TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-03-28 - 2005-04-03

Сите македонските државници се сретнаа со Папата

А1 - 03.04.2005

Времето кога на чело на католичката црква беше папата Јован Павле Втори е период кога Македонија ги зацврсти и продлабочи односите со светата столица во Ватикан. Најдиректна можност за тоа беше чествувањето на делото на Свети Кирил, во Рим, каде се наоѓа гробот на сесловенскиот просветител.

Пораки со сочуство за смртта на папата од светските државници

А1

Сочувство на Црвенковски за смртта на Папата

А1

Почина папата Јован Павле Втори

А1

Полјаците сакаат срцето на папата да биде закопано во Полска

А1

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1

60 поврзани вести »

"Место праски превезувавме лешеви"!

Вечер Прес - 02.04.2005

Пратениците на СПС завчера ја напуштија седница на Собранието на Србија, на која се расправаше за законот за семенски материјал, во знак на протест поради "скандалозниот говор" на министерката за земјоделство Ивана Дулиќ- Марковиќ, која претходниот ден на собраниската говорница изјави: "Во ...

Агенцијата бара македонски "Тројхан"

Вечер Прес

"Падна" десет години недостапниот Сефер Сулејманов

Вечер Прес

"ЕМО" повторно се враќа на акционерите

Вечер Прес

Американците "креваат раце", Министерството е на потег

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

51 поврзани вести »

Костовски со повик за масовност на изборите

А1 - 03.04.2005

Уште еден повик за масовност на изборите на 10-ти април, упати изборниот штаб на Трифун Костовски. Тоа е единствен начин, велат да се оневозможат разните шпекулации поврзани со вториот круг во Скопје. Тие не коментираат дали повлекувањето на Пенов е само изборен трик со кој сака да дојде до третиот ...

Kостовски ја продолжува кампањата без својот конкурент

А1

КОЈ ГО УБИ ПЕНОВ?

Вест

Два прста образ

Дневник

Индиски ветрови

Вест

Дневник Вечер Прес Време Утрински Време Дневник Утрински Дневник

44 поврзани вести »

Бучковски во седиштето на ЕУ и НАТО

Макфакс - 03.04.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски, денеска во Брисел, треба да се сретне со генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер, во рамките на дводневниот престој на разговори со високи претставници на Европската унија (ЕУ) и НАТО.

Градежниците имаат 1 недела да го убедат Бучковски за заобиколницата

А1

Сите мијат раце од случајот "Чуму"

Дневник

Фалсификаторите од ДПА станаа чувари на демократијата

Време

Недолично однесување

Време

Време Утрински Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1

38 поврзани вести »

Нобило веројатно нема да го застапува Бошкоски

Утрински - 02.04.2005

Одбрана Хрватскиот адвокат Анто Нобило вели дека речиси сигурно нема да го застапува Љубе Бошкоски пред Трибуналот во Хаг, бидејќи македонската Влада ги одбила неговите барања. Нобило не добил официјална потврда од Владата за ваквото решение, но се информирал по ?неформални каналиии.

Владата не сака да плаќа скап адвокат на Љубе

Вест

Собрани повеќе од 25.000 потписи

Време

Адвокатот Нобило бара 30.000 евра месечно

Дневник

Не сум виновен, ова е судење против Македонија

Време

Утрински Вест Вечер Прес А1 А1 А1 Утрински Дневник

38 поврзани вести »

Притвор за осомничените за изборниот инцидент во Прилеп

А1 - 02.04.2005

Во битолскиот затвор од синоќа се во притвор Тони М., Стеванче Н., Мирослав М. и Влатко С. сите од Прилеп. За нив постои сомневање дека во неделата со закана и присила врз членовите на избирачкиот одбор на избирачкото место 1391 во гласачката кутија вметнале 115 гласачки ливчиња заокружени со името ...

Изборите завршија без посериозни неправилности

Макфакс

Кривична пријава за сторителите на изборниот инцидент во Прилеп

А1

Бутел ќе добие градоначалник на 10 април

Утрински

Претседател на избирачки одбор гласал место болни и уфрлувал гласачки ливчиња

Вест

Утрински Дневник Утрински Време Вест Време Дневник Дневник

35 поврзани вести »

Горан Мазнов е напаѓач од екстра класа

Утрински - 02.04.2005

Некогашниот голгетер на Југославија, а сега селектор на А-тимот со многу комплименти за неговиот напаѓач Во некогашна Југославија беше страв и трепет за противничките одбрани и се разбира голмани. Актуелниот селектор на фудбалската репрезентација на Македонија Слободан Сантрач како вистински ...

Сантрач: Нема "случај Пандев"

Дневник

Мистер(ија) гол

Дневник

Селекторот нов, навиките стари

Вест

Мита ја урна идејата на Сантрач

Дневник

Време Утрински Утрински Време А1 А1 А1 Утрински

30 поврзани вести »

Не престануваат скандалите на кардиологија

А1 - 03.04.2005

Триесет годишниот Игор Ефремовски од Гостивар има тешко срцево заболување вели дека го преживеал истото она што му се случи на штипјанецот Јордан Балабан кој сред операција чекаше во неизвесност 45 минути дали ќе му биде вграден стент во срцето.

„Дамфил“ загуби на тендерот во Фондот, но доби во Кардиологија

Време

Ќе не убијат политиката и суетите

Време

Во кардиологија стентови кои не се набавени преку Фондот

А1

Д-р Кедев: "Не го излажав ниту го злоупотребив пациентот"

Вест

Дневник Време Утрински Макфакс Макфакс Макфакс А1 Утрински

26 поврзани вести »

Продолжуваат протестите во Охрид

А1 - 03.04.2005

Осми ден по ред и денеска протестираа во минута до дванаесет приврзаниците на Кирил Трендафилов Нанче кандидат за градоначалник на Охрид од ВМРО-НП. Во очекување на одлуките на Врховниот суд по жалбите на решенијата на ОИК доставени од двата изборни штаба на ВМРО-НП и на СДМС пред општинската ...

Трендадфилов: „За фалсификатот е искористена лажната бомба“

А1

Продолжуваат протестите на приврзаниците на Трендафилов

А1

Нејасна изборна слика во Охрид и во Штип

Време

Поништено гласањето на избирачки места со 8.000 гласачи

Утрински

Дневник Вечер Прес А1 Утрински Макфакс А1 Утрински Утрински

24 поврзани вести »

Грција подготвена на компромис за спорот со името

А1 - 03.04.2005

Целта на грчката дипломатска офанзива е да ја претстави Македонија како тврд и непопустлив преговарач за името кој не води грижа за стабилноста на регионот. Во ситуација на се поголемо прифаќање на името Македонија во меѓународни форуми и во билатералните односи тоа е единствена карта на која игра ...

Грција продолжува со кампања за името

Макфакс

Грција со кампања во ЕУ за името

Макфакс

Грција за компромисно решение за името на Македонија

Макфакс

Грчката влада потврди оти премиерот пратил писмо во врска со името

Макфакс

Макфакс А1 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

21 поврзани вести »