TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-11-22 - 2004-11-28

Новата влада пред парламентот до 18 декември

А1 - 28.11.2004

Мандатарот Владо Бучковски изјави дека верува оти новиот состав на владата ќе се најде на гласање во парламентот до средината на декември. „За седум дена треба да завршат консултациите со коалицините партнери и ако дотогаш ги имаме новите министри и експозето, верувам дека новата влада ќе биде ...

Тадиќ му го честиташе изборот на Бучковски

А1

ВМРО-Македонска дел од коалицијата „За Македонија заедно“

А1

БУЧКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО ЛИДЕРИТЕ НА ПАРТИИТЕ ОД КОАЛИЦИЈАТА “ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАЕДНО”

Канал5

На повидок се крупни кадровски поместувања во владиниот кабинет, доколку Јово Манасиевски биде новиот министер за одбрана

Канал5

А1 А1 Дневник Утрински Дневник Вест Утрински Вест

80 поврзани вести »

Фросина во знак на "Хаос" и Челзи

Вечер Прес - 27.11.2004

Фестивалот Sindays , вечерва продолжува со унгарскиот филм "Контрола" на режисерот Нимрод Антал, во официјалната конкуренција. Овој филм македонската публика веќе имаше шанса да го види на годинешниов фестивал "Браќа Манаки" каде што директорот на фотографија Ѓулас Падос ја доби Сребрената камера ...

За "верскиот" закон и "очи" ќе се вадат?!

Вечер Прес

Роналдињо - најдобар латинскоамерикански фудбалер во "Примера"

Вечер Прес

Полицајка на Блаце се "шитнала" за 50 долари

Вечер Прес

"Посета од старата дама" претходница за изведба и на Вагнерови дела

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

46 поврзани вести »

Украина пред поделба, референдум за отцепување на источните делови

А1 - 28.11.2004

На блокадата на институциите на власта, на кои повика лидерот на опозицијата Виктор Јушченко - неговиот противник про-рускиот премиер Виктор Јанукович и лидерите на источните региони одговорија со барање за автономија од централните власти во Киев.

Јушченко сака повторување на вториот круг на 12 декември

А1

Десант на европските лидери во Киев

Утрински

Солана ги смирува Украинците

Дневник

ЕУ, Русија и Кучма ќе преговараат со Јушченко и Јанукович за изборната криза

Вест

Канал5 Утрински Вечер Прес А1 А1 Утрински Дневник Вест

41 поврзани вести »

Женската ракометна селекција обезбеди пласман во баражот за СП

А1 - 28.11.2004

Женската ракометна селекција на Македонија успеа да обезбеди пласман во баражот за светското првенство идната година во Русија. Во драматичен дуел против Литванија нашите ракометарки играа нерешено, доволно за второ место што заедно со првопласираната Полска води кон последниот исчекор за пласман ...

Женската ракометна репрезентација поразена од Полска

А1

Пресудни средбите со Полска и Литванија

Време

Квалификации за СП:Македонија денеска против Исланд

А1

Бод голем како планина

Утрински

Дневник Време Вечер Прес А1 А1 Утрински Дневник Вечер Прес

22 поврзани вести »

Филиповски: Љубе треба да остане во Хрватска

Време - 27.11.2004

ПО НАЈАВИТЕ ЗА МОЖНО ВРАЌАЊЕ НА БОШКОВСКИ Диана Младеновска Процесот што за „Раштански Лозја“ почна да се води против Љубе Бошковски во Хрватска треба да заврши таму каде што и почна, смета скопскиот адвокат Самоил Филиповски, кој го застапува Бошковски во овој случај.

Бошковски со мислите на половина пат за Македонија

Дневник

Jагнула Куновска за Бошковски и Ходак

Канал5

И ДПМНЕ и Народна тврдат дека се иницијатори за посетата на Љубе

А1

Во посета на Љубе во Хрватска можеби ќе патуваат македонските пратеници Коце Трајановски, Слободан Чашуле и еден пратеник од Либералната партија

Канал5

Време Вечер Прес А1 Канал5 Дневник Утрински А1 Дневник

18 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Прчевски

А1 - 28.11.2004

Јавниот обвинител Александар Прчевски е некомпетентен за извршување на функцијата смета ВМРО-ДПМНЕ. До сега тој не успеа ниту една афера да ја дотурка до крај. Власта присвојува милонски суми, а Прчевски непрезема ништо рече Ѓорѓи Наумов претседател на антикорупциската комисија на ВМРО-ДПМНЕ.

О, КАКВА НОЌ !

Вест

Идната недела Костов ќе биде сослушан за наводите за корупција

Утрински

Прчевски за прав на држава

Дневник

Хари му е на располагање на Прчевски

Дневник

Вест Време Време Вечер Прес А1 Канал5 Дневник Утрински

16 поврзани вести »

ЕУ бара борба против криминалот и јакнење на судството

Време - 27.11.2004

ОЛИ РЕН ВО МАКЕДОНИЈА Брзите активности за назначување нов премиер се знак за демократскиот капацитет и политичката зрелост на земјата, оцени Оли Рен, еврокомесарот за проширување по средбата со Илинка Митрева, шефицата на македонската дипломатија.

Оли Рен ќе се заложи за либерализација на визите

Утрински

Рен за рамковниот, Митрева за визите

Дневник

Рен смета дека Македонија има уште многу работа за влез во ЕУ

А1

ЕВРОКОМЕСАРОТ ЗА ПРОШИРУВАЊЕ ОЛИ РЕН ВО ПОСЕТА НА МАКЕДОНИЈА

Канал5

Време Утрински Дневник Канал5 Дневник Дневник Време Утрински

15 поврзани вести »

Блескот на Џонсон за вадење од зоната на евробезнадежност

Утрински - 26.11.2004

Фершпед Работнички против Нимбург ја оствари првата победа во ФИБА Евролигата Наум Котевски Со феноменалниот перформанс и 38 поени на најновото засилување во "Градски Парк", Кендрик Џонсон, и првата победа во ФИБА Евролигата над чешкиот Нимбург од 102:86, Фершпед Работнички со играта "човек на ...

Сефте победа за Фершпед Работнички

Вест

„Меџик“ Џонсон за прв триумф на Ф. Работнички

Време

Сигурен шут и скок - победата неизбежна!

Дневник

Ф. Работнички - ЧЕЗ Нимбурк 102:86

Вечер Прес

Вечер Прес А1 А1 Вест Време Дневник Утрински А1

15 поврзани вести »

Учките од Кондово легитимираат и македонски полицајци

Време - 27.11.2004

ЗА ДА СЕ ЗНАЕ КОЈ Е КОЈ Паравоените формации во Кондово вчера запреле и легитимирале двајца македонски полицајци, еден Албанец и еден Македонец, дознава „Време“ од полициски извори. Полицајците се наоѓале во полициско возило што се движело во правец на Рашче, кога биле запрени од патрола на ...

Челниците на ДУИ и на ДПА ќе го скротат Кондово?

Дневник

Власта ќе чека вооружените во Кондово самите да се разоружат

Утрински

Еден од приоритетите на Бучковски ќе биде состојбата во Кондово

А1

МВР чека погоден момент за да интервенира во Кондово

Утрински

Време А1 Време Утрински Време А1 Време Вест

13 поврзани вести »

Каматите, конкурентноста и реформите

Дневник - 26.11.2004

Колумна - Никола Груевски Покачувањата на каматите се должи на отсуството на реформи, лошите владини политики и како резултат на тоа, силниот пад на економијата, падот на бруто-домашниот производ, огромниот трговски дефицит, се полошата конкурентност на македонската економија Деновиве повторно се ...

Банките се повеќе ги кредитираат граѓаните

Утрински

Банките да не брзаат со зголемување на каматите

Време

Банките да не ги поскапуваат кредитите

Дневник

Поповски: Банките не мора да ги зголемуваат каматите

Утрински

Вечер Прес А1 А1 Утрински Време Вечер Прес А1

12 поврзани вести »