TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-01-10 - 2005-01-16

ВМРО-Народна и Третиот пат ќе го поддржат Костовски

А1 - 16.01.2005

Георгиевски утре попладне на Извршен комитет конечно ќе пресече. Според извори на А1 ВМРО-Народна ќе го поддржи независниот кандидат Трифун Костовски. И Третиот пат на линија со Георгиевски и тие ќе го поддржат Костовски, тврдат извори од оваа коалиција.

Дали Ахмети ке ги повика албанците во Скопје да го поддржат актуелниот градоначалник.

Канал5

Светиниколци со потписи го бранат сегашниот градоначалник

Време

Костовски услов за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Дневник

Опозицијата заедно да го урива Пенов

Време

А1 Време Дневник Утрински Вечер Прес А1 Утрински Време

47 поврзани вести »

Македонија собра околу 200.000 евра за настраданите од цунами

А1 - 16.01.2005

Околу 200.000 евра собра Македонија во деновите на солидарност, за помош на настраданите од цунами. Граѓаните донирале околу 3 милиони денари преку телефонските повици, а од кутиите поставени на скопскиот плоштад и на повеќе продажни места преброени се повеќе од 700.000 денари.

Хуманитарна акција за помош на настраданите во Азија

А1

Мартин Вучиќ донираше ќебиња за настраданите од цунамито

Утрински

Македонија ќе ја покаже солидарноста на дело

Дневник

Црвенковски донираше средства за жртвите од цунами

Утрински

Дневник Време Вест Време Вечер Прес Вечер Прес А1 Канал5

41 поврзани вести »

Обвинителот бара уште докази за смртта на Наташа

Време - 15.01.2005

НА РАСПИТ ДИРЕКТОРОТ НА КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР Директорот на Клиничкиот центар, Андреја Арсовски, кој вчера се очекуваше да се сретне со јавен обвинител, ќе треба да ја предаде комплетната медицинска документација за лекувањето на загинатата Наташа Кметовска.

Ќе се поведе истрага за смртта на Кметовска

Вест

И куќата ќе ја продадеме за да ја дознаеме вистината

Дневник

Кој ја уби Наташа?

Дневник

Обдукцијата упатува на лекарска негрижа?!

Вечер Прес

А1 А1 Дневник Вест Канал5 Време А1 Вест

40 поврзани вести »

За спомен на кумството - фонтана во "Св Димитриј"

Вечер Прес - 15.01.2005

Подготовките за прослава на Денот на Богојавлението - Водици, на 19 јануари, се во полн ек. Се подготвуваат и организаторите, но и новиот кум реномираниот угостител Мане Јаковлевски, кој како спомен на ова кумство најави изградба на фонтана во дворот на црквата "Св. Димитриј".

Место авионите да "лета" раководството!

Вечер Прес

Место за "згрижување" на 150 возила

Вечер Прес

Без Тошка наш не бидува ни "Дубровник"

Вечер Прес

Судија од Босна го "дрогирал" чешкиот крем!

Вечер Прес

Време Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

37 поврзани вести »

Митрева ќе заработи интерпелација за случајот Адеми

А1 - 15.01.2005

Министерката Митрева ќе заработи интерпелација за случајот Џевад Адеми. Опозиционата ВМРО-ДПМНЕ наредната недела до Собранието ќе достави предлог за разрешување на Митрева, поради дипломатскиот гаф, за амбасадор во Софија да биде предложен човек, кој се наоѓа на американската црна листа.

ВМРО ДПМНЕ идната седмица до собранието ќе поднесе интерпелација за министерката за надворешни работи Илинка Митрева

Канал5

Митрева: Не сум одговорна за случајот Адеми

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ да си ги усогласи ставовите

Време

СЕ БАРА: АМБАСАДОР

Вест

Утрински Вест Вест Вечер Прес Вечер Прес А1 Време Дневник

36 поврзани вести »

Бучковски обвинет дека продавал воени објекти по багателни цени

Утрински - 15.01.2005

вмро-дпмне Скопје - Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го обвини премиерот Владо Бучковски дека додека бил прв човек во Министерството за одбрана, продавал државен имот по багателни цени. Трампата, според Влатко Ѓорчев, член на Извршниот комитет на партијата, била извршена во ноември минатата година кога 23 ...

Бучковски го распродава државниот имот

Време

Бучковски трампал 23 магацини за два стана

Дневник

Ѓорчев прво да ги види магацините во Куманово, па после да зборува

Време

Кој е (по)главен?

Вечер Прес

А1 Утрински Утрински Време Време Вечер Прес А1 Утрински

29 поврзани вести »

Дали воздухопловните техничари ќе штрајкуваат во вторник ќе зависи од исходот по нивната попладневна средба во Владата ...

Канал5 - 16.01.2005

Сепак, дознаваме дека денеска нема да има конечна одлука за штрајк поради фактот што нивните барања кои ќе му ги предадат лично на премиерот, ќе ги разгледуваат и министрите на утрешната владина седница. Наводно е постигната согласност платите на тех Сепак, дознаваме дека денеска нема да има ...

Воздухопловните техничари го прекинаа штрајкот

А1

Нема епилог од штрајкот на вработените во А.Д. „Диос“

А1

На воздухопловците им ветија поголеми плати

Дневник

Владата в понеделник ќе расправа за платите на воздухопловците

Утрински

Време Канал5 Вест Дневник Вечер Прес А1 Вест Утрински

24 поврзани вести »

Шаќири со понуда од Лидс

Дневник - 13.01.2005

АНГЛИЈА Еден од капитените на македонската репрезентација, Артим Шаќири, се уште не добил информација дека се наоѓа на трансфер-листата на Вест Бромвич Албион, а веќе има понуда да ги засили редовите на Лидс, кој е член на Чемпионшип-лигата.

ДУИ му го кренала притисокот на Шаќири

Време

Лидс заинтересиран за Шаќири

Вест

Гзим Острени нов потпретседател на Собранието

Утрински

Шаќири се збогува со потпретседателската функција

Дневник

Време А1 А1 Канал5 Дневник Утрински Време Утрински

24 поврзани вести »

Шарон се закани со жестока акција против палестинските милитанти

А1 - 16.01.2005

Израелскиот премиер Ариел Шарон денеска се закани дека ќе превземе силна воена акција против палестинските милитанти, соопшти израелското радио. „И покрај промените во палестинскиот врв, уште не е превземена никаква акција против тероризмот“, рече Шарон по прекинувањето на врските со новиот ...

Махмуд Абаз и официјално претседател на палестинската самоуправа

А1

Тројца Палестинци убиени во појасот Газа

А1

Загинаа шест израелски војници и тројца милитанти

Утрински

Прв терористички напад по Арафат

Време

Вест А1 Дневник Вечер Прес Вест Утрински Вест Време

23 поврзани вести »

Повеќе денови за музика, а помалку за филм

Дневник - 15.01.2005

ДОГОВОР за ФИЛХАРМОНИЈАТА Македонската филхармонија, Министерството за одбрана и Министерството за култура се договорија - Филхармонијата ќе добие повеќе, а "Манаки филм" помалку слободни денови за работа во Домот на АРМ во Скопје.

Непостоен анекс-договор ги помирил спротивставените

Време

Ќе се почитува договореното

Вечер Прес

Сите на страната на филхармоничарите

Време

Директорот на Филхармонија им ги закатанил столовите на "Скопските солсити"

Вест

Дневник А1 Дневник Дневник Вест Канал5 Време Утрински

23 поврзани вести »