TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-06-06 - 2005-06-12

Џаро "мести" монодрама

Вечер Прес - 11.06.2005

Штета што во последниве години е се попасивен за да може да се научи нешто повеќе од неговите тајни. Ненадминливиот и најконтроверзен балкански менаџер, Велибор Џаровски - Џаро, иако не прави концерти, фестивали ниту спортски натпревари, сепак, секогаш знае добро да изненади.

Тито вози "фолксваген" - близнак !?

Вечер Прес

Ловориките за "Лет во место"

Вечер Прес

Скопје се закити со "Рамстор"

Вечер Прес

Доделени ,,оскари" во граѓанскиот сектор

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

62 поврзани вести »

Враќање во светскиот крем

Дневник - 11.06.2005

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2005, МАКЕДОНИЈА - СЦГ Сениорките се надеваат оти ќе го "скршат малерот" и повторно ќе се вратат на големите натпреварувања, каде што последен пат играа во 2001 година Без преголем респект кон противникот Србија и Црна Гора и со оптимизам дека Македонија ќе се врати на ...

Противникот ослабен, Портној верува во пласман на СП

Време

Неповторлива шанса за пласман на мундијалот

Утрински

Битка за светска и европска сцена

Вечер Прес

Утре на Водно повеќе од 60 автомобили

Време

Дневник Дневник Утрински Време Вечер Прес А1 А1 Дневник

25 поврзани вести »

Поквалитетната фудбалска иднина бара филм од 90 минути

Утрински - 11.06.2005

По квалификацискиот двомеч со Ерменија и Чешка Фарко Шакири >†Практикувањето на фудбалската игра, стратегијата и реализацијата на сето замислено пред натпреварот со фудбалскиот гигант Чешка, која беспрекорно функционираше сў до 42 минута, е вистинската слика на фудбалска Македонија.

Пандев ги налути Колер

Дневник

Видовме 40 минути „вистинска“ Македонија и 50 минути вистинската Македонија

Време

Фудбалска лекција од чешките професори

Вест

Колер не потопи за 11 минути

Вечер Прес

А1 Утрински А1 А1 Дневник Вест Време Утрински

24 поврзани вести »

СПЦ без коментар за посетата на Тадиќ во Македонија

А1 - 11.06.2005

Српската црква засега без коментар за вчерашната прошетка на претседателот Борис Тадиќ по македонските цркви. Судејќи по досегашното, и овој пат ништо спектакуларно нема да се случи во ставот на СМП кон Македонската православна црква.

Тадиќ се нафати да посредува со СПЦ

Дневник

Тадиќ прифати само посредничка улога меѓу МПЦ и СПЦ

Утрински

Македонија помеѓу доброто и злото

Дневник

Тадиќ подготвен да посредува меѓу МПЦ и СПЦ

Вечер Прес

А1 Дневник Утрински Канал5 Вечер Прес Вечер Прес А1 Утрински

22 поврзани вести »

Кондово во привиден мир

А1 - 12.06.2005

Раздвиженост по селскиот асфалт, свадбарска колона, штотуку распуштени ученици со рибарски трски, луѓе кои неделата ја поминуваат или во сенка или покрај вода мислејќи на секојдневието. „Се бориме за парче леб“, велат жителите.

Ништо ново не се случува во Кондово

А1

Парадигма на нестабилност

Дневник

НЕ ПЛАЧИ ЧОРЕ, НЕ ПЛАЧИ ДУШО!

Вест

Сразмерно тепање

Вест

Канал5 Вечер Прес Вечер Прес Утрински Дневник Дневник Макфакс Вечер Прес

21 поврзани вести »

Владата не обезбеди поддршка од опозицијата за законот за симболите

А1 - 11.06.2005

Владата не успеа да обезбеди поддршка од опозиционите партии за законот за симболите, денеска на заедничката седенка во Маврово. ВМРО Народна најавува дека ќе поднесе амандмани за измена на владиниот текст, кој пред пратениците ќе се најде на 22 јуни.

Албанците бараат и во Куманово да се вее албанското знаме

Утрински

ДУИ бара ново знаме, химна и грб

Дневник

Нова химна и грб?!

Вечер Прес

Собрание - расправа по предлог законот за знамињата

Макфакс

Макфакс Утрински Вест Време Дневник Утрински Макфакс Макфакс

20 поврзани вести »

Забраната за референдум е кршење на Уставот

А1 - 09.06.2005

Големата листа на забранети теми за кои неможе да се распише референдум - од образованието, културата, симболите, директно го прекршува уставот, сметаат експертите. Со владиниот нов текст, референдум не може да се организира за закони кои се донесени со бадинтеровото мнозинство.

Европската Унија ќе го чува Уставот во фрижидер

Дневник

Варшава се попишамни околу референдумот за ЕУ уставот

Вест

Блер, сепак, смета дека Уставот може да биде спасен

Утрински

Португалија го одложи референдумот, Чешка најави сличен потег

Макфакс

Вест Вест Утрински Вест Дневник Утрински Утрински Дневник

19 поврзани вести »

Бошкоски останува во Хаг поради ланското бегство од Македонија

Утрински - 11.06.2005

Хашкото обвинителство презентира нови сознанија во врска со бегството на ексминистерот од Македонија во 2004 година Поединци од македонската полиција му помогнаа на Љубе Бошкоски да избега од Македонија во Хрватска, тврди Обвинителството на Хашкиот трибунал, аргументирајќи зошто ексминистерот, кој ...

Љубе може да влезесамо во Хрватска

Дневник

Бошкоски не може да се брани од слобода

Утрински

Адвокатите на Бошковски и Тарчуловски очекуваат нивно пуштање

А1

Кривичната падна, остана интерпелацијата

Дневник

Утрински Дневник Вечер Прес А1 Макфакс Дневник Дневник Макфакс

18 поврзани вести »

Петковски: Унгарија ќе падне во Скопје!

Време - 11.06.2005

СЕНИОРИТЕ УТРЕ ГО ИГРААТ ПРВИОТ БАРАЖ-МЕЧ ПРОТИВ УНГАРИЈА Машката сениорска ракометна репрезентација на Унгарија ќе падне утре во Скопје, а на реваншот во Бекешчаба ќе истраеме и ќе се пласираме на Европското првенство (ЕП) во Швајцарија, смета голманот на машката македонска селекција Зоран ...

Наострени за одмазда на Унгарците

Утрински

Брза игра за победа

Дневник

Тута мирен само со победа од 15 разлика

Вест

Живковиќ: За мене само 15 разлика е доволно

Време

Утрински Дневник Вест А1 Утрински Време Вест Дневник

18 поврзани вести »

Победа на "Лет во место" на Драмски

Вест - 11.06.2005

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ НА МТФ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" Претставата "Лет во место" на Горан Стефановски, во режија на Љупчо Ѓоргиевски на Драмски театар од Скопје е прогласена за најдобра претстава во целина на Фестивалот "Војдан Чернодрински", што заврши синоќа во Прилеп.

Меѓу театарот и поезијата

Утрински

"Лет во место" - најдобра претстава на Фестивалот

Дневник

„Лет во место“ најдобро театарско остварување

Време

Редици за студентската претстава

Дневник

Вест Вечер Прес Вечер Прес Дневник Време Вечер Прес Дневник Вест

17 поврзани вести »