TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-06-06 - 2005-06-12

Земјотрес во Калифорнија, нема информации за жртви и штети

Макфакс - 08.06.2005

Лос Анџелес Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала беше регистриран денеска во американската сојузна држава Калифорнија, јавуваат американските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на околу 120 километри источно од Лос Анѓелес, во областа Сан Бернандино.

Силен земјотрес на островот Суматра

Макфакс

Земјотрес во Источна Турција повреди 37 цивили

Вест

Најмалку 37 повреденипри земјотрес во Турција

Дневник

Земјотрес во Калифорнија

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Професори шиткале испитни прашања

Вест - 10.06.2005

КОРУПЦИЈА ВО ВИСОКОТО ОБРАЗОВАНИЕ На универзитетот "Свети Кирил и Методиј" за две години, колку што е отворена линијата за пријавување корупција во високото образование, имало само осум пријавени случаи, а последната година биле поднесени "Имавме информација дека некој правел бизнис од прашањата на ...

Корупцијата царува на Универзитетите

А1

Kорупција во високото образованието

Канал5

Трибина за корупцијата во високото образование

Макфакс

Македонската борба против корупцијата на оценка

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Бесплатен Интернет ќе добијат 460 училишта

Утрински - 08.06.2005

проект "Ќе имате бесплатен Интернет во наредните две години" им се обрати министерот за образование и наука, Азис Положани, на учениците од "Петар Здравковски-Пенко" преку видеоконференцијата од училиштето "Браќа Рамиз и Хамид".

Интернет без пари во "Пенко" и "Браќа Рамис Хамид"

Вест

Брз интернет во Македонија

Вечер Прес

ИНТЕРНЕТ КОНФЕРЕНЦИСКА ВРСКА ПОМЕГУ ДВЕТЕ СКОПСКИ ОУ „БРАЌА РАМИЗ И ХАМИД“ И „ПЕТАР ЗДРАВКОВСКИ – ПЕНКО“

Канал5

Скопските основци "он-лајн" со Азис Положани

Дневник

А1 Макфакс

7 поврзани вести »

Маратони на Матка и на велешкото езеро "Младост°

Утрински - 10.06.2005

Во организација на пливачкиот и ватерполо клуб Младост од Скопје Миодраг МицковиЌ Веќе е познато дека годинашниот традиционален Охридски маратон ќе се одржи во мошне неповолен термин - на 18 јуни, иако досега се одржуваше при крајот на август.

На пат за Велика Британија денеска заминува само Раптис

Утрински

Во Лондон ќе плива само Раптис

Време

Охридски пливачки маратон

Макфакс

Французинот Ронд победи на охридскиот маратон

Макфакс

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Охрид се подготвува за Хозе Карерас

Дневник - 10.06.2005

ЦРВЕНКОВСКИ КАЈ ДИРЕКТОРОТ НА ОХРИДСКО ЛЕТО Знаејќи како се работи кај нас, ме радува Вашиот оптимизам да ги завршите сите подготовки за 30 дена, рече претседателот Бранко Црвенковски на вчерашната средба со министерот за култура Благој Стефановски и со директорот на Охридско лето, Зоран Стрезовски.

Охрид подготвено ќе го пречека Карерас

Време

Античкиот театар подготвен за Хозе Карерас

Утрински

Бранко ги преслуша организаторите на концерот на Карерас

Вест

Античкиот амфитеатар во Охрид ќе биде подготвен за Охридско лето

А1

Вечер Прес Дневник

7 поврзани вести »

Хозе Мануел Баросо го преживеа гласањето за недоверба

Утрински - 10.06.2005

Поради одморот што го мина на јахтата на еден грчки милијардер БРИСЕЛ - Претседателот на Европската комисија, Хозе Мануел Баросо, го преживеа гласањето за недоверба поради одморот што го мина на јахтата на еден грчки милијардер.

Баросо ги предупреди лидерите на ЕУ да не поттикнуваат национализам

Вест

Баросо: Лидерите на ЕУ да не поттикнуваат национализам

А1

Брисел не планира забавување на проширувањето

Утрински

Баросо: Лидерите на ЕУ да не поттикнуваат национализам

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Балканските земји се соединуваат во енергетска унија

А1 - 10.06.2005

Балканските земји се соединуваат во енергетска унија. Се создаваа економска асоцијација која треба да обезбеди стабилен пазар и сигурно снабдување со струја и гас. Но, за Македонија тоа ќе значи повисока цена на струјата, со оглед на тоа што во моментов земјава има поевтина струја од државите што ...

Македонија до поевтини извор на струја

Канал5

Во Прилеп ниту адвокатите и лекарите не плаќаат струја

А1

Создавањето на Енергетската унија ќе ја поскапи струјата

А1

Доктори, бизнисмени и адвокати крадат струја во Прилеп

Вест

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Се отвора прашањето за заробените девизи во банките во СФРЈ

Дневник - 07.06.2005

ФОРМИРАН ПОСТОЈАН КОМИТЕТ ЗА СУКЦЕСИЈА Прашањето за старите девизни заштеди на граѓаните во комерцијалните банки во поранешна СФРЈ повторно се отвора и ќе се стави на маса во септември годинава на состанокот во Словенија. Ова вчера во Скопје го договорија претставниците на петте земји-наследнички и ...

Девизното штедење пак на маса

Вест

Конечно ќе се отвори прашањето за заробените девизи

Утрински

Си ја бараме милијардата заробени долари

Вечер Прес

Сукцесија на имотот на поранешна Југославија

Канал5

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Цеца замина - кичот остана

Дневник - 11.06.2005

ТУРБОФОЛК-КУЛТУРА "Сериозноста" на прашањето го "сфатија" главните уредници на две национални телевизии и, ден-два пред концертот на Цеца, во вестите ја анатемисаа нејзината квазиуметност. Но, само по завршувањето на вестите почнуваа шпанските серии - еквивалентен кич само во друга сфера на ...

Цеца феномен

Вечер Прес

Фолк-царицата Цеца го освои Скопје

Дневник

Тони ѓубре по концертот на Цеца

Вест

Ѓубрето по концертот на Цеца остана заборавено во Градски парк

Утрински

Вест Вечер Прес

7 поврзани вести »

Хрватска се уште целосно не соработува со ОН

Утрински - 09.06.2005

По извештајот на Карла дел Понте за Хрватска, со свое мислење се огласи и ЕУ Според Рен, на Хрватска и е потребно повеќе време за да можат демократските структури да преземат целосна контрола врз државата БРИСЕЛ - Хрватска, земја-кандидат за членство во ЕУ, постигна напредок во Трибуналот на ОН за ...

Дел Понте со негативна оценка за Хрватска

А1

Дел Понте не и даде на Хрватска преодна оценка

Макфакс

Дел Понте тврди дека Македонија не ги сака четирите случаи

Макфакс

Министерството за правда ќе реагира на изјавата на Дел Понте

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »