TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-02-23 - 2004-02-29

Навивачите бараат преселба на фајналфорот

Дневник - 27.02.2004

Улеб Повеќе навивачки групи на екипи од кошаркарската Евролига предложија фајналфорот во ова натпреварување да биде преместен во друг град бидејќи Тел Авив не е безбеден. Иницијативата беше од навивачите на шпанските клубови, а потоа се придружија и италијанските.

Макаби ќе биде фаворизиран за пласман на фајнал-фор

Време

Стефанов против Илиевски во Ф-групата на смртта

Утрински

Се освен фајнал-фор ќе биде неуспе

Време

Фајналфор пред фајналфор

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Месиќ, Маровиќ, Нано, Роп и Сандер го откажаа патувањето

Време - 27.02.2004

ПОРАДИ ЛОШИТЕ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ ВО БИХ Поради лошите временски услови и густата магла во Босна, своето патување во Мостар го откажаа претседателите на СЦГ и на Хрватска, Светозар Маровиќ и Стипе Месиќ, и премиерите на Албанија, на Словенија и на Хрватска, Фатос Нано, Антон Роп и Иво Санадер.

Маровиќ со голема шокираност ја примил веста за Трајковски

А1

Вечерва ќе се избираат музичките "12 Величествени"

Вест

Бајага и Бојан Маровиќ на "12 Величествени"

Вест

Гости: Бајага и Бојан Маровиќ

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Ветеранот О'Брајан сака да освои злато на ЛОИ

Време - 28.02.2004

АТЛЕТИКА - ЗА ИГРИТЕ ВО АТИНА Олимпискиот атлетски шампион од 1996 година во десетобој, Американецот Дин О'Брајан на 37 години се враќа на натпреварувањето и сака да учествува на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Атина во август. - Атина, Грција, таму почнаа Олимписките игри.

Грците демонстрираа против Олимписките игри

Дневник

Противвоздушната одбрана е подготвена за Игрите во Атина

Дневник

Засега само шестмина сигурни за настап во Атина

Време

Анџелина Џоли ќе го носи факелот на Олимписките игри

А1

Време

6 поврзани вести »

Евангелистичко-методистичката црква одржа комеморативната богослужба

А1 - 29.02.2004

Голем број верници, блиски пријатели и роднини на претседателот Трајковски денеска дојдоа во Евангелистичко-методистичката црква да присуствуваат на комеморативната богослужба. Со пеење молитвени песни и читање на дел од Библијата, богослужбата ја водеше проповедникот Михаил Цехов, кој е близок ...

Евангелско – методистичката црква денеска одржа миса по повод смртта на Претседателот на РМ Борис Трајковски

Канал5

Eвангелистичко - методистичката црква ќе одржи комеморативна богослужба

А1

КООРДИНАТОРОТ НА ХРИСТИЈАНСКО-МЕТОДИСТИЧКИТЕ ЦРКВИ КАЈ СОПРУГАТА ВИЛМА ТРАЈКОВСКА

Вест

Верувал во Бога и чувствувал дека тој е постојано со него

Утрински
5 поврзани вести »

Не & ги даваме нивите на државата

Дневник - 24.02.2004

ВОЛКОВЦИ ВО БИТКА Жителите на скопската населба Волково ќе го достават барање за поместување на трасата од северната обиколница на Скопје до премиерот Бранко Црвенковски, Министерствата за транспорт и врски и за екологија и до Фондот за патишта.

Обиколницата нема да го загрози животот во Волково

Време

Граѓаните протестираа против „патот на смртта“

Време

Волковци против "патот на смртта"

Дневник

Волковчани против изградбата на обиколницата на Скопје

Утрински
5 поврзани вести »

Во Штип е изведена првата опера во Македонија

Време - 28.02.2004

ГРАДОТ ПОД ИСАРОТ - ГРАД НА КУЛТУРАТА ВО 2004 Весна Дамчевска Годинашната македонска престолнина на културата - градот Штип е значаен центар на културно живеење со впечатливо културно минато и со ветувачка иднина, поради што е избран да ја промовира новововедената практика за избор на град на ...

Операта го одлага гостуваењето во Штип

Вест

Штип културна престолнина

Дневник

Културниот примат штип ќе го реализира со 120 настани

Утрински

Програма со импозантна бројка од стотина културни настани

Време
5 поврзани вести »

Тројца осомничени за масакрот во Речица

Време - 24.02.2004

МВР Тетовската полиција осомничила три лица како извршители на уличниот масакр во тетовското село Мала Речица во саботата навечер, во кој три лица беа убиени, а четворица тешко ранети. Во МВР велат дека во интерес на истрагата и од безбедносни причини нивниот идентитет не се соопштува, но оти ...

Банда уби тројца тетовци

Дневник

ТРИ ЛИЦА УБИЕНИ, А ЧЕТВОРИЦА РАНЕТИ КАЈ МАЛА РЕЧИЦА

Канал5

За одмазда убиле тројца и раниле четворица

Вест

Тројца убиени во уличен масакр

Време
5 поврзани вести »

Смрт со бесење за гуру Асахира

Дневник - 28.02.2004

СУДОТ ОДЛУЧИ Поранешниот лидер на јапонската секта Врховната вистина на Аум Шоко Асахира вчера е осуден на смрт поради организирање на терористичкиот напад со гас во токиското метро во 1995 година, јави МИА. Во нападот на токиското метро беа повредени околу 5.500 луѓе.

Смртна казна за јапонскиот водач на сектата Аум

Вест

Смртна казна за гуруто Асахара

Утрински

Водачот на Аум-сектата се соочува со бесилка

Утрински

ОСУДЕН НА СМРТ ПОРАНЕШНИОТ ЛИДЕР НА “ВРХОВНАТА ВИСТИНА НА АУМ”

Канал5
5 поврзани вести »

Вардар осигурување - Струмица најинтересна двојка од Купот

Време - 28.02.2004

ОДБОЈКА - КУП НА МАКЕДОНИЈА Маслодајна Кристал - Македонија Макс, Ветерани на ОФМ - Лешок, Лирија - Шкендија и Вардар осигурување - Струмица се двојките за 1. коло од Купот на Македонија во одбојка во машка конкуренција кое е закажано за в среда.

Вардар Осигурување ја пречекува Струмица

Вест

Маслодајна се жали на судењето на мечот со првакот

Дневник

Дербито за Вардар Осигурување

Вест

Вардарци убедливи во Струмица

Дневник
5 поврзани вести »

Македонија се уште увезува американско пилешко

Дневник - 26.02.2004

ПО ПОЈАВАТА НА ПТИЧЈИОТ ГРИП ВО САД Ветеринарната управа се уште не знае дали и кога ќе го забрани увозот на пилешко месо од САД, иако во понеделникот американските власти официјално соопштија дека во Тексас има појава на птичји грип.

Зголемена опасност од ширење на птичји грип во Македонија

А1

Увозот на пилешко од Америка стопиран само делумно

Вест

Владата се уште не решила дали ќе го запре увозот на пилешко од САД

А1

EУ го прекина увозот на живина од САД

А1
5 поврзани вести »