TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-07-04 - 2005-07-10

Терористите во Лондон биле добро координирани

А1 - 10.07.2005

Денес во Лондон полицијата продолжи со потрагата по сторителите на терористичките акти во четвртокот. Засега се смета дека се работи за сторители од британско потекло, кои биле добро организирани и сеуште нема индикации дека се работи за самоубиствени напади.

Лондон по експлозиите

Канал5

Бригадите на Абу Хафс Ал Масри ја презема одговорноста за нападите

А1

Започна идентификацијата на загинатите во лондонските напади

А1

Блер: „Треба да се соочиме со причините за тероризмот“

А1

Вест Дневник Утрински Дневник Вест Дневник Дневник Време

101 поврзани вести »

"Сребро" за Бикова

Вечер Прес - 09.07.2005

Македонската репрезентативка Оливера Наковска Бикова во петтиот ден на европското првенство во стрелање за инвалиди, во Вроцлав (Полска), се закити со сребрен медал. Таа во дисциплината стрелање со воздушен пиштол од 10 метри ( П2) во основниот, квалификациски, дел погоди 374 кругови, а во финалето ...

"Подари и помогни - играчки и книги"

Вечер Прес

Кели Холмс: "Страшливците нема да не запрат!"

Вечер Прес

Девизните резерви "подебели" за 16,5 милиони долари

Вечер Прес

"Кремирани" илјадници нелегални пиштоли

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

57 поврзани вести »

Бејзболот и софтболот исклучени од ЛОИ

Дневник - 09.07.2005

ИОК - СОБРАНИЕ Бејзболот и софтболот беа исклучени од олимписката програма за ЛОИ 2012, на Собранието на Интернационалниот олимписки комитет. Овие два спорта не добија доволен број гласови и се први што се исклучени од олимпиското семејство од 1936 година.

Бројот на спортови за игрите во Лондон не се зголемува

А1

Коалицијата Мадрид-Лондон го победи Париз

Време

Сите 28 олимписки спорта на тапет

Вест

Славков исклучен од ИОК

Вест

Време Време Утрински Вечер Прес Вечер Прес А1 А1 Утрински

31 поврзани вести »

Притворени 5-мина сопственици на фирми за даночната пирамида

А1 - 10.07.2005

5-мина сопственици на фирми кои се осомничени дека биле вклучени во даночната пирамида викендов се притворени во истражниот затвор во Шуто Оризари. Поднесени се и кривични пријави за даночно затајување и за уште други 6 лица, кои засега на полицијата не и се достапни и за нив е распишана потерница.

Јаневски: Даночното затајување започна со партиските прегрупирања

Утрински

Први кривични пријави во пирамидата

Дневник

Уапсени тројца сопственици на фирми од даночната пирамида

Утрински

Свето Пивара: Зет ми е само 0,02 отсто од проблемот

Вест

Време Дневник Вечер Прес А1 Канал5 Макфакс Капитал Вечер Прес

26 поврзани вести »

Муфтиите се уште тактизираат

Утрински - 09.07.2005

ИВЗ и натаму отворена само за скопските имами Координативното тело на скопските имами и натаму времето го минува, главно, во Исламската верска заедница, која е затворена за вработените. Сў уште се во исчекување на поддршката на муфтиите, на кои им упатија предлог за формирање тело што ќе раководи ...

Не ни се виновни ниту парите, ниту комунистите

Вечер Прес

Муфтиите одлучуваат дали ќе се обединат

Време

Имамите и муфтиите почнаа преговори

Дневник

Кривични пријави за напаѓачите на имамите

Канал5

Време Утрински Вест Вечер Прес А1 Време Време Време

26 поврзани вести »

Државниот врв во Охрид дискутираше за безбедносната состојба

А1 - 10.07.2005

Чекајќи го Карерас. Вака денеска Претседателот, Премиерот и Министерот за внатрешни ја дискутираа во Охрид безбедносната состојба во земјава. Откако цела недела преку медиумите си ги пратија пораките кој колку сработил, Црвенковски, Бучковски, Михајловски и Дехари се согласиле дека Кондово мора да ...

Подигнато нивото на безбедност и во Македонија

Вест

Безбедна небезбедност

Дневник

Добра причина

Вест

МВР да воспостави ред во Кондово и во Брест

Дневник

Вест А1 А1 Време Канал5 Канал5 Утрински А1

26 поврзани вести »

Станува ли Прилеп дувло на организираниот криминал?

А1 - 08.07.2005

Станува ли Прилеп дувло на организираниот криминал? Минатонеделното двојно убиство, кога загина и 4-годишната Елена Талеска, ја отвори темата колку криминалот владее во овој град и дали се инволвирани полициските структури. Граѓаните исплашено коментираат дека е потребна поголема ажурност на ...

Комисија да го расчисти инцидентот на „Пиво-фест“

Време

Полицаецот Јованоски и убиениот Мојсоски рекетирале угостители

Утрински

Притворен полицаецот замешан во крвавиот "Пиво-фест"

Дневник

Притворен и полицаец-поранешен припадник на лавовите

Време

Утрински Вест Време Дневник А1 Дневник Дневник Време

25 поврзани вести »

И антикорупциската комисија се заинтересира за парцелата пред НБМ

Време - 09.07.2005

СКАНДАЛОТ ПРЕД ЕКСПЕРТИТЕ Државната комисија за спречување на корупцијата почна да го испитува случајот продажба на градежна локација наспроти Народната банка. Комисијата го отворила случајот на завчерашната седница, но се уште не ги добила сите потребни документи од Министерството за транспорт и ...

Државата ќе избере купувач и за приватните парцели спроти НБМ

Дневник

"Веро" тврди дека "Меркатор" лаже

Вест

†Веро" тврди дека лицитацијата била чесна

Утрински

За "Веро", лицитацијата за атрактивниот плац е регуларна

Дневник

Време Макфакс А1 Време Канал5 Време Дневник А1

25 поврзани вести »

Анан: „Борбата со сиромаштијата штотуку почнува“

А1 - 09.07.2005

Договорот што лидерите на земјите од групата Г-8 го постигнаа за да им се помогне на најсиромашните во светот е голем ден, но ова е само почеток, изјави генералниот секретар Кофи Анан по повод завршувањето на Самитот во Глениглс. Тој вели дека борбата со сиромаштијата штотуку почнува.

Нападите во Лондон не го попречија самитот на Г-8

Утрински

Г8:Мерки за Палестина и пари за сиромашните

Вест

Богатите попуштија

Вечер Прес

Продолжува самитот на Г - 8 и покрај терористичките напади во Лондон

Канал5

Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Вест Вест Дневник Време

24 поврзани вести »

По нападите на Лондон

Утрински - 09.07.2005

По нападите на Лондон Амбасадорот на Велика Британија, Роберт Диксон, ги повика вчера македонските граѓани, кои се загрижени за своите роднини и пријатели во Лондон, да се обратат до амбасадата за да добијат информации. Наедно, тој им заблагодари на сите граѓани од Македонија и на државниот врв за ...

Британија се заблагодари за сочувството на македонскиот народ

Вест

Отворен телефон во британската амбасада

Дневник

Тешкото и пред МНР

Дневник

Загрижените за блиските во Лондон може да се јават во Британска Амбасада

Макфакс

Канал5 Утрински Време Дневник Вест Утрински Време Вечер Прес

23 поврзани вести »