TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-10-25 - 2004-10-31

Груевски: „7-ми ноември е историска обврска и одговорност“

А1 - 31.10.2004

А опозицискиот караван синоќа беше во Битола. Од таму лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски рече дека целта на референдумот не е да се бара оставка од владата, туку очекува премиерот Костов да го исполни ветеното - ако успее референдумот, тој сам да си замине.

СДСМ: „Секој може слободно да не излезе на референдум“

А1

ДПМНЕ обвинува дека се вршат притисоци врз граѓаните

А1

И Георгиевски повика на масовен одзив за референдумот

А1

ПДП: „Прашањето за референдумот е антиалбанско и антирамковниот“

А1

А1 А1 Време Време Време Дневник Време Време

119 поврзани вести »

Токио потврди дека обезглавеното тело е на киднапираниот Јапонец

А1 - 31.10.2004

„Обезглавеното тело кое е пронајдено во Ирак е на јапонскиот цивил 24-годишниот Шосеи Кода, кој беше киднапиран од припадниците „Организација на Ал Каеда“ на Абу Мусаб ал Заркави, соопшти денеска јапонскиот министер за надворешни работи Нобутака Мачимуро.

Тангума запрен во обид да ја напушти државата

А1

Серџо Тангума пуштен на домашно лекување- тепачите сеуште на слобода.

Канал5

Претепан Серџо Тангума

А1

Серџо Тангума е претепан утринава околу 4 часот во Агино Село, кога излегувал од ноќниот бар “Карамба“.

Канал5

Утрински А1 Време А1 Утрински Канал5 Вест А1

40 поврзани вести »

СВЕТСКА БАНКА ГО "БЛОКИРА" ТЕНДЕРОТ ЗА ЛЕКОВИ

Вечер Прес - 30.10.2004

Фондот за здравствено осигурување во почетокот на неделава од Светска банка добил барање да не се отвора втората фаза од меѓународниот тендер за лекови. Од компетентни извори, † Вечер" дознава дека ваквото барање е поткрепено со нова серија чудни и невообичаени барања кои експертите на Светска ...

НА "ОЧНА" ПАК И ПАДНА "ПЕРДЕ"

Вечер Прес

ПОЛОВИНА ВЕК "ДИМИТАР ВЛАХОВ"

Вечер Прес

ДЕЛА ОД КОЛОНИЈАТА "КИЧЕВО 2004"

Вечер Прес

"ЛЕГАЧИТЕ" ВО ИДНИНА БЕЗ ПРИВИЛЕГИИТЕ

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

25 поврзани вести »

Мажите подобри од Данска, дамите загубија од Еквадор

Вест - 30.10.2004

ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА - 13. коло Во претпоследното 13. коло на 36. Шаховска олимпијада што се одржува во Калвија Мајорка, Шпанија, машката репрезентација забележа победа над Данска со 2,5:1,5, додека женскиот тим загуби од Еквадор со 1:2.

И Пало падна пред Георгиев

Утрински

Машката македонска селекција ја победи Данска

Време

Нашите шахисти со пораз ја завршија Олимпијадата

А1

Чесен пораз од осмиот носител

Утрински

Време Вест Дневник А1 Утрински Вест Време Вест

23 поврзани вести »

Али Јакупи: „Косово има право да склучи нов трговски договор со Македонија“

А1 - 30.10.2004

„Уште еднаш ќе повторам и ќе бидам многу, многу отворен. Мислам дека Владата на Македонија позитивно ќе одговори на ова наше барање, ќе го разбере ова наше право за соработка со Косово и верувам дека нема да дојде до воспоставување на царински давачки за македонски стоки“, изјави во интервјуто за ...

Белград бара преговори за статусот на косовските Срби

Дневник

Косово сака да склучи договор за слободна трговија со Македонија

Време

Македонија ќе склучи договор за слободна трговија со Косово

Утрински

Јакимовски: Очекувам Косово да ја укине царината за македонската нафта

Вест

Дневник А1 Вест А1 Дневник Време А1 Вест

21 поврзани вести »

Оспорена победата на Александар Давчевски

А1 - 30.10.2004

Александар Давчевски не може да биде претседател на Сојузот на студенти, затоа што во неговата кандидатура е удрен фалсификуван печат на нашиот сојуз, тврдат од Сојузот на студенти на Ветеринарниот Факултет. Студентите од ветерина велат дека својот печат не го дале ниту на еден кандидат.

Студентските избори се фалсификувани!

Време

Студентските избори паднаа на испитот

Дневник

АЛЕКСАНДАР ДАВЧЕВСКИ НОВ ЛИДЕР НА ССУКМ

Вечер Прес

Александар Давчевски е новиот лидер на ССУКМ

А1

Време Дневник Утрински Канал5 Вечер Прес А1 Утрински Утрински

21 поврзани вести »

ПАНОВСКИ ВО ИГРА ВОВЕДУВА ПАЗАРНИ УСЛОВИ

Вечер Прес - 30.10.2004

"Алкалоид" ја поддржува определбата на директорот на Фондот за здравствено осигурување и на неговиот тим да изнајде решение за дефинирање на референтни цени на лековите кои паѓаат на товар на Фондот за здравствено осигурување и да воведе здрави пазарни услови на македонскиот дармацевтски пзар.

"Градски аптеки" чекаат проценител

Дневник

Нема осум отсто од лековите на позитивната листа

Утрински

Веледрогерии тактизираат со маката на болните

Дневник

Фондот куртули, аптекарите се тресат

Време

Време Канал5 Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Утрински Време

19 поврзани вести »

Неуиграни не можеа против фаворитот

Дневник - 28.10.2004

КОШАРКА - ЛИГА ФИБА ЕВРОПА Фуриозното прво полувреме на Киев, во кое Фершпед Работнички многу грешеше, беше решавачко за убедливата победа на украинскиот тим од 88-62 на гостувањето во Скопје, во првото коло од Групата А во лигата ФИБА Европа.

Блиска средба од трет вид

Утрински

Сами се победивме

Време

На Фершпед Работнички му се стемни европското утро

Вест

Фершпед Работнички во Јадранската лига в година

Вест

Време Утрински А1 А1 А1 Утрински Дневник Време

17 поврзани вести »

Со новите членки на НАТО се шири зоната на стабилност

Утрински - 30.10.2004

Регионална конференција за безбедноста во Софија Министерот за одбрана, Владо Бучковски, вчера учествуваше на Меѓународната конференција "НАТО, Европската унија и новите ризици: перспективата на ЈИЕ", која се одржа во Софија.

Референдумот и реформите во судството приоритетни теми за Алијансата

Утрински

Македонија веќе е во политичка криза

Дневник

Брисел задоволен од Програмата за членство во НАТО

Време

НАТО: Идната година мора да се исполнат политичките критериуми

А1

Дневник Канал5 А1 Канал5 Време Утрински Дневник Утрински

16 поврзани вести »

Буш ја зголеми предноста по појавувањето на Бин Ладен

А1 - 31.10.2004

На 48 часа пред изборите нема промена во неизвесноста кој ќе биде идниот претседател на САД. Откако Бин Ладен се вмеша во трката процентите за поддршка се покачија кај Буш. Според анкетата на Галуп тој сега е 4 % подобар од Кери, но според Вашингтон пост Кери заостанува со само 1% поддршка од ...

Заврши предизборната кампања во САД

А1

Бин Ладен ја презеде одговорноста за нападите од 11 септември

А1

Џорџ Буш и Џорџ Кери си делат навреди и обвинувања

Утрински

А што ако биде нерешено?

Дневник

Време Вест Утрински Утрински А1 А1 Дневник А1

16 поврзани вести »