TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-06-06 - 2005-06-12

Васке го спушти Надал на трева

Дневник - 10.06.2005

ТЕНИСКИ ТУРНИРИ Домашниот тенисер Александер Васке, 147. на АТП-листата, ги искористи тревната подлога и заморот на победникот на "Ролан Гарос", Рафаел Надал, за да ја направи најголемата сензација на турнирот во Хале, Германија.

Рафаел Надал елиминиран на АТП турнирот

А1

Надал крунисан и во францускиот двор

Дневник

Триумфално деби на Шпанецот Надал

Утрински

Надал на чело на АТП листата

А1
5 поврзани вести »

Паркчиња наместо депонии во Кисела Вода

Дневник - 08.06.2005

АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ И ЗАЗЕЛЕНУВАЊЕ Во Општината Кисела Вода во тек е голема акција за расчистување на дивите депонии, на кои подолго граѓаните таложеле смет и градежен шут. Екипите на Јавното претпријатие "Комунална хигиена" од завчера со механизација ја расчистуваат депонијата кај станицата за ...

Воздржете се од фрлање отпад насекаде

Дневник

Атина се гуши во отпад поради затворање на депонијата

А1

Пет евра ѓубрарина за собирање на отпадот

Вечер Прес

Со паркчиња против дивите депонии

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Коштуница е за широка автономија за Косово и против отцепување на Црна Гора

А1 - 08.06.2005

Широка автономија за Косово со меѓународни гаранции и против отцепувањето на Црна Гора од заедничката држава со Србија, се двете главни пораки што српскиот премиер Воислав Коштуница им ги пренесе на италијанските сенатори. Коштуница, кој се наоѓа во официјална посета на Италија, говореше вчера во ...

Коштуница - Широка автономија за Косово

Макфакс

Коштуница во дводневна посета на Италија

Макфакс

Коштуница на средби во Брисел

Макфакс
4 поврзани вести »

Притворен камионџија од Берово

Вест - 09.06.2005

ПО ОТКРИВАЊЕТО НА 12-ТЕ АЛБАНСКИ МИГРАНТИ НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН БОГОРОДИЦА 12-те албански државјани на возраст од 17 до 65 години, возачот на камион З.Р. ги презел од Скопје и за сума од 700 до 1000 евра ги сокрил во специјално направен бункер во приколката на камионот и требало да ги преве На З.Р.

Притворен камионџија што криумчарел албански илегалци

Време

12 албански државјани скриени во "бункер" во камион

Макфакс

12 албански државјани скриени во "бункер" во камион

Вест
4 поврзани вести »

Пеле се расплака за синот-наркоман

Дневник - 09.06.2005

бразил Кралот на фудбалот - Пеле, го посети синот Едињу во полициска станица во Сао Пауло, неколку дена откако 34-годишниот поранешен фудбалер на Сантош беше приведен поради продажба на наркотици. Едињу и уште 17 членови на локална банда биле пријавени од мајката на новата бразилска ѕвезда Робињу, ...

Пеле не можеше да ги задржи солзите

Вечер Прес

Синот на Пеле уапсен за дилање на дрога

Вечер Прес

Синот на Пеле уапсен поради шверц на дрога

А1
4 поврзани вести »

ЕУ ќе ги почитува одлуки за проширувањето

Макфакс - 08.06.2005

Брисел Лидерите на Европската унија на бриселскиот самит се обврзаа дека ќе ги почитуваат своите одлуки за натамошно ширење на Унијата, не именувајќи било која од земјите - кандидати за членство. “Советот на Унијата се повикува на своите заклучоци од 16 и 17 декември 2004 година во врска со ...

Ќе има ли нова Агенда 2000 за Балканот?

Утрински

Европските лидери внимателни за проширувањето кон Западен Балкан

Макфакс

ЕУ засега без решение за уставот и буџетот

Макфакс
4 поврзани вести »

На Македонија и е сугерирано да притисне за членство во НАТО

Утрински - 11.06.2005

Евроатлантски партнерски совет во Брисел, на кој се дискутира за трансформацијата на Алијансата За наводниот извештај на НАТО дека Македонија ќе се дестабилизира, Шефер е категоричен: ,,Ако медиумите знаат за таков документ, тогаш тој не е доверлив.

Шефер: „Присуството на КФОР во Косово е нужно“

А1

Шефер ја подржува желбата на Украина да влезе во НАТО

Макфакс

Шефер: Европската одбранбена интеграција мора да продолжи

Макфакс
4 поврзани вести »

Нашата земја на погрешен нишан на Стејт департментот

Време - 08.06.2005

ВО МАКЕДОНИЈА Е НАМАЛЕНА ТРГОВИЈАТА СО ЛУЃЕ Александар Божиновски Во последниот извештај на американската влада за трговијата со луѓе, државава е обвинета за неефикасност во борбата против овој вид криминал, но домашните познавачи на оваа проблематика сметаат дека зад критиките на САД стојат ...

Македонија лошо се справува со трговијата со луѓе

Дневник

Македонија падна на испитот поради Дилавер Бојку

Макфакс

Македонија падна на испитот поради Дилавер Бојку

Утрински
4 поврзани вести »

Потоп за 100 секунди

Време - 09.06.2005

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА МЛАДИНСКОТО ЕП: ЧЕШКА-МАКЕДОНИЈА 2-0 Златко Крстевски Наш специјален известувач од Чешка Два гола за само 100 секунди и беа доволни на младата селекција на Чешка да ја победи индолентната репрезентација на Македонија, откако завчера во Млада Болеслав „црвено-жолтите“ загубија со ...

Средбата заврши со подарениот пенал

Дневник

Приказната раскажана за две минути

Утрински

Надежта траеше само едно полувреме

Вест
4 поврзани вести »

Нови ленти за булеварите Никола Карев и Александар Македонски

Дневник - 08.06.2005

ПРВИ СООБРАЌАЈНИ ПРОЕКТИ ОД КАБИНЕТОТ НА КОСТОВСКИ Булеварот Свети Климент Охридски ќе добие уште по една сообраќајна лента во обете насоки, како и дел од булеварот Александар Македонски, а улицата Даме Груев ќе се прошири. Ова се новите сообраќајните проекти што ги најавуваат од кабинетот на ...

Јужен булевар ќе се гради уште една година

Вест

Св. Климент Охридски ќе добие уште две сообраќајни ленти

Вест

Пресметките се прават, изведбата ќе почека?!

Вечер Прес
4 поврзани вести »