЕРЦИ ВОЗВРАЌААТ НА ОБВИНУВАЊАТА ЗА ТЕПАЧКИТЕ ВО СКОПЈЕ БИТОЛА. - Префрлувањето на вината врз нас за непријатните настани во второто полувреме од дерби-мечот Вардар - Пелистер Кометал во Скопје, претставува перфиден начин да се избегне слабоста и одговорноста на домаќините и со тоа да се фрли ...

Пелистерци веруваат во победа поголема од седум разлика

Време

Во Битола се создава победнички амбиент

Вест

Пелистер дома брка осумка

Дневник

Црвено-црните без рецепт за одличната игра во одбрана на битолчани

Утрински

Време Вест Вечер Прес А1 Вест Дневник Вечер Прес Време

15 поврзани вести »

ЕУ ќе донира 200 милиони евра за обнова на Ирак

А1 - 15.10.2004

Европската унија во пресметките за следната година планира да одвои 200 милиони евра за обнова на Ирак, објавено е по завршувањето на четвртата донаторска конференција за Ирак во Токио, јавуваат агенциите. Од одобрените пари, 30 милиони евра ќе бидат издвоени за ирачките парламентарни избори во ...

СУДИРИТЕ ВО ИРАК НЕ СТИВНУВААТ

Вечер Прес

Најмалку 15 загинати во судири во Ирак

А1

Кумановците чекаат лет за дома

Време

Нова мисија во Багдад за киднапираните кумановци?

Утрински

Утрински Вечер Прес А1 А1 Време Време Дневник Дневник

15 поврзани вести »