TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-06-06 - 2005-06-12

Базенот "Младост" издаден за еден денар за квадратен метар

Дневник - 10.06.2005

КАКО ДРЖАВАТА ГИ СТОПАНИСУВА СПОРТСКИТЕ ОБЈЕКТИ Поранешниот директор на Јавното претпријатие за стопанисување спортски објекти, Алиљ Паљоши го издал под закуп базенот "Младост" по цена од помалку од еден денар за еден квадратен метар.

Поранешниот директор сака да се врати како закупец

Дневник

Борба за превласт во базенот „Младост“ во Карпош

А1

Базените „Бисер" и „Младост" почнаа со летната шема

Утрински

Ноќно капење на базенот "Младост"

Вест
5 поврзани вести »

Големите работодавци си скроија закон по сопствен модел

Дневник - 11.06.2005

ЗАКОНОТ ЗА РАБОТНИ ОДНОСИ НА ТАПЕТ Работодавците што се ангажирани во Владата само декларативно ги застапуваат интересите на малите и средните фирми, обвинува Сојузот на стопанските комори Новиот закон за работни односи е скроен по модел на работодавците ангажирани во Владата, кои, пак, само ...

Неопходни се нови правила меѓу работодавците и вработените

Утрински

Собраниска расправа за законот за работни односи

Канал5

Собраниска расправа за законот за работни односи

А1

Законот за работни односи пред прaтениците

Канал5
5 поврзани вести »

Ливерпул доби шанса да ја брани титулата

Дневник - 11.06.2005

ФУДБАЛ - УЕФА Европскиот клупски првак Ливерпул доби шанса од УЕФА да ја брани шампионска титула во најелитното клупско фудбалско натпреварување, Лигата на шампионите. До пласманот во групите Ливерпул ќе мора да стаса преку квалификации.

Ливерпул ќе ја брани европската титула

Утрински

Ливерпул ќе ја брани европската круна

Вечер Прес

Ливерпул ќе може да ја брани титулата во фудбалската лига на шампионите

А1

Работнички - Ливерпул во 1. коло?!

Време
5 поврзани вести »

Кругот на семејното насилство

Дневник - 09.06.2005

ПСИХИЈАТРИЈА Кругот на семејното насилство се опишува како шема што повеќето насилници ја користат и ја следат во своето однесување. Дознавајќи повеќе за неа, можеме да им помогнеме на жртвите да расчистат со некои свои дилеми и сомнежи, како и да осознаат што навистина им се случува.

Не сокривај! Пријави!

Дневник

Не прикривај, пријави

Вест

Пријавени над 500 жртви на семејно насилство

Утрински

Не е табу, пријави!

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Одложено судењето за струшките безредија

Дневник - 08.06.2005

ОСНОВЕН СУД СТРУГА Судскиот спор за случајот со ланските безредија пред седиштето на СДСМ вчера беше одложено во Основниот суд во Струга по барање на одбраната. Барањето се темелеше на неуредна достава на обвинителниот акт на сите обвинети.

5.000 сведоци за опсадата на Бучко

Вест

Одложен судскиот процес за немирите во Струга

А1

Обвинителот носи полицајци како сведоци за струшките безредија

Макфакс

Обвинителот носи полицајци како сведоци за струшките безредија

Дневник
5 поврзани вести »

Северна Кореа ги раскара Буш и Ро

Вест - 11.06.2005

ВАШИНГТОН, 11 јуни (АП) - Обидите на американскиот претседател Џорџ Буш да ја врати Северна Кореја на преговарачка маса околу разоружувањето се попречени од американските дипломатски проблеми со Јужна Кореја и Кина. Аналитичарите велат дека во ситуацијата не помага фактот што С.

Северна Кореја поседува залихи од нуклеарни бомби

А1

Северна Кореја поседува нуклеарни резерви

Макфакс

Кина нема нуклеарна соработка со Иран, Северна Кореја или Либија

А1

Кина нема нуклеарна соработка со Иран, Северна Кореја или Либија

Макфакс
5 поврзани вести »

Србија учествувала во масакрот во Сребреница

Утрински - 11.06.2005

Владата на босанските Срби првпат призна САРАЕВО - Владата на босанските Срби првпат призна дека полициските сили од српска територија учествувале во масакрот на 8.000 Муслимани во Сребреница во 1995 година, објави босанскиот дневен весник "Ослобоѓење°.

Грчка истрага за Сребреница

Макфакс

Србија заробена во минатото обележано со четирите букви С

Утрински

Нова Резолуција за Сребреница во САД

Макфакс

Мајка го видела убиството на синот на снимката од Сребреница

Утрински
5 поврзани вести »

Фелт, американскиот таен херој

Утрински - 09.06.2005

Кој е човекот што го доведе до понижување американскиот претседател Ричард Никсон и го принуди на оставка (6) Моралните принципи против намерите на администрацијата Таа недела во мај во 2002 кога првпат го сретнав Марк Фелт, тој беше посебно загрижен како персоналот од Бирото, тогаш и сега гледа на ...

Патот до откривањето на големата тајна

Утрински

Битката на Белата куќа со врвот на ФБИ

Утрински

Современиците со помешани чувства

Утрински

„Длабоко грло" се сметаше за совест на ФБИ

Утрински
5 поврзани вести »

Тимот на советникот Тео Вајгел се засилува

Вест - 10.06.2005

ПО ПОСЕТАТА НА ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ НА БЕРЛИН Блиските соработници на Вајгел во Скопје, за време на престојот во Берлин, биле во потрага по способни кадри кои би го дополниле тимот на германскиот финансиски експерт, се со цел да се засили лобирањето за Македо Посетата на премиерот Владо Бучковски на ...

Вајгел: За Македонија има перспектива

Дневник

Вајгел - само ќе лобира!

Вечер Прес

Вајгел: „Пред Македонија постои перспектива“

А1

Вајгел си оди?!

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Партизански рапорт за Црвенковски и Тадиќ на Галичица

Вест - 11.06.2005

Македонскиот претседател Бранко Црвенковски и претседателот на Србија и Црна Гора Борислав Тадиќ по преќсиноќешната посета на Галичица, кога главниот актер Сергеј Трифуновиќ во филмот “Караула” на Рајко Грлиќ што се снима на оваа охридска планина, им рапортираше со стегната тупаница на шлемот, ...

На Галичица го собравме најдоброто

Утрински

Заеднички проекти за релаксација

Дневник

Војнички поздрав за македонскиот и српскиот претседател

Утрински

Бранко не е за епизодна улога

Вечер Прес
5 поврзани вести »