TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-02-23 - 2004-02-29

Автогол-подароци за Лион и за Челси

Време - 27.02.2004

ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Два од четирите завчерашни дуели од осминафиналето во Лигата на шампионите беа решени со автогол, а на другите два домаќините забележаа триумфи, по што со предност реваншите ќе ги дочекаат Челси, Лион, Ла Коруња и Порто.

Меккарти ги замолкна "бебињата"

Утрински

Два автогола за две победи на гости

Вест

Челси и Лион победија со автоголови

Дневник

Ќе се тресат Пиринеите од фудбал

Дневник
5 поврзани вести »

Екстиректорка на катастаро бара изземање и на претседателот на Врховниот суд

Вест - 28.02.2004

НОВИ АДВОКАТСКИТЕ МАНЕВРИ ВО СУДСКИОТ СЛУЧАЈ "ВИЛА НА ВОДНО" Судечкиот судија и вчера го прекина судскиот процес против Татјана Митровска и уште петмина обвинети за малверзации во скопскиот катастар и донесе решение со кое предметот го прати во Републички судски совет, кој треба да одлучува Вчера ...

Колегиумот не може да одлучува за изземање на обвинител

Утрински

Обвинетите најдоа нова дупка во законот

Дневник

Ексдиректорка на катастарот бара изземање и на претседателот на Апелациониот суд

Вест

Повторно одложен судскиот процес - Вила на Водно

А1
5 поврзани вести »

Три фирми заинтересирани за Бунарџик

Дневник - 25.02.2004

СЛОБОДНА ЕКОНОМСКА ЗОНА Норвешко-германската компанија ?Петерсен енд Тамхајнн?, ?Интернешнал рисајкл трастт? од Лихтенштајн и ?Гленор Истејтт? од Велика Британија се трите компании што доставија понуди за основање слободна економска зона Бунарџик.

Заворен меѓународниот тендер за слободна економска зона во Бунарџик

Канал5

Три странски фирми ќе се натпреваруваат за Бунарџик

Утрински

3 фирми од Европа потенцијални основачи на Бунарџик

А1

Завршува тендерот за Бунарџик

Вест
5 поврзани вести »

Северна Кореја ќе ја замрзне нуклеарната програма

Вест - 27.02.2004

ПЕКИНГ, 27 февруари, (Ројтерс) - Северна Кореја е подготвена да ја замрзне својата воена нуклеарна програма, но не и онаа "мирнодопската", соопшти вчера Русија на средбата во Пекинг каде што почна да се наsираат контурите на договорот со кој треба да се стави крај на 16-месечната криза во северна ...

Северна Кореја доби понуда за компензации да се откаже од нуклеарната програма

Вест

Северна Кореја бара компензации за да ја замрзне нуклеарната програма

Вест

Нови разговори за севернокорејското нуклеарно оружје

Канал5

Северна Кореја го условува запирањето на нуклеарната програма

А1
5 поврзани вести »

Професорите и студентите ќе вежбаат физичко пред Владата

Утрински - 26.02.2004

Ултиматум до Владата да го реши проблемот со Факултетот за физичка култура Професорите и студентите ќе одржат час по фискултура пред Владата ако до 21 март власта не го реши проблемот со долговите на Факултетот за физичка култура. Ова е ставот на Универзитетскиот сенат, усвоен на вчерашната седница.

Професорите на час по физичко пред Владата

Време

Професорите ќе вежбаат физичко пред Владата

Дневник

Студентите го спасуваат Факултетот за физичка култура

Време

Ректоратот им ги врати парите на студентите

Дневник
5 поврзани вести »

Од куќа во Скопје украдено злато вредно 2.500 евра

Време - 28.02.2004

Крадец завчера провалил во семејна куќа во Скопје и од неа украл златен накит вреден околу 150.000 денари, информира МВР. Според скопската полиција, крадецот провалил во семејна куќа на улицата Варшавска во населбата Тафталиџе. Во моментот на провалата сопствениците не биле дома.

Провалник украл пиштол, муниција и накит

Време

Крадец се накитил со злато вредно 8.000 евра

Време

Украл злато вредно 1,2 милион денари

Време
4 поврзани вести »

Сиена е елиминирана од Купот на Италија

Време - 27.02.2004

КОШАРКА Екипата на Монтепаски Сиена, каде што игра македонскиот интернационалец Врбица Стефанов, испадна од италијанскиот кошаркарски куп, откако во средата беше поразена со 63-67 во четврт-финалниот натпревар против Орегон Канту.

На стартот Монтепаски - Барса

Дневник

Монтепаски и Врба го декласираа Скипер

Вест

Стефанов се врати во првата петорка на Сиена

Време
4 поврзани вести »

Ал каеда е способна за нови напади

Дневник - 27.02.2004

ЦИА ПОТВРДИ Директорот на ЦИА, Џорџ Тенет, призна дека терористичката група Ал каеда и нејзините најспособни филијали имаат капацитет да извршат нови напади со киднапирани авиони, како тие на 11 септември 2001 година во Њујорк и во Вашингтон, јави Ројтерс. - С$ уште сме во војна.

Џорџ Тенет: Се уште сме во војна

Утрински

Заменикот на Осама најави нови напади врз Америка

Дневник

Ал Каеда се закани со нови напади врз САД, и Франција ставена меѓу непријателите

Вест
4 поврзани вести »

Претседателот Трајковски му посака среќа на Црвенковски

Дневник - 26.02.2004

ПО ПОВОД ДЕНЕШНОТО АПЛИЦИРАЊЕ Амбасадорот Кјарини рече дека подготвеноста на Македонија ќе се процени со прашалникот од 4.500 прашања Претседателот Борис Трајковски вчера ја испрати и и посака среќа на македонската делегација во Даблин со порака дека успехот понатаму ќе зависи само од нас и од ...

Кјарини: „Потребни се реформи за влез во ЕУ“

А1

Кјарини бара борба против криминалот

Дневник

МВР ги презентираше своите достигнувања пред Меѓународната заедница

А1
4 поврзани вести »

Турците подобри од Италијанците

Дневник - 28.02.2004

ФУДБАЛ - КУП НА УЕФА Италијанските претставници во фудбалскиот Куп на УЕФА, Рома, Парма и Интер, имаа лош учинок во завчерашните мечеви од третото коло во ова клупско натпреварување. Рома и Парма се поразени со по 1-0 од турски екипи што беа сметани за аутсајдери, а ниту трикратниот освојувач на ...

Газиантеп и Генчлербирлиги ги шокираа Рома и Парма

Утрински

Турско изненадување за Италијанците

Вест

Рома и Парма поразени од Газиантепспор, односно Генчлербирлиги

Време
4 поврзани вести »