TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-03-21 до 2005-03-27

Местата каде се прегласува од најголем интерес за странските набљудувачи

А1 - 27.03.2005

Планот на странските набљудувачи за денешниот ден на гласањето е 260-те набљудувачи во тимови од по двајца да посетат по 10 избирачки места. Особено уште од отворањето се набљудуваат 48 избирачки места во вкупно 13 општини, каде се повторува првиот круг од гласањето. „Не бараме проблематично место.

Изјави на лидерите на партиите при гласањето

А1

Објавување на изборните резултати

А1

Вториот круг го следат 4.083 домашни и 228 странски набљудувачи

А1

Костовски и Пенов ќе одат во втор круг

А1

А1 А1 А1 А1 Канал5 А1 Време Време

57 поврзани вести »

Српска "Делта" нуди најефтинавиопревоз

Дневник - 26.03.2005

ОД ОВА ЛЕТО Процесот на основање на новата српска авиокомпанија "Делта холдинг", е речиси завршен, а првите авионски летови ќе се остварат летово, јави Макфакс. Според Милка Форцан, потпретседателка на "Делта холдинг", авиокомпанијата ќе нуди ниски цени за авиобилетите за повеќе европски дестинации.

Креативно етничко "виножито"

Вечер

Дунав ги "скара" Бугарите со соседите

Вечер

Банк Аустрија "мерка" три македонски банки

Вечер

Копале по реликвии, "откопале" пријави

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

53 поврзани вести »

Пожарот во Кисела Вода сепак бил подметнат

А1 - 26.03.2005

Пожарот во зградата во Кисела Вода сепак е подметнат, велат во МВР. По вчерашното тврдење дека избувнал од небрежност, полицијата денеска се премисли. Велат дека 41-годишниот Гагарин Зенделовиќ, кој веќе е приведен, е причина за огнот, кој уби 4 луѓе.

Животот во опожарената зграда никогаш повеќе нема да биде ист

Време

Никој не знае кога ќе се вратат станарите во опожарените домови

Утрински

Самозапалување на отпадот во подрумот причина за пожарот

Утрински

Градот треба да свика вонредна седница за помош на опожарените станови

Утрински

Канал5 Вечер Вечер А1 Време Вест Вест Време

43 поврзани вести »

Хаг гони мртовец

Дневник - 26.03.2005

ВО СРБИЈА Хашкиот трибунал бара обвинетиот Србин Горан Боровница да му се предаде и покрај тоа што тој загинал на 20 март 1995 година за време на војната во Босна, пишува српскиот весник "Блиц". - За смртта на Боровница има документација. Тој се води како исчезнат, но се знае дека нагазил на мина.

Бошковски е жртвен јарец на хашката трпеза

Дневник

Бучковски ќе се сретне со Бошкоски и Нобило

Вечер

Бошковски испорачан во Хаг

Време

Љубе Бошкоски вчера беше испорачан во Хаг

Утрински

Дневник Вечер А1 Вест Утрински Утрински Дневник Канал5

43 поврзани вести »

Потопли ветришта за Македонците во Бугарија

Утрински - 26.03.2005

По средбата на премиерот Бучковски со претставници на македонското малцинство во Бугарија Во Софија во последниве десетина години навраќале македонски претседатели повеќе пати, премиери и министри, но секогаш, по своја желба или, пак, по желба на домаќинот, заборавале дека во таа држава има луѓе ...

Бучковски повторно гарантира фер избори

А1

Во царски прегратки

Вест

Со бугарски искуства кон ЕУ

Време

Хаг требаше да ги испита и четирите други случаи

Време

Утрински Дневник А1 Време Време Утрински Утрински Дневник

41 поврзани вести »

Приврзаници на Акаев поставија блокади

А1 - 27.03.2005

Седумстотини приврзаници на поранешниот претседател на Киргистан, Аскар Акаев денеска го блокираа главниот пат до неговото родно место селото Кемин, на 80 километри од престолнината Бишкек. Тие изјавија дека не го прифаќаат Курманбек Бакиев за привремен вршител на должноста престседател на ...

Претседателски избори во Киргистан на 26 јуни

А1

Во синоќешните немири во Бишкек има загинати

А1

Соборувањето на Акајев изнуди избори во Киргистан

Вест

Кратката, но сурова, „револуција на лалето“ во Киргистан

Утрински

Утрински Утрински Утрински Дневник Вечер А1 А1 А1

36 поврзани вести »

Сантрач не е задовилен од физиономијата на нашиот национален тим

А1 - 27.03.2005

Максимална концентрација и посветеност на македонските фудбалски репрезентативци, најави селекторот Сантрач во наредните три дена пред квалификацискиот дуел со Романија. Во Вторник ќе ги одреди 18-те што ќе бидат во комбинација за натпреварот, стартните 11 непосредно пред мечот.

А селекцијата ја победи младата селкција

А1

Работам со фудбалери со висока спортска интелигенција

Време

Списокот за Романија е отворен

Вест

Сантрач: Со пресинг по целиот терен до позитивен резултат

Утрински

Дневник Вечер А1 Време Вест Утрински Дневник Дневник

30 поврзани вести »

Едвај се најде термин

Вест - 25.03.2005

РАКОМЕТ - ЖДРЕПКА ЗА ПОЛУФИНАЛЕТО НА КУПОТ (МАЖИ) Пелистер Кометал-Вардар и Металург-ВВ Тиквеш се полуфиналните двојки на ракометниот Куп на Македонија во машка конкуренција, но повеќе фактори влијаеја вчера едвај да се најде погоден термин за одигрувањето на финалниот турнир.

Вардар - Пелистер во полуфиналето

Време

Можеме да разговараме за државјанство

Утрински

Полуфинале Пелистер К. - Вардар Про!

Утрински

Пелистер и Вардар меѓу себе во полуфиналето

Дневник

А1 Дневник Време Време Вест Утрински Дневник Дневник

27 поврзани вести »

Заврши митингот на здружената опозиција и Костовски во Скопје

А1 - 25.03.2005

Партиите од здружената опозиција, заедно со кандидатот за градоначалник на Скопје Трифун Костовски, денеска со протестен марш, кој почна пред Владата, продолжи низ центарот на Скопје, а заврши пред Собранието, го искажаа својот револт за како што велат, невидениот фалсификат во првиот круг од ...

За Врховниот суд и 306 уфрлени гласа не се проблем!

Време

Денеска на протест, задутре на гласање

Време

Опозицијата бара "стоп за фалсификатот", власта вели дека тоа е манипулација

Утрински

Марш против фалсификатот

Дневник

А1 Време Време Утрински Дневник Вечер А1 Време

25 поврзани вести »

Владата дозволи МЕПСО да работи диво

Време - 26.03.2005

ХАОС ВО ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТСКИОТ СЕКТОР Мирче Котевски Македонскиот електропреносен системски оператор (МЕПСО), акционерско друштво што од јануари формално правно се издвои од „Електростопанство на Македонија“, почна да инвестира во електроенергетската мрежа без да ги почека законите за неговото ...

Работник на ЕСМ се здобил со изгореници

Дневник

За менаџерските договори ќе се бара отчет и од Владата

Време

Фиктивна транспарентност

Време

ЕСМ ќе се продава на еден купувач

Утрински

Утрински Утрински Утрински Време Време Вест Утрински Дневник

20 поврзани вести »