TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-06-06 - 2005-06-12

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски е награден за нерегуларните избори

Дневник - 08.06.2005

ОБВИНУВАЊЕ Досегашниот претседател на Државната изборна комисија, Стево Пендаровски, го доби местото советник на претседателот за национална безбедност како награда за три крајно нерегуларни изборни циклуси, смета ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ против Пендаровски

Утрински

Пендаровски си замина од ДИК за да биде советник кај Црвенковски

Утрински

Пендаровски поднесе оставка

Вечер Прес

Пендаровски се враќа како советник за национална безбедност

А1

Канал5 Макфакс

7 поврзани вести »

Тирана конечно ја одобри првата партија на Македонците

Дневник - 09.06.2005

ПО ТРИкратно ОДЛАГАЊе Судот во Тирана ја одобри регистрацијата на првата партија на Македонците во Албанија. Нивната партија Македонска алијанса за европска интеграција ќе влезе во судскиот регистар како 83. политичка партија во Албанија. - Конечно добивме своја партија.

Регистрирана партијата на Македонците во Албанија

Утрински

Формирањето на МАЕИ-историски момент за Македонците во Албанија

Макфакс

Регистрирана првата македонска партија во Албанија

Вечер Прес

Регистрирана првата партија на Македонците во Албанија

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

,,Случајот Прчевски" најматен настан во мај

Утрински - 11.06.2005

Анкетата за корупцијата Случајот "Прчевски" е "најматен°, додека иницијативата на народниот правобранител Мемети за смена на тројца судии е "најбистар" настан во борбата против корупцијата во текот на мај. Ова произлегува од изборот на главните уредници на 16 медиуми што учествуваа во анкетата ...

Прчевски прв на црната листа за мај

Дневник

Од притвор ме ослободи Батлер, преку Црвенковски и Прчевски

Дневник

На тапет Прчевски, пофалба за Мемети

Вечер Прес

Случајот „Прчевски“ најматен за месец мај

А1

Време

6 поврзани вести »

Разрешениот штипски обвинител ги обвинува замениците дека го наместиле

Утрински - 11.06.2005

Поранешниот прв човек на Обвинителството во Штип укажува на повеќе неправилности во оваа институција Иван Бојаџиски ШТИП - Александар Наков, доскорешен основен јавен обвинител во Штип кого по суспензијата од оваа функција поради барање поткуп, Собранието на Македонија на вчерашната седница го ...

За во затвор се моите заменици, а не јас

Дневник

Ни обвинителот не верува во правна држава

Вест

Наков: „Штипското Јавно обвинителство е легло на криминал“

А1

Александар Наков вели дека не е виновен

А1

Вест

6 поврзани вести »

Африкански и португалски звуци за опуштање

Вест - 09.06.2005

ВО ВТОРНИКОТ ВЕЧЕР ПОЧНА ХАЈНЕКЕН ОФФ ФЕСТ Скопскиот џез фестивал преку својата "летна" варјаната - "Офф фест" ни носи музика што светот ја познава како "ворлд" или современа етно музика од целиот свет. Универзалната сала не беше преполна на првиот состав Скопскиот џез фестивал преку својата ...

Колаж од фадо и афикански блуз

Дневник

Публиката тактираше со Даниел и Мариза

Вечер Прес

Концерт на Португалката Мариза

Дневник

Три вечери со светската музичка сцена

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Напад со бомба во Непал, 16 ранети

Макфакс - 09.06.2005

Катманду Најмалку 16 цивили се ранети при експлозија на бомба во близина на една болница во градот Непалгунџ, во западен Непал, соопшти полицијата. Според истите извори, најверојатно нападот го организирале маоистичките бунтовници.

Мина експлодира под полн автобус - 38 мртви

Вест

ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА ПОСТАВЕНА МИНА ВО НЕПАЛ ЗАГИНАА 53 ЛИЦА (

Канал5

53 загинати во нападот во Непал

Макфакс

Над 20 загинати на Непал

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Косовците мора да се подготват за компромиси

Дневник - 10.06.2005

АПЕЛ НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ САД ги предупредија косовските Албанци дека треба да бидат подготвени на компромис во разговорите со Белград, на кои Албанците се надеваат дека ќе успеат да обезбедат безусловна независност за провинцијата, јави МИА.

САД го предупредија Косово да биде подготвено на компромис

А1

„Гардијан“: САД го забрзува донесувањето одлука за статусот на Косово

А1

НИКОЛАС БАРНС ВО ПОСЕТА НА ПРИШТИНА И БЕЛГРАД

Канал5

“Гардијан“: САД го забрзува донесувањето одлука за статусот на Косово

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Таксистите се закануваат дека сами ќе се справуваат со нелојалната конкуренција

Утрински - 09.06.2005

Формиран Независен синдикат на такси-превозници Дел од скопските такси-превозници формираа Назависен синдикат на таксисти преку кој ќе се обидат да ја намалат нелегалната конкуренција поради која заработувачката им е намалена.

Лиценцираните против дивите таксисти

Дневник

Таксисти формираа нов независен синдикат

Време

Аут за дивите таксисти

Вечер Прес

Формиран независен синдикат на такси превозниците

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

Расколникот Јован битолскиот Соборен храм го направи грчки

Вест - 11.06.2005

ОСТРИ РЕАКЦИИ ВО БИТОЛА ПО ИНТЕРВЈУТО СО ЈОВАН ВРАНИШКОВСКИ НА ЛОКАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА "МЕДИ" Преспанско-пелагониската епархија вчера преку соопштение изрази загриженост од фактот што на расколникот Јован му се дава можност и понатаму најбрутално јавно да шири ноторни лаги Прексиноќешното интервју на ...

Јован ги бара сите цркви!?

Вечер Прес

УКИНАТА ОСЛОБОДИТЕЛНАТА ПРЕСУДА ЗА ЈОВАН ВРАНИШКОВСКИ

Канал5

Одложена расправата по жалбата на Вранишковски

А1

Одложена расправата по жалбата на Вранишковски

Макфакс

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Лазаров најдобар играч и стрелец, Петковски најдобар голман

Утрински - 07.06.2005

Македонија освои се што можеше на турнирот во Португалија Со поразот на Египет од домаќинот Португалија со 24:30 во третото и последно коло, првото место и победничкиот пехар на турнирот во Алканена и дефинитивно заминаа за Македонија, чиишто ракометари ги собраа сите признанија.

Македонија ги собра сите награди во Португалија

Дневник

Македонија ем прва, ем ги собра сите награди

Време

Македонија е во добра форма пред баражот со Унгарија

Време

Генералката пред баражот повеќе од успешна

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »