TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-06-13 до 2005-06-19

Отворање на "Скопско лето"

Вечер - 18.06.2005

Со гала-концертот на познати оперски имиња и Оркестарот на Македонската опера во вторник (20,30 ч.) на сцената на МОБ се отвора годинашното издание на "Скопско лето". Под диригентската палка на Пол Вајголд, летното уживање во уметноста ќе започне со познатите солисти од Австрија: Сабина Цвилак ...

"Со книга на плажа"

Вечер

Запрена изградбата на "скандалозниот" остров!

Вечер

Бразил ја "прегази" Грција

Вечер

Има ли кирилица во "Рамстор"?

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

45 поврзани вести »

Нови 3 случаи на менингитис во Скопје

А1 - 19.06.2005

Три нови случаи на менингитис во Скопје за време на викендот. Два случаи биле откриени вчера кај две деца од 4 и 6 години во скопските општини Кисела Вода и Карпош. Овие деца меѓу себе немале никаков контакт. Едно 10-годишно дете денеска било примено на Инфективната клиника во Скопје со акутен ...

Три нови случаи на менингитис, Димов ја спушта топката

Време

Против менингитисот се преземаат сите превентивни мерки

Утрински

Девојка заболе од туберкулозен менингитис

Дневник

Не криеме менингитис нема простор за паника

Канал5

Вечер А1 А1 Дневник Канал5 Вечер А1 Време

29 поврзани вести »

ЌЕ ПОМИНЕ ЛИ ЗАКОН ЗА УПОТРЕБА НА ЗНАМИЊАТА?!

Канал5 - 19.06.2005

Ќе го има ли владата потребното двојно мнозинство за да и помине предлогот за употребата на знамињата со оглед на резервираноста на ДУИ и ЛДП кога законот се отвори во Парламентот? И покрај договорот на владеачките лидери, единствено социјалдемократите н Ќе го има ли владата потребното двојно ...

Опозицијата против туѓи знамиња

Време

ДУИ бара албанското знаме да се вее во сите општини

Утрински

Опозицијата бара нов закон за знамињата

Дневник

Шаренијада

Вечер

А1 Време Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Време

24 поврзани вести »

Влошена состојбата на 7 трудови инвалиди од Саса

А1 - 19.06.2005

7-мина од трудовите инвалиди од ноќеска не се под шаторските платна. Двајца од нив се хоспитализирани во кочанската болница. „Ни можеме да јадеме, ништо. Ќе умрам, готово, живот немам. Моите нема со што да дојдат, нема пари. Ни некој дошол да не посети, ни да не види.

Бучковски конечно ќе ги прими трудовите инвалиди од Саса

А1

Пари на рака дури не стигнат пензиите

Време

Македонскиот индекс на сиромаштија

Дневник

Рударите се гладни, не политизирани

Дневник

А1 Дневник Дневник Дневник А1 Вест Време Дневник

23 поврзани вести »

Бучковски, Шеќеринска и Поповски први во првите три изборни единици

Време - 18.06.2005

СДСМ ИЗБИРА ФАВОРИТИ ЗА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ Премиерот и лидер на СДСМ Владо Бучковски во наредниот период ќе ги координира општинските организации на партијата, кои влегуваат во составот на првата изборна единица, што го опфаќа Скопје.

Ќе се пресметам со пирамидалните фирми

Време

Кавадаречките бизнисмени против привилегиите на одделни фирми

Утрински

Бучковски ги потврди даночните пирамиди

Утрински

Бучковски ја призна даночната пирамида

Дневник

Вечер А1 Утрински Канал5 Канал5 Утрински Утрински Вест

21 поврзани вести »

Митрева: Прво границата, па после статусот на Косово

Вест - 18.06.2005

ШЕФИЦАТА НА ДИПЛОМАТИЈАТА ВО САД ГО ОБЈАСНУВАШЕ ПРОБЛЕМОТ СО СЕВЕРНАТА ГРАНИЦА Министерката за надворешни работи Илинка Митрева во Вашингтон повтори дека македонската Влада сака да ја заврши демаркацијата на северната граница кон Косово пред утврдувањето на конечниот статус на покраината.

Радикали може да ја злоупотребат необележаната граница

Време

САД не сакаат прекин на преговорите во Њујорк

Утрински

Митрева на гости кај Колин Паеул

Дневник

Илинка Митрева ја виде Кондолиза Рајс

Вест

Време Утрински Утрински Дневник Вечер А1 Вест Време

20 поврзани вести »

Смедерево - Победа 0:1

А1 - 19.06.2005

Прилепска Победа победи со 1:0 на гостувањето во Смедерево на првиот меч од воведното коло од фудбалскиот интертото куп. Потсетување дека вчера во истата фаза од ова натпреврување Силекс обезбеди релативно поволен резултат на противнички терен кај Израелскиот Беитар од кого загуби со ...

Силекс загуби со 4:3 од Беитар

А1

Кратовци ќе одат на победа

Вест

Курчубиќ: Смедерево е фаворит!

Вест

Силекс и Победа преку Ерусалим и Смедерево до 2. коло

Време

Утрински Утрински Дневник Време Време Вест Утрински Утрински

20 поврзани вести »

ФТ: „Во иднина проширување на ЕУ само со консензус“

А1 - 18.06.2005

Идните проширувања во ЕУ, откако во неа ќе влезат Бугарија и Романија, ќе се вршат само по постигнат консензус на сите земји членки, пишува „Фајненшл тајмс“, укажувајќи на заканата од Франција дека за секој нов прием во ЕУ ќе распишува посебен референдум.

ЕУ бара повеќе да работиме за прием

Време

Брисел бара реформи во Македонија

Дневник

ЕУ - фирма во стечај?

Дневник

ЕУ засега без решение за уставот и буџетот

А1

А1 Време Утрински А1 Дневник А1 Вечер Утрински

20 поврзани вести »

Владата ќе бара ОН да му дадат дозвола на УНМИК за демаркација

А1 - 18.06.2005

Според македонската влада само 0,1% од границата со Косово е спорна. Проблем се приватните имоти поделени со границата за чие користење се бара решение според меѓународните стандарди. Ова треба да го разреши мешовитиот експертски тим составен од УНМИК и македонски експерти по што Скопје од Советот ...

Граничен рашомон

Дневник

Разграничувањето со Косово ќе чека подобри времиња

Дневник

Изгубени во преводот на 1.244

Дневник

Бучковски не објасни кога ќе се демаркира границата

А1

Време Време Време Утрински Дневник Вечер А1 А1

17 поврзани вести »

Зимските сметки за струја ќе се зголемат 2,5 пати

Време - 17.06.2005

НОВИОТ ТАРИФЕН МОДЕЛ ЌЕ ГИ СМРЗНЕ ПОТРОШУВАЧИТЕ Цената на струјата во зима ќе биде 2,5 пати, а во летните месеци 1,5 пат поголема од сега, откако ќе се воведе новиот тарифен систем во кој е предвидено зголемување на ставката за преземена моќност од 25 на 45 отсто, предупредуваат експертите.

Казни и за директори и за инкасатори поради слаба наплата

Време

Министерствата му должат на ЕСМ над 100 милиони денари

Утрински

Струјата од идната година ќе поскапи за најмалку два пати?

Утрински

Струјата веднаш, долгот на 10 рати

Дневник

Дневник Дневник А1 Време Вест Утрински Дневник Дневник

17 поврзани вести »