TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-06-27 до 2005-07-03

Синдикатот го "избоксува" неопределеното вработување

Вечер - 02.07.2005

Постојните договори за вработување на неопределено време, што во моментов ги имаат над 350.000 работници во земјава, се изедначуваат со договорите за работа што се предвидуваат во новиот закон за работни односи. Ова значи дека работодавците нема да можат по стапувањето во сила на новиот закон да им ...

На Exit и "исповедници"

Вечер

"Браќа Миладиновци" за Петар Бошковски

Вечер

"Паднаа" 20 килограми хероин

Вечер

Нови инспектори ќе го "чешлаат" теренот

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

58 поврзани вести »

Несудениот скопски муфтија синоќа претепан

А1 - 03.07.2005

Таџедин Беслими, несудениот скопски муфтија, синоќа е претепан. Петмина вооружени во Кондово со автомобил му го попречиле патот на голфот, со кој се враќал од свадба во Свиларе. Тројца напаѓачи биле во униформи, а од страна налетале уште 9-мина. Со Беслими биле и 4-ца имами.

НАТЕПАНИ ПЕТМИНА ИМАМИ

Канал5

Имамите побараа помош од верниците

Утрински

Верниците треба да решат кој ќе раководи со ИВЗ

Дневник

ИМАМИ СИ ОТИДОА ОД ИВЗ

Канал5

Вечер А1 А1 Време Утрински Дневник Канал5 Вечер

33 поврзани вести »

ДУИ во одбрана на Премиерот за скандалозната лицитација

А1 - 03.07.2005

Имало пропусти и грешки при продажбата на државното земјиште на грчки „Веро“, велат од Министерството за транспорт, откако Министерот Мехази го прочешлал извештајот од комисијата задолжена за лицитацијата. Со ваквиот став, ДУИ и дефинитивно застана во одбрана на Премиерот, кој продажбата ја ...

Реакција од ДПМНЕ по изјавата на Бучковски за скандалозниот тендер

Канал5

Даут Емини ќе биде експресно сменет

А1

Локацијата наспроти НБМ повторно на лицитација

Време

Владата му наложи на Министерството за транспорт да ја поништи лицитацијата

Утрински

Утрински Дневник Канал5 А1 Вест Време Утрински Дневник

26 поврзани вести »

Законот за знамето ќе падне на Уставен суд велат експертите

А1 - 03.07.2005

Со околу 50-тина амандмани, опозицијата и дел од владеачките пратеници ќе се обидат да го променат владиното решение, законот за знамињата на заедниците. Опозицијата ВМРО и Либералите, ќе бараат знамето на заедницата да не биде идентично со знаме на друга држава, при употребата покрај знамето на ...

Гзим Острени го цитираше Темпо

Време

Албанското знаме имало најмалку 12 модификации

Време

„Да“ за орелот, „не“ за бајракот на Албанија

Време

Никој не може да им наметне на Албанците друго знаме тврди Халили

Утрински

Утрински Дневник Дневник Канал5 А1 Време Дневник Канал5

25 поврзани вести »

ДА го поддржува Чоревски

Канал5 - 03.07.2005

Не е вистина дека претседателот на Советот на град Скопје Благоја Чоревски го партизира советот и ја блокира неговата работата. Вака денеска членовите на ДА се обидоа да го одбранат својот сопартиец и претседател на советот- Чоревски, нарекувајќи го дрско барањето на социјалдемократите за негова ...

Црвено светло за спортската сала

Време

СДСМ бара смена на Чоревски од Советот на Скопје

Вест

Костовски: Ја прифаќам одговорноста ако се случи непогода

Време

Градот колку ќе има приход толку ќе троши

Утрински

Утрински Дневник Вечер Вест Време Утрински Утрински Утрински

24 поврзани вести »

Сакскобурготски и Станишев се откажаа од премиерската функција

Време - 02.07.2005

СОФИСКИ „МОНИТОР“ ТВРДИ Иден бугарски премиер нема да биде ниту Сергеј Станишев, водач на Бугарската социјалистичка партија (БСП), ниту актуелниот шеф на Владата, Симеон Сакскобурготски, пишува софиски „Монитор“. Весникот наведува дека Станишев и Сакскобурготски се согласиле да се откажат од ...

Станишев и Симеон се откажааод премиерската фотелја

Дневник

На повидок коалициона влада помеѓу „комунистите“, „царот“ и Турците

Макфакс

Сакскобурготски денеска ќе соопшти дали ќе коалицира со социјалисти

Макфакс

Сакскобурготски не прифати коалиција со социјалистите

Макфакс

А1 Време Дневник Макфакс Макфакс Макфакс А1 Време

24 поврзани вести »

Положани ги избегнува просветниците

Време - 02.07.2005

ПРЕГОВОРИ СОНК – ВЛАДА Азиз Положани, министер за образование и наука, една недела избегнува да се сретне со Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), за да преговараат за најниската плата за вработените во овие дејности. Ова вчера го изјави претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски.

ССМ го пофали Јакимовски

Време

За прекувремени 150 часа работа бонус просечна плата

Утрински

ССМ прогласи 8 стечајни работници

А1

И ССМ И ВЛАСТИТЕ ЗАДОВОЛНИ ОД ВТОРАТА РУНДА ПРЕГОВОРИ

Канал5

Макфакс Време Време Утрински Дневник Вест Време Утрински

23 поврзани вести »

Саркози- Експлозивот за атентатите во Лондон, најверојатно е од Балканот

Макфакс - 03.07.2005

Лондон Постојат сериозни сомневања дека експлозивите користени во атентатите во Лондон минатата седмица, се доставени од Балканот, изјави денеска францускиот министер за внатрешни работи Никола Саркози. Тој, цитирајќи го својот британски колега Чарлс Кларк, рече дека некои од терористите ...

Британски инспектори денеска во Белград

Макфакс

Поради нападите Лондон ќе загуби околу 500 милиони долари во туризмот

Макфакс

Не е користен кинески експлозив за нападите во Лондон

Макфакс

Убиениот во лондонското метро поврзан со вчерашните експлозии

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

21 поврзани вести »

Победа загуби од Хамбургер

А1 - 02.07.2005

Нашиот претставник во Интер тото купот прилепска Победа загуби од фаворизираниот Бундес лигаш Хамбургер со 4:1 на првиот дуел од второто коло од најниското рангираното евроспко клубско натпреварување. И покрај тоа што Победа водеше со 1:0 во судиското продолжување од првиот дел со голот на Поповски.

Победа и ФФМ пред казна од УЕФА

Време

Екс-европскиот првак голем фаворит

Вест

Пекол за прилепчани во Хамбург

Време

Прилепчани вчера целиот ден го преседеа на аеродром

Утрински

Дневник А1 Време Дневник Вечер А1 Време Време

20 поврзани вести »

На природните науки непополнета ниту половина од потребната квота

Утрински - 02.07.2005

Заврши првиот уписен рок на државните универзитети во земјава Според официјалните резултати, на скопските факултети во првиот уписен рок се пријавиле вкупно 7.350 кандидати, кои се тркаат за 8.889 места. Од нив за општествени науки, каде што има 4.237 места, пријави поднеле 4.637 кандидати, додека ...

По тројца матуранти за еден индекс

Време

Турканици на Правен, на Медицински помало интересирање од лани

Утрински

Филозофски и Филолошки најатрактивни за матурантите

Дневник

Почнаа уписите за на факултет

Вест

Време Утрински Дневник А1 Утрински Дневник Утрински Дневник

20 поврзани вести »