TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-02-09 до 2004-02-15

Штрајкот на СОНК во мирување, од утре учениците на училиште

А1 - 15.02.2004

По 3 недели штрајк, утре почнуваат со редовна работа градинките, училиштата, факултетите и културните и научните установи. Советот на СОНК вечерва одлучи штрајкот да го стави во мирување откако 6 часа штрајкувачкиот одбор преговараше со владата.

Синдикатот в недела ќе соопшти дали штрајкот ќе продолжи

Вест

Судбината на штрајкот ќе се реши викендов?

Утрински

Утре преговори, задутре настава?

Дневник

Владата и синдикатот ги одмрзнуваат преговорите

А1

Вест Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник Канал5

42 поврзани вести »

Кометал ЃП го пролонгира пласманот во четвртфиналето од ЛШ

А1 - 15.02.2004

Ракометарките на нашиот шампион Кометал Ѓорче Петров и покрај победата над Хипо во Скопје го пролонгираа пласманот во четвртфиналето од Лигата на шампионките. 25:23 е идентичен триумф како и оној на австријките во Виена па во последниот натпревар со фаворитот во групата Шлагелсе потребен е еден бод ...

Костовски: Прокоп ја заслужува нашата почит

Вест

Портној: Исходот во рацете на голманите

Утрински

Прокоп пострашен од Хипо

Дневник

Ракометарките на Кометал ЃП пред моментот на вистината

А1

Утрински Дневник Утрински Дневник Вест Утрински Дневник Дневник

18 поврзани вести »

НАТО нема да си замине од балканот уште 5 години

А1 - 15.02.2004

Не е готово со судирите на балканот и НАТО нема да си замине од регионот барем уште 5 години. Според разузнувачите на НАТО, иако ситуацијата на балканот е подобра од пред неколку години, сепак се уште постојат екстремни елементи кои можат да ги разгорат старите конфликти.

Вистинската слика за еден демант

Дневник

Членството во НАТО Бугарија годишно ќе ја чини 8 милиони долари

А1

Знам кој ме мести и зошто

Вест

Митрева се сретнала со шефот на НАТО, но неформално

Утрински

Дневник Дневник А1 Дневник А1 Утрински Дневник Дневник

16 поврзани вести »

Само долговите се на позитивна листа!

Дневник - 14.02.2004

Уводник - Љубица Балабан Зошто сите да ги враќаме долговите што ги направиле некои неспособни директори кои, само според партиската припадност, седнале таму каде што не им било местото! Еднаш и во здравството мора да се повлече црта Додека пациентите чекаат пред лекарските ординации, здравствениот ...

Нема јунак за вистинскиот рез

Дневник

Болно здравство

Дневник

Скапите тендери ја празнат здравствената каса

Вест

Болниците со загуба од 60 милиони евра, лек е ребалансот

Утрински

Утрински Утрински Дневник А1 Утрински Дневник Утрински Вест

13 поврзани вести »

Марјановиќ: „Лавовите од црната листа нема каде да се жалaат“

А1 - 15.02.2004

Не би ги советувал двајцата Лавови да поднесат тужба за навреда или клевета против оние што ја пишувале европската црна листа, вели претседателот на Лигата за демократија и професорот по кривично право Ѓорѓи Марјановиќ. Тој смета дека црната листа е политичка одлука на Унијата која не може да се ...

„Лавовите“ Стојков и Мујо држеле рамнотежа

Дневник

Мујо не замина поради црната листа

Дневник

Груевски остана без одговор зошто Лавовите се на црната листа

А1

Чолаковски: Црната листа на ЕУ -подршка за Македонија

Вест

Утрински Утрински А1 А1 А1 Утрински Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Рибкин предизборната кампања ќе ја води од западна Европа

А1 - 13.02.2004

Кандидатот за претседател на Русија Иван Рибкин, кој мистериозно исчезна пред една недела за потоа ненадејно да се појави во вторникот, ја напушти Москва и замина за Лондон. По доаѓањето во британскиот главен град тој соопшти дека бил киднапиран и држен во Киев против своја волја.

Рибкин се врати во Москва, не бил исчезнат бил во Киев

А1

Рибкин, противкандидатот на Путин, најден жив во Киев

Вест

Рибкин се врати дома

Дневник

„Исчезнатиот“ Иван Рибкин се појави

Канал5

А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест Канал5

12 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ ќе побара анкетна комисија за нафтената афера

Утрински - 14.02.2004

Иницијатива Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе достави иницијатива до претседателот на Собранието за формирање анкетна комисија која ќе треба да ги испита најновите појави на шверц на нафтени деривати. Односно, како што беше најавено на вчерашната прес-конференција на оваа пратеничка група, задача ...

ДПМНЕ бара формирање анкетна комисија за случајот шверц со нафта

А1

Цистерна за нафта не може да се пренамени за масло

Вест

ВМРО-ДПМНЕ ќе побара седница за штрајкот во образованието

Утрински

Чистење на цистерните од нафта - невозможно

Дневник

А1 Дневник Дневник Вест Утрински Дневник Дневник

12 поврзани вести »

Јакимовски место 20, ќе отпушти 80 административци

Вест - 14.02.2004

МИНИСТЕРОТ ЗА ЕКОНОМИЈА СЕ СРЕТНА СО РОЗВАДОВСКИ Намалувањето на вработените може да доведе и до зголемување на платите на инспекторите за да се спречи корупцијата, изјави вчера министерот за економија Стевче Јакимовски по средбата со Розвадовски Министерот за економија Стевчо Јакимовски на ...

Македонските извозници загубија 130 милиони долари поради падот на доларот

Утрински

Намалување на царините за увоз на репроматеријали

Дневник

Средба Јакимовски-Розвадовски за проблемите во стопанството

А1

Продолжуваат преговорите на ММФ и Владата

А1

Канал5 Вест Утрински Дневник А1 Канал5

11 поврзани вести »

За САД Тачи, Хоџа и Чакала дејствуваат екстремистички

Утрински - 14.02.2004

Стејт департментот за црната листа Потпретседателот на ДПА, Мендух Тачи, пратеникот на НДП, Џезаир Шаќири-Хоџа, и Авдиљ Јакупи- Чакала се нашле на американската црна листа поради екстремистички активности и поткопување на Рамковниот договор, соопшти вчера американската амбасада во Скопје.

САД: „Јакупи, Шакири и Тачи на црна листа поради екстремизам“

А1

САД никако да ги вратат Тачи и Хоџа во Македонија!?

Утрински

Гаф на Американците, Мендух Тачи го загрозувал мирот во Босна!

Утрински

Тачи:„Ќе продолжам да дејствувам политички“

Канал5

Утрински Утрински Дневник А1 Утрински

10 поврзани вести »

Двајца Ирачани загинаа во напад на конвој на САД

А1 - 15.02.2004

Двајца Ирачани се убиени, а тројца повредени при денешниот напад насочен против американски конвој во шиитскиот дел на Багдад, јавуваат локалните медиуми. Напаѓачите истрелале противтенковска ракета кон конвојот, но по грешка го погодиле минибусот со кој патувале Ирачаните, изјави неименуван лекар ...

Војник на САД загина во експлозија на бомба во Ирак

А1

47 мртви во втор самоубиствен напад за два дена во Багдад

Вест

Во експлозија на автомобил-бомба загинаа 47 лица

Утрински

Нова бомба,нови 50 жртви

Дневник

А1 Вест Утрински А1

9 поврзани вести »