TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-11-15 - 2004-11-21

ВМРО-ДПМНЕ сеуште го држи актуелно прашањето за корупција

А1 - 21.11.2004

ВМРО-ДПМНЕ, по оставката на Владата и обвинувањата за корупција и непотизам, што екс премиерот ги насочи кон ДУИ, го користи моментот да покаже дека опозиција има. Разбирливо сеуште го држи како актуелно прашањето за корупција, посочувајќи директно во врвот на владините кругови.

ВМРО-ДПМНЕ: Прчевски да поднесе кривична пријава против Стефановски

А1

ПРИСПИВНА ЗА ХАРИ К.

Вест

Државата без влада, СДСМ без лидер

Дневник

Владата е носител на корупцијата

Дневник

Време Дневник Вест Вечер Прес Дневник Време Време Време

109 поврзани вести »

Сведоците на обвинителството со различни искази

Вест - 19.11.2004

СУДЕЊЕ: РАШТАНСКИ ЛОЗЈА "За акцијата за ликвидирање на група тетористи бев известен од генералот Горан Стојков. Меѓу другото тој ни кажа дека терористите се вооружени, ќе се движат со бело комби и кога ќе пукаме да нишаниме во прозорците оти во автомобилот имало експлозив", сведочеше Николчо ...

Хари Костов лично ме испитуваше за „Раштански Лозја“

Време

Клучниот сведок распали против обвинетите

Дневник

За акцијата знаеле Бошкоски и Митевски, тврди сведокот Најдов

Утрински

За "Раштански" знаеле и Љубе Бошковски и Горан Митевски

Вечер Прес

А1 Време Вест Канал5 Утрински Дневник Вечер Прес А1

29 поврзани вести »

Се заострува битката за претседател на СДСМ

А1 - 21.11.2004

Испразнетото лидерско место во владеачката партија ги подели претендентите за претседател на СДСМ, на само 4 дена пред конгресот. Внатрепартиската процедура, која требаше да ги исфрли конечните кандидати за лидер на СДСМ, ја заостри битката меѓу нив, дознава А1.

Базата ќе меша, врвот ќе го извлече „бингото“

Време

Претендентите на СДСМ очекуваат базата да го каже фаворитот

Утрински

Поповски нов премиер за една употреба?

Време

Раководството се сети на членството

Дневник

Утрински Време А1 Вест Време Утрински Канал5 Дневник

27 поврзани вести »

БПЦ да ја признае самостојноста на МПЦ

Време - 20.11.2004

АПЕЛ НА ИВАН ЖЕЛЕВ Бугарската православна црква треба да ја признае самостојноста на Македонската православна црква, а најмалку што може да стори е да го постави прашањето за решавање на проблемот на МПЦ пред српската и пред другите православни цркви, изјави за МИА Иван Желев, директор на ...

Признавање на МПЦ заради доброто на православието

Дневник

Не ни се брза со преговорите со СПЦ

Време

Руската црква нема механизам да изврши притисок врз МПЦ и СПЦ

Утрински

Јовановата црква може да има само статус на религиозна група

Утрински

А1 Дневник Време Време Дневник Вечер Прес Утрински Време

23 поврзани вести »

Двометрашите ни пресудија

Вест - 19.11.2004

Квалификации за Светското првенство 2006 година Одамна некој така не нема надиграно на "Градски". - Од 15. минута Чесите играа без повредениот Барош Ништо од рехабилитацијата на нашата фудбалска репрезентација по срамниот пораз од Андора.

Бедемот пробиен во последните 4 минути

Утрински

Игор Митрески ќе ја прескокне Андора

Дневник

Од десантот капитулација во финишот

Дневник

Од ова послабо, се чини, не може

Време

А1 А1 Утрински Вест Дневник Време А1 А1

22 поврзани вести »

Слободан Најдовски потпретседател на Собранието

Дневник - 19.11.2004

ЛДП РЕШИ Пратеникот Слободан Најдовски од ЛДП ќе биде новиот потпретседател на Собранието, на местото на Лилјана Поповска. Партијата ја разреши Поповска бидејќи имаше различен став од партискиот во врска со референдумот. Таа одлука едногласно ја донесе Извршниот одбор на ЛДП на прексиноќешниот ...

Поповска ќе му помага на Најдовски на новата функција

Време

ДУИ или Поповски?

Вечер Прес

Најдовски ќе ја замени Поповска

Време

Поповска ќе се збогува со функцијата

Дневник

Утрински Канал5 А1 Канал5 Утрински Утрински Вест Време

22 поврзани вести »

"Купија ум" и ќе разговараат без врева?

Вечер Прес - 20.11.2004

Откако "купија ум" во Москва и се вратија дома (владиците на МПЦ, Петар и Тимотеј, од една страна, и српскиот патријарх Павле со свои владици, од друга), разговорите меѓу СПЦ и МПЦ можат да продолжат. Неофицијално, српските преговарачки иницијативи се очекува да почнат уште во текот на овој месец.

"Вавилон ден"

Вечер Прес

ДЕНЕСКА "ГЛАСА" ЧЛЕНСТВОТО

Вечер Прес

ССМ "клекна" пред власта

Вечер Прес

"При пеид" за граѓаните и пакет за бизнис-корисниците

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Време Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

22 поврзани вести »

Кондолиза Рајс ќе ја оперира матката

Дневник - 19.11.2004

ПО НОМИНАЦИЈАТА Кондолиза Рајс, идната државна секретарка на САД, денеска ќе биде подложена на лесна хируршка интервенција за отстранување неканцерогени тумори од матката, јави Ројтерс. Оперативниот зафат е едноставен и се очекува Рајс веќе утре да замине дома.

Кондолиза Рајс на операција

А1

Не ја бивало за пијанистка,но сонува да биде претседателка

Дневник

Буш и официјално ја именува Рајс за државен секретар на САД

Време

Кондолиза Рајс именувана за државен секретар на САД

Утрински

Вечер Прес Вечер Прес Канал5 Утрински Дневник Вест А1 А1

20 поврзани вести »

Почнува трката за нов палестински лидер

А1 - 20.11.2004

Изборната трка за нов претседател на Палестинската самоуправа официјално започнува денеска со пријавување на кандидатите, но Палестинците стравуваат од проблеми што Израел би можел да им ги создаде. „Осум недели се доволно. Најтешко ќе биде да се состави избирачкиот список.

Арафат не бил отруен, ама не кажуваат од што починал

Дневник

Засега двајца кандидатиза наследник на Арафат

Дневник

Француската влада тврди дека Арафат не е отруен

Утрински

Арафат боледувал од цироза

Вечер Прес

А1 Дневник Дневник Дневник Вечер Прес А1 А1 Вест

17 поврзани вести »

Средба на СДСМ и ДУИ во Владата

А1 - 20.11.2004

СДСМ и ДУИ денеска постигнаа начелна согласност околу горчливото прашање за правичната застапеноста на Албанците во државната управа. Ова беше една од причините, кои ја прелеа чашата за Хари Костов да поднесе оставка од премиерската функција и жестоко да ја нападне партијата на Ахмети.

ДУИ ќе не претставува во ЕУ, Њујорк и во Кина

Време

ДУИ му избира лидер на СДСМ?

Дневник

Бранко и Али ќутенката

Вест

Ахмети им избира мандатар на СДСМ?!

Вечер Прес

Вечер Прес Вест Време Дневник Вечер Прес А1 Вест Време

16 поврзани вести »