TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-02-23 - 2004-02-29

Невработеноста мора итно да се реши

Дневник - 28.02.2004

КАКО ДА СЕ ИЗЛЕЗЕ ОД КРИЗАТА Приоритетен е здравиот приватен сектор како главно оружје против сиромаштијата Иако со богат потенцијал, македонската економија се соочи со многу проблеми по осамостојувањето на државата. Студените односи со Грција и економските санкции кон Србија му го загорчија ...

Агенцијата за странски вложувања ќе ја креира инвестициската политика

Утрински

Преку агенција за инвестиции до странски капитал

Дневник
3 поврзани вести »

Ќириќ ќе го одложи пензионирањето?

Време - 27.02.2004

ФУДБАЛ - ОТКАКО ГО БАРААТ ДВА БУНДЕСЛИГАШИ Саша Ќириќ, македонскиот фудбалски интернационалец и член на германскиот Нирнберг, можеби ќе го одложи пензионирањето најавено за јуни годинава, откако германските медиуми објавија дека два неименувани клуба бараат од идната сезона тој да го предводи ...

Ќириќ и Крстев стрелци

Дневник

Саша Ќириќ и Миле Крстев стрелци

Вест
3 поврзани вести »

Градот не претпочита фонтана со футуристички изглед

Утрински - 24.02.2004

Идеите за уредување на плоштадот на увид на јавноста На распишаниот конкурс се пристигнати 36 труда Во големата сала на Советот на Град Скопје, до 25 февруари од 12 до 15 часот ќе бидат изложени трудовите пристигнати на конкурсот за уредување на плоштадот ?Македонија".

Пет фонтани ќе конкурираат за плоштадот „Македонија“

Време

Изложени моделите за фонтана на плоштадот

Дневник
3 поврзани вести »

Минесота ја прекина серијата на Нетс

Време - 27.02.2004

НБА - РЕГУЛАРНА СЕЗОНА Анонимните Трој Хадсон и Фред Хојдберг го прекинаа стопроцентниот старт на кариерата на тренерот на Њу Џерси нетс, Лоренс Френк, комбинирајќи 20 поени во последната четвртина во победата на Минесота тимбервулфс со 81-68. - Секој мрази да губи.

Њу Џерси ја забележа 14-та последовна победа во НБА

А1

Нетс како супермени

Дневник
3 поврзани вести »

Привршуваат подготовките на „Папокот на светот“

Време - 28.02.2004

ДРАМАТА НА МНТ ЈА ПОДГОТВУВА ПРВАТА ПРЕМИЕРА ВО ОВАА СЕЗОНА Наташа Бунтеска Во Драмата на МНТ од крајот на минатиот месец се подготвува претставата „Папокот на светот“, работена според истоимениот роман на Венко Андоновски, кој три години по објавувањето во 2000 година доживеа шест изданија и стана ...

“Папокот на светот“ премиерно идниот месец

Дневник

Нов маркетиншки пристап спрема производите од културата

Време
3 поврзани вести »

Виена наголемо се подготвува за прослава на раѓањето на Моцарт

Дневник - 25.02.2004

ДВЕ ГОДИНИ ПРЕД ГОЛЕМИОТ ЈУБИЛЕЈ Салцбург ќе отвори нов музеј со изложба посветена на Моцарт во јануари 2006 година и веќе отвори конкурс за локални композитори да креираат музика со која ќе се одбележи годишнината Австријците се надеваат дека ќе профитираат од прославата на 250-годишнината од ...

ТипиЧна моцартова атмосфера со одлиЧни солисти

Утрински

Оркестарот и солистите – дијаметрално спротивни

Време
3 поврзани вести »

Велешани се ближат кон врвот

Дневник - 23.02.2004

РАКОМЕТ - СУПЕРЛИГА, МАЖИ Откако го победија Металург, ракометарите на Тедико на домашен терен освоија три бода и против Младост, победувајќи го со 28-22. Велешани и понатаму се на 5. место на табелата, но сега имаат само еден бод заостанување во однос на Младост, а три на Вардар В. и Металург.

Тедико ги загрозува водечките

Вест

Незапирливиот Тедико гази се пред себе

Време
3 поврзани вести »

"Матрополитен" македонските икони ги осигура најскапо

Вест - 24.02.2004

ПРЕД ИЗЛОЖБАТА ВО НАЈПРЕСТИЖНИОТ МУЗЕЈ ВО ЊУЈОРК Од сите 100-ттина икони за изложбата "Византија : вера и моќ" во Њујорк, познатата осигурителна компанија "Лојд" со највисока сума ги осигурала петте македонски со по 10 милиони долари.

Пепелашка во Метрополитен

Дневник

Договорите за изложбата на иконите се потпишани под уставното име

Утрински
3 поврзани вести »

Владимир Глигоров: „Смртта на Трајковски нема да има последици за Македонија

Канал5 - 29.02.2004

Владимир Глигоров, син на поранешниот шеф на државата Киро Глигоров и експерт на Виенскиот институт за споредбена економија, оценил дека смртта на македонскиот претседател Борис Трајковски нема да има драматични политички последици по Македонија.

Државата загуби млад и перспективен политичар и државник

Утрински

Не треба да се кастрат правата на претседателот

Дневник
3 поврзани вести »

Сакраменто со пола тим ги победи Лејкерси

Вест - 28.02.2004

НБА Во еден од дерби мечевите, преполовениот Сакраменто го совлада Лос Анџелес Лејкерс во "Стејплс" центарот со 103:101. Предраг Стојаковиќ ја одигра најдобрата партија оваа сезона, откако реализираше 37 поени и девет скокови.

Биби со две тројки во финишот ги "закопа" Лејкерси

Утрински

Кралевите и некомплетни подобри од езерџиите

Дневник
3 поврзани вести »