TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-05-02 - 2005-05-08

Владата во вторник ќе ги предаде одговорите за дополнителните прашања

А1 - 08.05.2005

Македонскиот вице-премиер задолжен за евро-интеграции најави синоќа дека владата во вторник на Европската комисија ќе и ги предаде одговорите на дополнителните прашања од евро-прашалникот. „Овие одговори се однесуваат пред се на економските критериуми од сите 29 поглавја, а со нив не беа опфатени ...

документот што ги скара бучковски и црвенковски

Канал5

Дополнителните одговори од ЕУ прашалникот - во вторник

Макфакс

"Ако воведеме реципроцитет, го признаваме Косово"

Вест

Т‘зи визи не се визи!

Дневник

Дневник Утрински А1 А1 Вест Време Утрински Утрински

36 поврзани вести »

Хотел на местото на ресторанот "Парк"

Вечер Прес - 07.05.2005

Имајќи го предвид тоа дека секојдневно никнуваат објекти на нови локации или на местото на веќе изградените, граѓаните шпекулираат околу тоа каков објект се гради и со каква намена. Во општина Чаир на локацијата на која се наоѓаше ресторанот "Парк", деновиве активно се работи.

"Изгрев" се токми за здравствен туризам

Вечер Прес

Судиите се "наиграа" под Кале

Вечер Прес

Последна "мисија" на пуленот на Христодулос!

Вечер Прес

Обид за "бај-пас" на Бесими!

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Макфакс Вечер Прес Вечер Прес

33 поврзани вести »

Напад со автомобил бомба во Бакуба - 18 мртви

Макфакс - 08.05.2005

Багдад Најмалку 18 Ирачани беа убиени, од кои 14 полицајци, во атентат со автомобил бомба што се случи денеска во Бакуба, соопшти локалната полиција. “Автомобилот бомба бил паркиран во непосредна близина на зградата на локалното Министерство за образование и експлодирал во моментот кога полициска ...

Убиен висок полициски генерал во Ирак

Макфакс

22 загинати во бомбашки напад во Багдад

А1

14 мртви тела најдени на периферијата на Багдад

Вест

Урнат американски хеликоптер, двајца загинати

Макфакс

А1 А1 Вест Дневник Утрински Макфакс Макфакс Макфакс

31 поврзани вести »

Бучковски: „Двојната формула е најдобро решение“

А1 - 08.05.2005

Дали грчката офанзивна политика за името ќе има ефекти ќе се покаже наредниве недели, вели премиерот Бучковски и најавува засилено афирмирање на предлогот за двојната формула со името. „Ако Грците се искрени во своите намери да најдеме заедничко прифатливо решение, сметаме дека двојната формула е ...

(Не)решителна влада и премиер

Дневник

Цвеќе за бранителите

Вест

Бучковски: Нема ривалство меѓу мене и Црвенковски

Утрински

МЕМОАРИТЕ НА ЕДЕН БУЏАКУ

Вест

Утрински Дневник Макфакс Вечер Прес Утрински Време Утрински Дневник

30 поврзани вести »

ДПМНЕ: Не продажба на ЕСМ, туку хармонизирање на енергетските закони

А1 - 08.05.2005

ВМРО-ДПМНЕ ги поддржува директивите на ЕУ за целосно преструктиурање на електро енергетскиот сектор и либерализација на пазарот на електрична енергија во Македонија, изјави Атанаско Тунески, член на Комисијата на партијата за решавање на жалбите на одлуките на Регулаторната комисија на Македонија.

Странците ќе решат за ЕСМ

Макфакс

Тендерот за ЕСМ одложен за јуни

Вест

Владата се двоуми за продажба на хидроцентралите

Дневник

Се одлага продажбата на ЕСМ

Утрински

Макфакс Макфакс Макфакс Вечер Прес Вечер Прес А1 Дневник Време

24 поврзани вести »

Митрева во повеќедневна посета на Австралија

Макфакс - 07.05.2005

Скопје Министерката за надворешни работи Илинка Митрева од денеска до 14 мај ќе престојува во прва официјална посета на Австралија. Покрај разговорите со австралискиот државен врв, министерката Митрева ќе оствари средби и со македонските иселеници од повеќе делови на Австралија.

Спорот со името не е дел од европската агенда

Време

Митрева побара од Австрија поддршка на патот кон ЕУ

Утрински

Митрева го продолжува учеството на НАТО-форумот во Шведска

Макфакс

Спорот со името е билатерално, а не европско прашање

Вечер Прес

А1 Вест Утрински Утрински Дневник Време Макфакс Макфакс

22 поврзани вести »

Блер ја реконструира владата

А1 - 07.05.2005

Британскиот премиер Тони Блер изврши реконструкција на владата по победата на неговата Лабуристичка партија на парламентарните избори. Клучните министри во владиниот кабинет - за финансии Гордон Браун, за надворешни работи Џек Стро и за внатрешни работи Чарлс Кларк ги задржаа своите ресори.

Историско постигнување на Тони Блер

Утрински

Тони Блер по трет пат премиер

Вест

Тони Блер третпат премиер

Дневник

Блер ја претстави владината програма

Макфакс

Вечер Прес А1 Утрински Дневник Макфакс Макфакс А1 Вест

21 поврзани вести »

Собранието даде зелено светло за измени на Уставот

Макфакс - 08.05.2005

Скопје Македонскиот парламент попладнево го усвои владиниот предлог да се пристапи кон измени на уставот, што веднаш стапи во сила, а се однесува на реформите во судството што се клучни за македонската интеграција во Европската унија.

Уставните измени и интерпелација на Младеновска на собраниска седница

Макфакс

Собранието доби виза за измена на Уставот

Утрински

Пратениците ќе го реформираат судството

Вест

Црвенковски против пробниот мандат на судиите

Дневник

Макфакс А1 Вест Време Канал5 Утрински Макфакс Макфакс

16 поврзани вести »

Работнички Кометал ја освои првата шампионска титула

А1 - 07.05.2005

Фудбалерите на Работнички Кометал ја прославуваат првата шампионска титула во домашното првенство. Доминацијата во првата лига денеска и математички ја потврдија со триумф над екипата на Башкими во воведниот дуел од 29 - то коло.

Башкими и Маџари добија рок до понеделник

Дневник

Куп средбата меѓу Башкими и Силекс најинтересна

Вест

Дали ќе им се дадат лиценци на Башкими и Маџари ќе се одлучи следната недела

А1

Башкими и Маџари С. чекаат одговор на жалбите, Победа ја демне Европа

Утрински

Време Дневник Вест Време Утрински Вест А1 Време

16 поврзани вести »