TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-05-23 до 2005-05-29

"Песната е моја љубов голема"

Вечер - 28.05.2005

Легендата на македонската народна музика Ѓорѓи Димчевски со својата повеќе од педесет години професионална работа се вбројува меѓу најистакнатите музички дејци. Неговото творештво како виолинист, композитор, диригент, собирач на македонски народни песни и ора, обработувач и надградувач, раководител ...

Изгоре театарот "Станиславски"

Вечер

"Фејтлес" на отворениот фестивал во Скопје

Вечер

Вики Среброва на "Македонска вечер" во Белград

Вечер

Доделени наградите "Ајвор Новело"

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

57 поврзани вести »

Работнички Кометал носител во првото квалификациско коло

Утрински - 28.05.2005

Ждрепката за ЛШ на 24 јуни Благодарејќи на Динамо Минск (1.347 коефициент), кој стана нов шампион на Белорусија, македонскиот првак Работнички Кометал (1.484) ќе биде меѓу носителите во првото квалификациско коло за Лигата на шампионите.

Шампионска промоција на Работнички Кометал

Утрински

Аргентинци го засилуваат шампионот?

Вест

Кометал и натаму недопирливи

Вест

Кометал Ѓ.П. до 13. шампионска титула

Утрински

Дневник А1 Време Вест Утрински Утрински Дневник Дневник

25 поврзани вести »

Бучковски прими почесна титула од софиски колеџ

Утрински - 28.05.2005

Бугарско признание за македонскиот премиер Софија - На премиерот Владо Бучковски вчера во Софија му беше врачена почесната титула доктор Хонорис Кауза од страна на Колеџот за информативни технологии во Бугарија. На церемонијата почесна титула примија и бугарскиот премиер Симеон Сакскобурготски и ...

Бучковски "доктор", Македонија пациент

Дневник

Бучковски стана почесен доктор на колеџ во Бугарија

Дневник

Бучковски ја прими почесната титула

Вечер

Бучковски: Обележувањето на границата кон Косово е техничко прашање

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Утрински Вечер А1 Вест

25 поврзани вести »

Силекс казнет со три средби

Вест - 28.05.2005

ФУДБАЛ Дисциплинскиот комесар на ФФМ, Зејди Салиу, донесе одлука Силекс следните три првенствени или куп-средби да ги игра надвор од Кратово и да плати парична казна во износ од 5.000 евра. Кратовци се казнети поради присуство на неслужбени лица на теренот за време на натпреварот од 32.

Работнички веќе ги пушти играчите на одмор

Време

Силекс три меча надвор од Кратово

Утрински

Цементарница без три бода, Силекс три меча надвор од Кратово

Дневник

Силекс три средби надвор од Кратово

Вечер

Вечер А1 Дневник Време Вест Утрински Дневник Вечер

24 поврзани вести »

ВМРО НП бара власта да реагира на притисоците од СПЦ

А1 - 29.05.2005

Генералниот секретар на ВМРО-Народна партија Јован Андоновски на денешната прес-конференција се осврна на најновите случувања во односите меѓу СПЦ и МПЦ. Андоновски истакна дека власта треба официјално да реагира против овој вид притисок зашто тоа, како што рече, е еден вид борба и пропаганда не ...

Црвенковски се сретна со г.г.Стефан

А1

МПЦ треба да излезе од својот комфор

А1

г.г. Стефан: Духовен терор врз Македонија

Вест

Одлуката на СПЦ не смее да ги наруши одличните односи со Македонија

Утрински

Утрински Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Вест Дневник

21 поврзани вести »

Без закон за Хаг, нема отворање на архивите

Утрински - 28.05.2005

вмро-дпмне ВМРО-ДПМНЕ и натаму упорно настојува да ги убеди парламентарците и, пред сў македонската јавност, со тврдењето дека Македонија мора да донесе закон за соработка со Хашкиот трибунал. Високи извори во партијата наведуваат дека единствениот начин Македонија да ги отвори архивите и на ...

Кралски адвокат ќе го брани Љубе?

Дневник

Груевски: Бучковски лично да однесе гаранција за Љубе во Хаг

Вест

Државата ќе ги отвори тајните архиви за одбрана на Бошкоски и Тарчуловски

Утрински

Бучковски да ги однесе гаранциите во Хаг

Дневник

Дневник Вечер Дневник Канал5 Утрински Дневник Канал5 Вечер

19 поврзани вести »

Европскиот Устав на референдум пред Французите

А1 - 29.05.2005

Европскиот Устав денеска на референдум пред Французите. Последните анкети покажуваа дека повеќе од 50% од 42 милиони регистрирани гласачи ќе се изјаснат против највисокиот европски правен акт. Резултатите од референдумот ќе бидат познати вечерва.

Уставот за малку нема да помине?

Време

Германскиот парламент гласаше "за" европскиот устав

Вест

Скепска дека ќе се промени ставот на Французите за Уставот на ЕУ

Утрински

Ширак ќе го лекува Уставот на ЕУод францускиот куршум?

Дневник

Вечер А1 А1 Вест Дневник А1 Утрински А1

18 поврзани вести »

За дигитализација на ЕСМ, Владата треба да спроведе јавен тендер

Утрински - 27.05.2005

Реакции по понудата на „Мател" за инвестирање во нашето ,Електростопанство" ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Владата не може да склучува директни договор со †Мателли за дигитализација на ЕСМ, туку треба да спроведе постапка на јавен тендер.

Собрани 10.920 потписи против продажбата на ЕСМ

Утрински

Вработените во ЕСМ чекаат да се одреди процентот бесплатни акции

Утрински

Мора да има тендер за издавање на мрежата на ЕСМ

А1

10.920 потписи против продажбата на ЕСМ

А1

Утрински Канал5 А1 Вест Канал5 А1 Вест Утрински

16 поврзани вести »

Судијката не е одговорна за бегството од Шутка

Вест - 28.05.2005

РСС ПРЕСЕЧЕ Советот одлучил вака, откако утврдил дека судијката Павлина Хиристовска од Основниот суд Скопје 2, која издала над 30-ина дозволи за посета на Рамадан Шити, не ги прекршила законите и Правилникот за куќниот ред во затворот "Скопје" Републичкиот судски совет одлучил дека нема основа за ...

"Рамковните" од судот не знаеле дека Шити треба итно да оди во "Идризово"

Дневник

Трето бегство од македонските затвори за неполни 3 недели

А1

Фатен избеганиот осуденик од тетовскиот затвор

Вест

Фатен бегалецот од тетовскиот затвор

Вечер

А1 Вест Дневник Дневник Вечер А1 Вест Утрински

16 поврзани вести »

Чоревски ќе свика седница откако ќе го добие предлогот на Трифун

Канал5 - 29.05.2005

Никој незнае кога скопските советници ќе почнат да го работат тоа за што се избрани. Речиси три месеци од изборите во главниот град не само што нема иницијатива за нешто ново туку се и стопирани веќе започнатите проекти. Претседателот на градскиот сов Никој незнае кога скопските советници ќе почнат ...

Советниците наскоро ќе предлагале проекти

Време

Останувам со ДА

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ е како расипан заб, кој не боли

Дневник

Советот ќе се деблокира со седница

Утрински

Канал5 Дневник Вечер Утрински Дневник Вечер А1 Утрински

15 поврзани вести »