TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-06-20 - 2005-06-26

:"АРАЧ" за паркинг

Вечер Прес - 25.06.2005

Новоотворениот ТЦ "Рамстор Македонија", кој беше промовиран на голема врата, се помалку е светски, а се повеќе придобива балкански манири. Две недели по неговото свечено пуштање во употреба, службите најавуваат ценовник за паркинг-просторот наменет за автомобилите на бројните посетители.

Српско "пунто" за 8 000 евра?!

Вечер Прес

Римските "ботичели" добиваат пелени

Вечер Прес

"Олимпијадата" ја дигна цената на Боровец

Вечер Прес

Во декември ќе се роди "јубилејниот"!

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

50 поврзани вести »

Средба меѓу просветарите и Владата

А1 - 26.06.2005

Засега нема никакви информации, со каков предлог истапува ниту Владата, ниту пак синдикалците. Она што неофицијално го дознаваме е дека преговорите одат тешко и неизвесно е дали денеска воопшто ќе биде најдено решение прифатливо за двете страни.

Муратовски имаше поважна работа од протестот

Дневник

Нема компромис со Владата за најниската плата

Време

Положани вршеше притисок врз просветарите

Дневник

СОНК не сака компромиси за процентите

Утрински

Вест Вечер Прес А1 Време Утрински Вест Дневник Вечер Прес

24 поврзани вести »

Глобус тврди дека Бошкоски нема пари за одбрана во Хаг

Утрински - 25.06.2005

Холандија се согласи да го организира и превозот на ексминистерот Холандската влада дала позитивно мислење околу евентуалниот трансфер на ексминистерот Љубе Бошкоски надвор од земјата, во случај Судскиот совет на Хашкиот трибунал да му овозможи привремено пуштање на слобода.

Бошковска и во Австралија барала адвокати за Љубе

Време

Враќањето на четирите случаи од Хаг ја вознемири Македонија

Вест

Младеновска ќе докажува во Хаг дека ќе се исполнат гаранциите

Утрински

Министерката Младеновска ќе ги ослободува Бошковски и Тарчуловски

Време

Дневник Вест Вечер Прес Вечер Прес А1 А1 Утрински Време

19 поврзани вести »

Употребата на албанското знаме ќе ја федерализира државата

Дневник - 23.06.2005

ВМРО-НАРОДНА ПАРТИЈА Решенијата што ги слушаме од власта за знамето на етничките заедници да биде со помали димензии и да се вее пониско од државното знаме ќе го урнат унитарниот карактер на државата. Таквите решенија се применети во САД и се одраз на нивното федералистичко уредување - изјави Јован ...

Повлекување на законот за симболите

Вечер Прес

Без консензус знамињата ќе останат проблем

Дневник

За знамето - до последниот здив

Време

ЗАКОНОТ ЗА ЗНАМИЊА НА СОБРАНИЕ

Канал5

Утрински А1 Канал5 Време Вест Дневник Утрински Утрински

19 поврзани вести »

Карерас барал строго италијанска кујна

Вест - 24.06.2005

Избирливата оперска sвезда Хозе Карерас за својот тридневен престој во Охрид за отворањето на годинашното Охридско лето инсистирал менито да му биде составено главно од италијанска кујна. Но, како што ни велат од организаторот "Охридско лето", сепак ќе му бидат понудени и наши врвни специјалитети: ...

Карерас ќе се чуе и на генералната проба

Време

Хименез: растев со уметноста на мојот вујко

Утрински

Мал чекор за Карерас, голем за Филхармонијата

Време

Најмалку по 100 евра за филхармоничарите

Дневник

Вест Вест Утрински Време Вечер Прес Дневник Време Утрински

18 поврзани вести »

Рударите ќе ја прифатат понудата на Владата?

Дневник - 25.06.2005

МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА Трудовите инвалиди од Саса, кои речиси цел месец протестираат со глад во центарот на Македонска Каменица, вчера ги посетил директорот за социјална работа од Делчево. Тој со нив разговарал за понудата од Владата рударите да добијат еднократна помош до 3.800 денари.

Рударите чекаат ветувањата да се преточат во закони

Утрински

Трудовите инвалиди од "Саса" ќе добијат пари

Дневник

Властите ќе го уапсат Блажо Тасев штом ќе стапне во Македонија

Време

За рударите е неприфатлива понудената помош од 3.800 денари

Утрински

Време Дневник А1 А1 Дневник Време Утрински Дневник

16 поврзани вести »

Скопските имами ќе ги затворат вратите на ИВЗ

А1 - 26.06.2005

Скопските имами најавија, утре во 8 часот наутро ќе ги затворат вратите на Исламската верска заедница и нема да дозволат влез на верските лица и останатите вработени. Тие ќе ги информираат меѓународните претставници во земјава и политичките партии дека ќе формираат привремено раководство на ...

Имамите излез од кризата ќе бараат во меѓународната заедница

А1

Реисот Емини го снема оти ги лекува модринките

Дневник

Имамите ја поминаа ноќта во кабинетот на Емини

А1

ИВЗ пред опасност да остане без поглавар

Време

А1 Време А1 А1 Време А1 Дневник Време

15 поврзани вести »

Владата никако не ја открива даночната пирамида

А1 - 25.06.2005

Откривањето на фантомската даночна пирамида - владина амбиција без завршница. „Ќе биде“, е единствен одговор од таму. Постои ли воопшто или станува збор за политичка игра на власта? Правните и економските експерти велат, кога влегоа во неа, Бучковски и Поповски ќе мора да одат докрај.

Стојменов: Ако пирамидата навистина постои, Поповски треба да поднесе оставка

Утрински

Тута Камен

Вест

Власта се уште молчи за даночната пирамида

Утрински

Во даночниот криминал вмешани и српски и грчки фирми

Утрински

Вечер Прес Утрински Време А1 А1 Време Канал5 Дневник

15 поврзани вести »

Блер со храбар план за развој на ЕУ

Време - 24.06.2005

БРИТАНИЈА ЈА ПРЕЗЕМА УНИЈАТА Британскиот премиер Тони Блер побара да запрат навредите меѓу „завојуваните“ страни во Европската Унија и сите вмешани земји, Британија, Франција и Германија, да почнат да работат за реформирање на Унијата. - Јас верувам во Европа со силна и хумана социјална димензија.

Европската Унија итномора да се реформира од корен

Дневник

Блер: Измена во ЕУ или пропаст

Вест

Европската унија има криза во политичкото раководство

Утрински

Европа веќе нема да попушта при прием

Време

Дневник Вест Утрински Утрински Утрински Вест Време Дневник

14 поврзани вести »

УНМИК сам си избира надлежности за границата

Време - 24.06.2005

РАЗЛИЧНО ЧИТАЊЕ НА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА КОСОВО Боби Христов Меѓународната цивилна администрација не знае врз основа на која одредба од резолуцијата 1.244 за Косово може да воведува нови правила во режимот на преминување на границата и не сака да одговори зошто, ако веќе си дозволиле да го уредуваат ...

Се чека Америка да пресече

Дневник

Во Косово сепак без визи

Дневник

Македонските граѓани ќе влегуваат во Косово како и досега

Утрински

Го обравме бостанот!

Време

Време А1 Дневник Канал5 Утрински А1 Дневник Утрински

14 поврзани вести »