TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-02-23 - 2004-02-29

Почит за претседателот на изложбата во Франкфурт

Време - 28.02.2004

СЈАЈ ПОМАТЕН СО ТАЖНАТА ВЕСТ Со одличен публицитет и со должна почит спрема трагедијата на шефот на државата помина отворањето на изложбата на тројцата македонски автори: Сергеј Андреевски, Илија Пенушлиски и Глигор Чемерски во новоотворената галерија на банката ЛХБ во Франкфурт.

Трагата на сликарската тајна светлина

Време

Впечатлив избор од богатството на тројцата сликари

Утрински

Чемерски, Пенушлиски и Андреевски излагаат во Франкфурт

Вест
4 поврзани вести »

Кучиња искасале старица

Дневник - 25.02.2004

ШТИП Мештаните од селото Бигла спасиле старица да не биде искасана до смрт од глутница кучиња, информира МВР. С.Ѓ. (62) од делчевското село Бигла била нападната од пет кучиња сопственост на нејзиниот соселанец И.М. (22). Кучињата и се приближиле на старицата кога поминувала пред куќата на И.М.

Глутница кучиња нападнале старица

Време

Глутница кучиња нападнале и тешко повредиле жена

Вест
3 поврзани вести »

Самоубиствен напад на полициска станица во Киркук, 13 мртви

Вест - 24.02.2004

КИРКУК, 24 февруари, (Ројтерс) - Самоубиец бомбаш вчера удрил со автомобил во полициска станица во градот Киркук во северен Ирак при што 13-мина загинале, а 51 лице биле повредени. Нападот се случил непосредно пред американскиот министер за одбрана Доналд Рамсфелд да долета во Багдад на ненајавена ...

Бомбаш се уби пред полициска станица

Утрински

Најмалку 9 ирачки полицајци се убиени во напад во Киркук

А1
3 поврзани вести »

Командант Баци на пат за Идризово

Дневник - 24.02.2004

ПО ДОСТАВЕНА СУДСКА ПОКАНА Изаир Самиу, алијас командант Баци, од Тетово, во петокот добил покана со датумот кога треба да ја одлежи казната во затворот во Идризово. Скопскиот Основен суд го осуди на две години затвор за кривичното дело недозволено држење оружје.

Баци се жали на поканата за затвор

Вест

Одбиена жалбата на командант Баци

А1
3 поврзани вести »

Обвинителот ќе ги утврдува причините за несреќата

Дневник - 28.02.2004

ПО ТРАГЕДИЈАТА КАЈ МОСТАР Државниот јавен обвинител Александар Прчевски отвори преткривична постапка за утврдување на околностите под кои се случила авионската несреќа во која загина претседателот на државата Борис Трајковски.

Прчевски го запечати кабинетот на претседателот за да обезбеди докази

Утрински

Обвинителството собира докази за евентуална кривична постапка

Време
3 поврзани вести »

Забранети посети, проретчени операции

Дневник - 28.02.2004

КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР - СКОПЈЕ Во Клиничкиот центар во Скопје од вчера се зголемени безбедносните мерки, по трагичната авионска несреќа на претседателот Борис Трајковски, неговите соработници и на членови на екипажот. Оперативните програми за хроничните случаи се намалени, а забранета е и посетата на ...

Забранети патувањата на медицинскиот персонал надвор од земјава

Време

Забранета посета на болните во Клиничкиот центар

Утрински
3 поврзани вести »

Голеада на римјаните, прва победа за Перуџа

Утрински - 24.02.2004

Рома ја торпедира Сиена со 6:0 во 22. коло Јувентус со победата против Болоња, остана во трката за титулата Со победата над градскиот ривал Интер (3:2) во саботата, водечкиот Милан не и остави опција кикс на Рома, а избраниците на Фабио Капело одговорија со шестка во мрежата на Сиена.

Перуџа победи по 21 коло пост

Време

Липи: Милан не знае да запре

Дневник
3 поврзани вести »

На Зимскиот салон на ДЛУМ – 79 автори

Време - 27.02.2004

Делата што ќе бидат изложени на годинашниот 10. јубилеен Зимски салон на Друштвото на ликовните уметници на Македонија годинава се селектирани од Конча Пирковска. Со пренесување на ингеренциите околу изборот од Уметничкиот совет на ДЛУМ на еден професионалец, историчар на уметност, оваа ...

Изложба на новите членови на ДЛУМ

Време

ДЛУМ го спрема Зимскиот салон

Вест
3 поврзани вести »

Премиерата на "Гилгамеш" во идната недела

Вест - 27.02.2004

Турската драма во Скопје ја одлага премиерата "Гилгамеш". Директорот Атила Клинче вчера ни рече дека премиерата на "Гилгамеш" најверојатно ќе се одржи идниот четврток или петок. "Гилгамеш" во Турската драма го постави режисерот дејан Пројкобвски како спектакл во која играат 26 актери, со кои ...

Универзална егзистенцијалистичка приказна

Време

Дејан Пројковски премиерно со "Гилгамеш"

Утрински
3 поврзани вести »

Кијарини нема став за македонската апликација во ЕУ

Утрински - 26.02.2004

Шефот на делегацијата на Европската комисија резервиран за потезите на Владата Претставникот на Европската комисија во Македонија, Донато Кијарини нема став во врска со одлуката на македонската Влада да поднесе апликација за членство во ЕУ.

Апликацијата и шенген визите за Македонија прашања за квизот "Милионер"

Вест

Само Тасева побарала пари од донатори за Полициската академија

Утрински
3 поврзани вести »