TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-05-09 - 2005-05-15

"Тоа е маскенбал на Путин"!

Вечер Прес - 14.05.2005

Рускиот милијардер, кој живее во егзил, Борис Березовски, ги обвини француските власти дека сакале "да го задоволат" Владимир Путин, вршејќи претрес во неговата вила на Азурниот брег. "Тоа е операција на Франција, на француските власти, за да го поддржат и да го задоволат Путин", рече Березовски.

Глејзер ги купи " црвените ѓаволи" за 790 мил. фунти

Вечер Прес

Илјада долари за "Иконите од Музејот на Македонија"

Вечер Прес

Тендерските правила ја одбраа грчката "Терна"

Вечер Прес

Презентација на "Холивуд-фризурата"

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

54 поврзани вести »

Нема продажба на ЕСМ без амин од Светската банка

Време - 14.05.2005

ВЛАДАТА ПОД КОНТРОЛА Мирче Котевски Владата нема да избере ниту една од трите варијанти за приватизација на „Електростопанство на Македонија“ што во моментов и се на работна маса, се додека за тоа не добие согласност од Светската банка и од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), тврдат ...

Продолжи расправата за референдум за продажбата на ЕСМ

Утрински

Голем дел на граѓаните на Штип и Кочани без струја поради неплаќање

А1

ЕСМ и МЕПСО наскоро со лиценци за вршење на дејноста

Утрински

Општините во Петровец и во Сопиште без струја

Дневник

Вест Време Време Дневник Време Време А1 А1

34 поврзани вести »

Дела како реакција на фашизмот

Вест - 11.05.2005

ВО МУЗЕЈОТ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ Од колецијата на МСУ е направен избор на дела на домашни и уметнициод светот кои преку својата сликарска поетика реагираат на фашизмот во поширока смисла Во светското одбележување на 60 годишнината од победата над фашизмот се вклучува и Музејот на современата ...

Македонија треба да биде горда, таа беше на вистинската страна

Утрински

Сојузниците ја прославија победата

Утрински

Македонија е горда што беше дел од антифашистичката коалиција

Утрински

Прославена победата над фашизмот

Време

Утрински Дневник Дневник Вест Вечер Прес А1 А1 Време

31 поврзани вести »

Вардар по прва, Работнички по 12-та титула

Време - 14.05.2005

ФИНАЛЕ НА ПЛЕЈОФ Влеговме во финалето за да ви ја земеме титулата, им порача на кошаркарите на Фершпед Работнички Мирослав Котевски, претседателот на Вардар Осигурување, пред денешниот прв меч (19.30 часот, „Градски парк“) од финалната серија во плејофот од УФА Медиа првата лига. Работнички Ф.

Котевски: Дојдовме во финалето за да ви ја одземеме титулата

Утрински

Вардар Осигурување по тронот на Фершпед Работнички

Вест

Вардар нов предизвик за Работнички

Дневник

Фершпед Работнички и Вардар осигурување се пласираа во финалето

Утрински

Утрински Дневник Вест Време Дневник Време А1 А1

25 поврзани вести »

Шлагелсе го победи Кометал со четири гола разлика

А1 - 14.05.2005

Шлагелсе - Кометал Ѓорче Петров 27:23 во првиот финален натпревар од лигата на шампионките. Резултат кој пред реваншот во Скопје само ја продлабочува неизвесноста за идниот европски шампион, но нашите ракометарки можат да жалат што не обезбедија драстично поповолен исход.

Кометалки наострени за преземање на тронот

Дневник

Прв чин од драмата со очекуван хепиенд

Утрински

Портној го "загрижува" што нема на што да се пожали

Вест

Два меча до нова шампионска титула

Време

Вечер Прес А1 Време Утрински Вечер Прес А1 Вест Време

25 поврзани вести »

Адвокатот Гоџо утре заминува за Хаг

А1 - 15.05.2005

Адвокатот Драган Гоџо утре заминува за Хаг. Во среда првпат треба да се сретне со својот клиент, екс министерот за внатрешни Љубе Бошковски. И тој ќе поднесува барање Бошковски да се брани од слобода. Кога, ќе се договори со Бошковски на средбата во Шевенинген.

Фонд за одбраната на Бошковски и на Тарчуловски

Дневник

Политички финти

Дневник

Гаранциите чекаат додека Владата собира податоци

Време

Адвокатот Антонио Апостолски вчера вечер повторно се сретнал со неговиот клиент Јохан Тарчуловски во притворот во Шевенинген..

Канал5

Време А1 Дневник Утрински Вечер Прес А1 Утрински Дневник

23 поврзани вести »

ММФ не е за девалвација

Утрински - 14.05.2005

Монетарците ги побиваат шпекулациите и го делат мислењето на министерот за финансии и на гувернерот на НБМ Граѓаните и фирмите не треба да стравуваат од девалвација на вредноста на денарот. Курсот на домашната валута и натаму останува стабилен и негова промена сигурно нема да има до крајот на ...

ММФ и Владата не дискутирале за еврообврзниците

Утрински

Проблемите не се решаваат со девалвација

Вечер Прес

Нема да има девалвација на денарот

А1

ММФ и треба на Македонија за да биде тутор на реформите

Утрински

А1 Време Дневник Вест Утрински А1 Вест Време

22 поврзани вести »

Бројка на срамот

Дневник - 14.05.2005

миланбанов "Имаме добра позиција и ако Грција има добри намери, можеме сите да добиеме, а употребата на двојната формула во билатералната комуникација да се покаже како добро решение"?! Нема што, изјава за почит и, што би рекол еден мој комшија: "многу е паметен, ништо не го разбрав!" Кога ги ...

Мора да се смета на флексибилност на денарот

Дневник

Бучковски подели "црвени картони"

Дневник

бучковски почна со проветрувањето во партијата

Канал5

Ахмети не го мириса Бучковски

Утрински

Утрински Време Дневник Време А1 А1 Утрински Време

22 поврзани вести »

ДОБРЕДОЈДЕ ТИТО!

Вест - 14.05.2005

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска ЗОШТО ДА НЕ? СПОМЕНИК ЗА ДРУГАРОТ ТИТО, ТОЈ ВЛАДЕЕШЕ 4 ДЕЦЕНИИ. НО И ЗА БРАНКО. ТОЈ ВЛАДЕЕ ВТОРА ДЕЦЕНИЈА. ДА СЕ ЗНАЕ КОЈ Е КОЈ. КОГА ДОАЃААТ ПОЛИТИЧАРИ ОД СТРАНСТВО ДА НЕ ГИ ПОМЕШААТ. Додека сум во Австралија, прилично живо е дома.

Слет за Тито и Денот на младоста

Вест

Предложени места за споменик во Скопје

Дневник

Споменик на Тито не значи враќање назад

Време

Сите кои плукаат по Тито да ги вратат дипломите од тоа време

Утрински

А1 А1 Вест Дневник Утрински Вест Дневник Време

21 поврзани вести »

Железницата заглави во Радо банка

Дневник - 14.05.2005

ПОСЛЕДИЦИ ОД ПРОПАЃАЊЕТО НА БАНКАТА НА газда НИНИ Во стечајот на Радо банка, кој за неколку дена веројатно ќе биде отворен, ќе заглават и 2,6 милиони денари од сметката на "Македонски железници". Во оваа банка има и сметки на Експорт-импорт банка во стечај, "Сувенир" во стечај, "Јака 80", "Јака ...

Радо банка поднесе жалба за одземената дозвола

Утрински

"Радо" во рацете на Советот на НБРМ

Вечер Прес

Радо банка и официјално во стечај

А1

Се наближува прогласувањето стечај врз Радо банка

Утрински

Вечер Прес Канал5 А1 Утрински Дневник Вечер Прес Вечер Прес А1

18 поврзани вести »