TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-06-06 - 2005-06-12

Еднодневен штрајк на вработените во јавниот превоз

Макфакс - 09.06.2005

Амстердам Холандската престолнина денеска е целосно парализирана поради целодневниот штрајк во кој од утринава стапија вработените во јавниот превоз. Не сообраќаат градските автобуси, трамваите, метрото, како и траектите. Вработените во амстердамското Здружението за јавен превоз (ГВБ) стапија во ...

Штрајкува локалната администрација во Грција

Макфакс

Штрајк на романските железничари

А1

Италија денеска без весници

Макфакс

Штрајкуваат романските железничари

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Швајцарија во шенгенската зона

Дневник - 07.06.2005

по ЗАВЧЕРАШНИОТ РЕФЕРЕНДУМ Швајцарците завчера на референдум ги прифатија Шенгенската спогодба и предлог-законот со кој на хомосексуалните парови им се дозволува да се регистрираат, јави МИА. Според швајцарските медиуми, 54,6 проценти од гласачите го поддржале пристапувањето на Швајцарија кон ...

Швајцарија за алтернативите за членство во ЕУ

Макфакс

Швајцарија во Шенген зоната

А1

Швајцарците гласаа "за" шенген режим

Вест

Швајцарија во Шенген зоната

Макфакс

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Работнички Ф. и Македонија Џио во Топ - тимс купот

Утрински - 09.06.2005

Заврши рокот за пријавување за настап во еврокуповите Само две македонски екипи ќе ја очекуваат ждрепката за европските одбојкарски купови за сезоната 2005/06 што на 2 јули ќе се одржи во Луксембург. Тоа се Работнички Фершпед и струмичка Македонија Џио, кои следната сезона ќе нў претставуваат во ...

Струмичани се пријавија во последен момент

Време

Струмичка Македонија му се придружи на Работнички

Вест

Повторно само Работнички во Европа?

Време

Работнички Ф. и Македонија макс најавија учество во Топ-тим купот

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Сериозни закани за атентат врз Борисов?!

Вечер Прес - 11.06.2005

Генерал Бојко Борисов деновиве добил закани за атентат. Веднаш почнаа шпекулациите дека тоа е само маркетиншки трик, бидејќи, како што е познато, Борисов влезе во политиката и е носител на листите на НДСВ во Благоевград и Пловдив.

Српската мафија сака да го убие генералот Борисов?

Време

План за атентат врз бугарскиот генерал Борисов

Дневник

СРПСКАТА ПОЛИЦИЈА ЈА ИЗВЕСТИ БУГАРИЈА ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА АТЕНТАТ ВРЗ ГЕНЕРАЛОТ БОЈКО БОРИСОВ

Канал5

Во 2004 година во Бугарија се запленети 12 тони дрога

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

За развој на енергетските системи во регионот ЕУ инвестира 800 милиони евра

Утрински - 11.06.2005

Во рамките на поцесот на интеграција на пазарите на електрична енергија Едно од главните прашања е финансирањето на компензацијата за меѓународно тргување со струја Европската агенција за реконструкција го финансира развојот на енергетските системи во регионот во изминатите неколку години со 800 ...

Граѓаните ќе добијат сигурна снабденост со поевтина струја

Утрински

Конференција на директори на полиции од ЈИЕ

Макфакс

Пак:Нема членство во ЕУ без исполнување на условите

Макфакс

Заедничкиот пазар ќе ја подобри снабденоста со струја

Утрински

Макфакс

6 поврзани вести »

Грција на удар!

Вечер Прес - 11.06.2005

Европскиот парламент ги повика земјите-членки на ЕУ да ја подобрат заштитата на националните малцинства. "Проблемите на малцинствата не се третирани соодветно и не се доволно застапени на агендата на Унијата", предупредија завчера европарламентарците.

Грчките власти да го признаат македонското малцинство

Дневник

Грчките власти да го признаат македонското малцинство

Време

Членките на ЕУ треба да ги почитуваат малцинствата

Вечер Прес

ЕФА бара Грција да го признае македонското малцинство

А1
5 поврзани вести »

МВР објави снимка на разбојништво во бензинска пумпа

Време - 11.06.2005

ОТКАКО ГО УАПСИЛО РАЗБОЈНИКОТ Дваесет и шестгодишен жител на велешкото село Горно Оризари со метална шипка напаѓа вработен во бензинска пумпа, се гледа од снимката од безбедносната камера што вчера МВР ја постави на својата веб-страница.

Со украдена пушка тепал и пљачкал по бензински и кафеани

Вест

Велешанец фатен на дело

Вечер Прес

Насилна кражба во „Унион гас“ во Скопје

А1

Грабеж во живо

Канал5
5 поврзани вести »

Почнува постапка за беатификација на Јован Павле Втори

А1 - 10.06.2005

Ватикан денеска соопшти дека до крајот на овој месец ќе ја почне постапката за беатификација на покојниот папа Јован Павле Втори. „Во вторник, 28 јуни, во 19.00 часот, официјално ќе го почнеме процесот за беатификација на нашиот сакан папа Јован Павле Втори“, изјави претседателот на италијанската ...

Почнува процедурата за беатификација на Јован Павле Втори

Макфакс

Личниот секретар на Јован Павле Втори крие документи

Време

Процедурата за беатификација на Јован Павле Втори почнува утре

Макфакс

Личните документи на папата Јован Павле не се уништени

Макфакс
5 поврзани вести »

Македонија има најниска стапка на раст во регионот

Утрински - 09.06.2005

Според словенечкиот советник Владо Димовски Стапката на раст во Македонија во изминатиов период беше загрижувачки ниска. Ова вчера го потенцираше советникот на премиерот Владо Бучковски, словенечкиот експерт и поранешен министер во таа земја, Владо Димовски.

Бавните реформи ја запреа економијата

Утрински

Кочничарите мора да дозволат економски раст

Дневник

Раст, раст и раст

Вечер Прес

Економиите на државите од регионот растат турбо, Македонија тапка во место

Утрински
5 поврзани вести »

За проекти Владата ќе потроши само третина од дивидентата

Вест - 09.06.2005

ПАРИТЕ ОД ТЕЛЕКОМ ЌЕ ОСТАНАТ ВО БУЏЕТОТ Владата започна со распределбата на парите од дивидендатата на Телеком. Од кабинетот на премиерот потврдуваат дека е подготвен првичен план за финансирање на проекти во вредност од околу 1 милијарда денари, додека остатокот од дивидендата вредна 45 милиони ...

Побаран отчет за дивидендата и за „Рамстор“

Време

Дивидендата ќе го забрза економскиот развој

Време

За патишта, училишта и пасоши 16 милиони евра

Утрински

Владата започна со делење на девидендата од Телеком

Канал5
5 поврзани вести »