TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-06-06 до 2005-06-12

Женска "револуција" во ВМРО-Народна

Вечер - 11.06.2005

Златарницата "Голдмак" за секоја жена, која е член на ВМРО-Народна, ќе изработи по една "сребрена пеперутка". Тоа е новиот симбол на Унијата на жените на оваа партија, што треба да го изразува слободниот дух на жената. Со пеперутката на градите, припадничките на поубавата половина, предводени од ...

Доделени ,,оскари" во граѓанскиот сектор

Вечер

Скопје се закити со "Рамстор"

Вечер

Ловориките за "Лет во место"

Вечер

Тито вози "фолксваген" - близнак !?

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

59 поврзани вести »

Забраната за референдум е кршење на Уставот

А1 - 09.06.2005

Големата листа на забранети теми за кои неможе да се распише референдум - од образованието, културата, симболите, директно го прекршува уставот, сметаат експертите. Со владиниот нов текст, референдум не може да се организира за закони кои се донесени со бадинтеровото мнозинство.

Европската Унија ќе го чува Уставот во фрижидер

Дневник

Лондон и Париз во борба за превласт над ЕУ

Време

Варшава се попишамни околу референдумот за ЕУ уставот

Вест

Блер, сепак, смета дека Уставот може да биде спасен

Утрински

Макфакс Макфакс А1 А1 Вест Вест Вест Утрински

31 поврзани вести »

Ракомет: Македонија - СиЦГ 30:28

А1 - 11.06.2005

Женската ракометна селекција на Македонија со предност од само 2 гола разлика ќе патува на реваншот во Ниш против репрезентацијата на СЦГ во баражот за идното светско првенство во Русија. Пропуштивме двојно поголема позитива во финишот што сигурно ќе ни ги зголемеше шансите за вкупен успех и ...

Противникот ослабен, Портној верува во пласман на СП

Време

Само голманите го загрижуваат Портној

Вест

Неповторлива шанса за пласман на мундијалот

Утрински

Враќање во светскиот крем

Дневник

Вечер Време Вест Време Утрински Дневник Дневник Вечер

28 поврзани вести »

Поквалитетната фудбалска иднина бара филм од 90 минути

Утрински - 11.06.2005

По квалификацискиот двомеч со Ерменија и Чешка Фарко Шакири >†Практикувањето на фудбалската игра, стратегијата и реализацијата на сето замислено пред натпреварот со фудбалскиот гигант Чешка, која беспрекорно функционираше сў до 42 минута, е вистинската слика на фудбалска Македонија.

Фудбалска лекција од чешките професори

Вест

Видовме 40 минути „вистинска“ Македонија и 50 минути вистинската Македонија

Време

Пандев ги налути Колер

Дневник

Колер не потопи за 11 минути

Вечер

А1 Утрински А1 А1 Време Вест Утрински Дневник

24 поврзани вести »

СПЦ без коментар за посетата на Тадиќ во Македонија

А1 - 11.06.2005

Српската црква засега без коментар за вчерашната прошетка на претседателот Борис Тадиќ по македонските цркви. Судејќи по досегашното, и овој пат ништо спектакуларно нема да се случи во ставот на СМП кон Македонската православна црква.

Тадиќ прифати само посредничка улога меѓу МПЦ и СПЦ

Утрински

Тадиќ се нафати да посредува со СПЦ

Дневник

Македонија помеѓу доброто и злото

Дневник

Тадиќ подготвен да посредува меѓу МПЦ и СПЦ

Вечер

А1 Утрински Дневник Канал5 Вечер Вечер А1 Утрински

22 поврзани вести »

Кондово во привиден мир

А1 - 12.06.2005

Раздвиженост по селскиот асфалт, свадбарска колона, штотуку распуштени ученици со рибарски трски, луѓе кои неделата ја поминуваат или во сенка или покрај вода мислејќи на секојдневието. „Се бориме за парче леб“, велат жителите.

Ништо ново не се случува во Кондово

А1

Сразмерно тепање

Вест

НЕ ПЛАЧИ ЧОРЕ, НЕ ПЛАЧИ ДУШО!

Вест

Парадигма на нестабилност

Дневник

Канал5 Вечер Вечер Утрински Дневник Дневник Вечер Макфакс

22 поврзани вести »

Конвенција на СДСМ

А1 - 12.06.2005

Локалните избори според гласовите и освоените места се најдобри досега, рејтингот на партијата расте, време е да се мисли на парламентарните избори. Ова се тезите на претседателот на СДСМ Владо Бучковски изнесени на партиската конвенција во отчетот по завршениот изборен циклус.

Локалните избори централна тема

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ да побара оставка од Чоревски

Утрински

Власт во градот ќе бидат партиите кои го поддржаа Костовски

А1

Неизвесно е сменувањето на Благоја Чоревски

Време

Вест Дневник Канал5 Вест Време Утрински Дневник Вечер

22 поврзани вести »

Владата не обезбеди поддршка од опозицијата за законот за симболите

А1 - 11.06.2005

Владата не успеа да обезбеди поддршка од опозиционите партии за законот за симболите, денеска на заедничката седенка во Маврово. ВМРО Народна најавува дека ќе поднесе амандмани за измена на владиниот текст, кој пред пратениците ќе се најде на 22 јуни.

Албанците бараат и во Куманово да се вее албанското знаме

Утрински

ДУИ бара ново знаме, химна и грб

Дневник

Собрание - расправа по предлог законот за знамињата

Макфакс

Собраниска расправа за предлог законот за знамиња

Макфакс

Време Вест Утрински Утрински Дневник Вечер Макфакс Макфакс

19 поврзани вести »

Тута мирен само со победа од 15 разлика

Вест - 11.06.2005

РАКОМЕТ - БАРАЖ ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО 2006 ВО ШВАЈЦАРИЈА (МАЖИ) По шест неуспешни едноподруго обиди, нашата машка ракометна репрезентација викендов ќе има уште една шанса да се врати на големата сцена. Како и пред две години, последната пречка до пласман на европско првенс По шест неуспешни ...

Петковски: Унгарија ќе падне во Скопје!

Време

Наострени за одмазда на Унгарците

Утрински

Брза игра за победа

Дневник

Тута ќе инсистира на максимално брза игра

Вест

Време Утрински Дневник А1 Време Вест Утрински Време

18 поврзани вести »

ДПА не се враќа во Собранието

А1 - 10.06.2005

ДПА не се враќа во работата на Собранието. Ова го изјави Мендух Тачи пред почетокот на собирот на највисокиот партиски врв. Но, тој најави дека вечерва ќе се анализира што добила, а што изгубила ДПА по одлуката да не учествува на локалните избори. Тачи не ја исклучува и можноста за нечија смена.

Во изјавите на Георгиевски и на Џафери нема кривично дело

Утрински

Расте досието "Поделба на Македонија"

Дневник

ДПА тврди дека војната ја договориле ОНА и СДСм

Дневник

Во името на народот против А.Џ. и Љ.Г.

Вечер

Вечер Време Утрински Дневник Вечер А1 Дневник Канал5

18 поврзани вести »