TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-06-06 - 2005-06-12

Лондон и Париз во борба за превласт над ЕУ

Време - 08.06.2005

ПО НЕУСПЕХОТ НА УСТАВОТ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА Одлуката на Британија да го суспендира своето гласање за евроуставот предизвика остри реакции во Германија и Франција, додека Ирска и Полска побараа целиот процес за предложениот Устав на Европската Унија да продолжи, и покрај неговото отфрлање од ...

Португалија и Полска не се откажуваат од референдумот

А1

Бугарија и Романија за продолжување на ратификација на Евроуставот

А1

Данска и Ирска го одложија референдумот за евроуставот

Макфакс

Бугарија и Романија за продолжување на ратификација на Евроуставот

Макфакс

А1 Канал5 Дневник Дневник Макфакс

10 поврзани вести »

Надзорниот одбор ќе им пресуди на непослушните советници

Вест - 08.06.2005

ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА СДСМ Лидерот Бучковски верува дека ќе биде побарана одговорност за непочитување на партискиот став Пратеникот Тито Петковски смета дека случајот со советниците на СДСМ во Општина Центар може да се надмине само ако се почитува процедурата.

Бучковски нема да ги исклучи непослушните

Дневник

Врвот на СДСМ омекнува за исклучувањето на непослушните

Утрински

Тито одржа лекција?!

Вечер Прес

Петковски се смирува по седницата на претседателството на СДСМ

А1

Канал5 Дневник Утрински Вечер Прес Канал5

10 поврзани вести »

Странски инвестици и квази бизнисмени - под назнака холивуд

Канал5 - 12.06.2005

Го паметите ли глумецот Марк Гуд кој ветувајки дека ќе отвори Мекдоналдс ресторан во Радовиш го доби речиси без пари Рудникот за бакар и Злато Бучим. Слични актери беа во игра ,и за слободната економска зона Бунарџик, велшанецот Овен Ливелин не само што Го паметите ли глумецот Марк Гуд кој ...

Не е важно кој е "Мател", туку што нуди

Макфакс

„Мател" ја притиска Владата да се произнесе за дигитализација на ЕСМ

Макфакс

Понудата на "МАТЕЛ" - нова измама или погрешна пресметка

Дневник

Не е важно кој е "Мател", туку што нуди

Вест

Утрински Време Вечер Прес А1 Канал5

10 поврзани вести »

Македонија го нуди виното, Косово ќе ги царини доматите

Дневник - 10.06.2005

Ќе ПРЕГОВОРаат БУЧКОВСКИ И ПЕТЕРСЕН Проблемот со воведувањето царини за извоз на македонски земјоделски производи и нафта во Косово ќе го решаваат премиерот Владо Бучковски и меѓународниот администратор на Косово, Сорен Јенсен Петерсен.

Македонците без визи во Косово

Дневник

Јесен-Петерсен ја обвини Србија за лицемерие

А1

ЈЕСЕН-ПЕТЕРСЕН: СРБИЈА ИГРА ДВОЛИЧНА УЛОГА ВО РЕШАВАЊЕТО НА СТАТУСОТ НА КОСОВО

Канал5

Петерсен: Оценувањето на стандардите на Косово почнува идната недела

Вест

Макфакс Утрински Канал5 Макфакс

9 поврзани вести »

Израелскиот Врховен суд: Повлекувањето од Газа е легално

А1 - 09.06.2005

Врховниот суд на Турција денеска ја одби жалбата на група еврејски доселеници, кои бараа одлуката за повлекување на израелските сили од Појасот Газа и делови на Западниот Брег да биде прогласена за незаконска. Десет од 11 судии во Врховниот суд оценија дека повлекувањето на израелските сили и ...

ВРХОВНИОТ СУД НА ИЗРАЕЛ ОЦЕНИ ДЕКА ПОВЛЕКУВАЊЕТО ОД ПОЈАСОТ ГАЗА Е ЛЕГАЛНО

Канал5

Израелски демонстранти против повлекувањето од Газа

Макфакс

Палестинските министри под тревога

Макфакс

Рајс:Повлекувањето од Газа-историска шанса за мир

Макфакс

Макфакс А1 Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Блер може да се закани со напуштање на самитот на ЕУ

А1 - 12.06.2005

Британскиот премиер Тони Блер може да се закани со напуштање на самитот на Европската унија, што се одржува следниот четврток во Брисел, ако другите 24 земји членки на ЕУ останат на позициите што ги застапуваат Франција и нејзиниот претседател Жак Ширак за укинување на британското право на буџетска ...

Договор за отпишување на долговите на некорумпираната Африка

Време

Буш и Блер договараат отпишување на долгот на африканските земји

Вест

САД и Британија ќе им ги простат долговите на сиромашните

А1

Уставот е добра основаза неопходните реформи на ЕУ

Дневник

Вест Макфакс Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Рубинчо Зарески на местото на Јован Петровски

Вест - 10.06.2005

ТЕЛЕКОМ СО СВОЈ КАНДИДАТ ЗА ГЛАВЕН ИЗВРШЕН ДИРЕКТОР НА "МОБИМАК" Телеком го подготвува Рубинчо Зарески за главен извршен директор во "Мобимак", дознаваме од извори во комапнијата. Службите во Телеком ја подготвиле потребната документација за Рубинчо Заревски, која ќе се најде пред членовите во ...

,,Дојче телеком“ го сака Рубинчо Заревски за прв човек на „Мобимак“!?

Утрински

Рубинчо Заревски нов директор на "Мобимак"

Вечер Прес

Рубинчо –нов директор извршен директор на „Мобимак“

Канал5

„Матав" се ребрендира во „Унгарски телеком"

Утрински

Вест Дневник Макфакс Утрински

9 поврзани вести »

Одбојкарска НБА-атракција

Време - 09.06.2005

ИГРАЧ ВО ФОКУСОТ: ЈОВИЦА СИМОВСКИ Костадин Буревски За многумина неочекувано, македонската одбојкарска репрезентација со три максимални победи над Летонија, Шведска и над Австрија во изминатиот викенд во Скопје избори директен пласман во квалификациите за следното Европско првенство (ЕП) во 2007 ...

Македонија во А дивизијата, следна цел пласман на ЕП 2007

Утрински

Македонија без загубен сет се пласира понатаму

Време

Ниту сет за противникот и во третиот меч

Дневник

Македонија убедливо до првото место

Вест

Вечер Прес Дневник Време Утрински

9 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ да побара оставка од Чоревски

Утрински - 10.06.2005

Советот на Скопје ќе заседава на 16 јуни, останува неизвесно дали ќе профункционира Рахиќ: Нема да побараме оставка ако ВМРО-ДПМНЕ побара да го разрешат, треба да обезбеди мнозинство, тоа е веќе прашање на политичка процена ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА "Намерата на СДСМ да ја повлечат поддршката за Благоја ...

Власт во градот ќе бидат партиите кои го поддржаа Костовски

А1

ПРЕГРУПИРАЊЕ НА ПОДРШКАТА НА КОСТОВСКИ ВО ГРАДСКИОТ СОВЕТ?

Канал5

Неизвесно е сменувањето на Благоја Чоревски

Време

СДСМ контра претседавачот на Скопје

Дневник

Вест Време Вест Вечер Прес

9 поврзани вести »

Отворен трговскиот центар Рамстор

А1 - 11.06.2005

Се отвори Рамстор. Македонскиот претседател и турскиот конзул ја пресекоа црвената лента. Дуќаните се отворија. Први поканети гости - бизнисмените и по некој пратеник. Политичари речиси немаше. Црвенковски мина низ рафтовите на супермаркетот и влезе во елитна продавница за парфеми - „Кристијан ...

"Рамстор" денеска ги отвора вратите

Дневник

„Рамстор" денеска ги отвора вратите

Утрински

Денеска и официјално во Скопје беше отворен грандиозниот трговски центар Рамстор мол.

Канал5

Утре се отвора трговскиот центар Рамстор

А1

Дневник А1 Макфакс

8 поврзани вести »