TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-02-23 - 2004-02-29

Платите за средно образование поделени, за основното в понеделник

Утрински - 28.02.2004

Според информациите од надлежното министерство Вработените во средното образование вчера ги добија јануарските плати, а оние во основното се очекува да добијат пари в понеделник. Оваа информација ја потврдија и директори на скопски средни и на основни училишта.

Денеска плати за средното образование, утре за основното

Утрински

Денеска се решава дали ќе има штрајк

Време

Вработените во СОНК и денеска не добија плата

А1

Денеска плати за просветарите

Дневник

Канал5 Утрински Време Канал5 Вест Утрински Дневник А1

13 поврзани вести »

Солана: Европската унија ќе ја помага Македонија

Вест - 28.02.2004

Граѓаните на Македонија може да бидат сигурни дека Европската унија и понатаму ќе биде со нив и ќе им помага во следниов период, изјави Хавиер Солана, висок претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика. Солана на граѓаните им порача дека сега е моментот кога треба да покажат единство и ...

Солана побара да покажеме единство и одговорност

Дневник

Солана: Македонија може да смета на пријателството од ЕУ

Утрински

ЕУ ќе го поддржи барањето за членство

Време

Солана: Не се сомневам во длабоката зрелост на Македонија

Време

Вест А1 Канал5 Утрински Вест Утрински

11 поврзани вести »

Последната касета го уплаши Докузовски

Вест - 28.02.2004

КОШАРКА - ФИБА КУП, ФАЈНЛ- ФОР НА ЈУЖНАТА КОНФЕРЕНЦИЈА Последната видео касета со настапот на КЕО Керавнос, денешниот противник на Фершпед Работнички (15 ч.) во полуфиналето на фајнл-форот на Јужната конференција на ФИБА Купот Последната видео касета со настапот на КЕО Керавнос, денешниот противник ...

Финалето - желба на Ф. Работнички

Дневник

КЕО Керавнос - прва пречка на Работнички на патот до финалето

Време

Мечот доведен во прашање

Утрински

Голема шанса за историско прво европско финале

Утрински

Утрински Вест Утрински Време А1 Вест

11 поврзани вести »

Израелската армија упадна во Рамалах

Утрински - 26.02.2004

По неколкумесечно смирување на страстите Тел Авив - Израелски војници вчера влегоа во Рамалах на Западниот брег, каде што е седиштето на палестинскиот лидер Јасер Арафат, упаднаа во три банки и воведоа полициски час во делови од градот.

Израелската армија влезе во Рамалах

А1

Израелскиот ѕид се соочува со тест пред судот

Утрински

Израелскиот sид пред судот на ОН во Хаг

Вест

Палестинците против Израелскиот безбедносен ѕид

А1

Време Канал5 Дневник Утрински Вест Време

11 поврзани вести »

„Пред се беше човек!“

Време - 27.02.2004

СТРУМИЧАНИ БОЛНО ЈА ПРИФАТИЈА ТАЖНАТА ВЕСТ Меѓу струмичани како бомба одекна веста за ненадејната смрт на Борис Трајковски, претседателот на државата и нивен почитуван сограѓанин, другар и пријател... Тој, без разлика на највисоката државна функција што ја извршуваше, секогаш имаше време да го ...

Маријачи, зајачици од "Плејбој", Шкотланѓани и Руси во Струмица

Утрински

Ноќ под маски во Струмица

Вест

Фиеста на маски, љубов и смеа

Дневник

Струмичани ноќеска ги истеруваа лошите сили

Утрински

Време Дневник А1 Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Бунтовниците го зазедоа градот Јаес

Дневник - 28.02.2004

НЕРЕДИ НА ХАИТИ Бунтовниците вчера го зазедоа јужниот град Јаес, трет по големина град на Хаити, јави МИА. Американскиот државен секретар Колин Пауел вчера го повика претседателот на Хаити, Жан-Бертран Аристид, да размисли дали ќе остане на функцијата или ќе се повлече.

Франција бара оставка од претседателот на Хаити

Вест

Пауел се сомнева во моќта на претседателот Аристид

Утрински

Бунтовниците ќе го нападнат главниот град

Утрински

Укор за Русија, загриженост за состојбата во Косово

Утрински

Дневник Канал5 Време Време Канал5

10 поврзани вести »

Норвешките "отровници" за Еуростандард

Вест - 25.02.2004

РАКОМЕТ - ЖДРЕПКА ЗА 1/4-ФИНАЛЕТО ОД КУПОТ НА ЕХФ Македонскиот вицешампион Еуростандард ЃП за противник во четврт-финалето од Купот на ЕХФ го доби норвешкиот претставник Вог вајперс. Слично на Жалец и Земан, станува збор за уште една анонимна екипа, која, идентично на младите ѓорчепетровки, со ...

Еуростандард му гостува на норвешки Ваг

Дневник

И Еуростандард оди во Норвешка

Утрински

Во Виена извлечени двојките во 1/4-финалето од купот на ЕХФ

А1

АКВА, Виборг, Нордсранд, можни ривали на Еуростандард

Утрински

Дневник Време Дневник Утрински

9 поврзани вести »

Канцелариите затворени за потписи

Дневник - 25.02.2004

СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС РЕАГИРА Не е исклучено да се работи за опструкција од власта, но волјата на граѓаните не може да се скрши, вели Тодор Петров Светскиот македонски конгрес ќе побара од Министерството за правда да ги отвори месните канцеларии во Драчево, Маџари, Бутел, Волково, Љубанци, ...

Светскиот македонски конгрес почна да собира потписи

Време

СМК собира потписи против територијалната реорганизација

Канал5

Почна собирањето 150.000 потписи за референдум

Вест

Малкумина граѓани ги дадоа потписите против општинските меѓи

Утрински

А1 Време Дневник Утрински

9 поврзани вести »

Возовите ќе застанат ако бидат отпуштени 868 вработени

Утрински - 26.02.2004

Железничарите денеска ќе протестираат поради најавените отпуштања од работа ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ Управниот одбор на "Македонски железници", според најавите, денеска треба да донесе одлука за прогласување на 868 вработени за технолошки вишок.

Почнуваат отпуштањата на 900 вработени во Железницата

Дневник

За отпуштените само 12 плати

Вест

Железничарите на генерален штрајк

Дневник

Утре се решава судбината на ЈП „Македонски железници

Канал5

А1 Утрински Дневник А1

9 поврзани вести »

Се разедини владејачката коалиција

Дневник - 26.02.2004

ЗАКОНОТ ЗА СКОПЈЕ ГО ПОМИНА ПРВИОТ СОБРАНИСКИ ФИЛТЕР Со 60 гласа "за", два "против" и без воздржани вчера во Собранието помина првата фаза на предлог-законот за Скопје. Против владиниот предлог гласаа пратениците на ДПА Замир Дика и Фатмир Асани, а пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираше ...

Владините партнери со различни ставови за Скопје

Утрински

Усвоен предлогот за донесување на закон за град Скопје

А1

ЛДП бара една општина Скопје со еден градоначалник

Дневник

ЛДП се залага Скопје да функционира со еден градоначалник

Утрински

А1 Дневник Утрински А1

9 поврзани вести »