TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-07-18 до 2005-07-24

Фондот ги "замрзна" новите договори

Вечер - 23.07.2005

Фондот за здравство го "замрзна" склучувањето нови договори со приватните здравствени организации, а барањата ќе се преупатуваат до Министерството за здравство кое ја подготвува националната здравствена мапа. Ова е одлука на Управниот одбор на Фондот, а, како што појасни директорот Пановски, во ...

Хотелот "Полин" проработи

Вечер

"Форд фиеста" игра "долга магарица"

Вечер

"Летна убавица" и "Мистер на Македонија"

Вечер

Уапсена македонска државјанка "натоварена" со злато

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

59 поврзани вести »

Безбедноста - главна тема на состанокот со Премиерот

А1 - 23.07.2005

Безбедносната состојба е главната тема од интерес меѓу понудените за разговор на понеделничната средба со премиерот Бучковски. Сите поканети ќе одат, освен ДПА, кои засега велат дека се воздржани. Не велат не, но многу се мали шансите да учествуваат.

Одделни разговори за уставните измени и за безбедноста

Време

Стружани му прават парастос на Бучковски

Време

ВМРО-ДПМНЕ и Бучковски сега се обвинуваат за блеферство

Утрински

Бучковски ќе има лидерски средби за безбедноста

Утрински

Вечер А1 Вест Вест Време Време Утрински Утрински

35 поврзани вести »

Донесен Законот за работни односи

Утрински - 23.07.2005

СОБРАНИЕ Собранието на Република Македонија со 64 гласа †за" и два воздржани вчера го донесе Законот за работни односи. Во изминатиот период Законот за работни односи беше предмет на бројни реакции, како од страна на Синдикатите, така и на политичките партии.

Парите во ССМ се од членарина

Време

ЕСМ не префрлало пари на сметката на ССМ

Утрински

ЕСМ тврди дека не префрлило пари за Синдикатот

Дневник

ЕСМ не префрлил пари на ССМ

Вечер

А1 Време Вест Дневник Канал5 Вест Време Утрински

27 поврзани вести »

Нови 4 пријави за затајување данок

А1 - 24.07.2005

Нови кривични пријави за затајување данок заработија бизнисмени од 4 скопски фирми. Имињата и на фирмите и на газдите, непознати во бизнис круговите. Сумата на затаениот данок - вкупно 230 илјади евра. Сите биле поврзани и работеле со веќе притворените Мисајловски и Харитоновски, газдата на ...

Илјада и петстотини стана во Охрид без платен ДДВ

Утрински

Досега запленети два милиона евра од пирамидата

Утрински

Засега два милиони евра!

Вечер

Градежни фирми од Охрид вмешани во даночната пирамида

А1

А1 Време Утрински Вечер Време Утрински Утрински Дневник

27 поврзани вести »

Хаг ги прецени аргументите на обвинителството

Време - 23.07.2005

АДВОКАТИТЕ НА БОШКОВСКИ И НА ТАРЧУЛОВСКИ ПОБАРАА ПОПРАВЕН Хашкиот трибунал ги зел предвид само аргументите на обвинителството, а не и на одбраната кога реши да не ги пушти Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски да се бранат од слобода, велат нивните бранители.

Адвокатите на Бошкоски и Тарчуловски бараат од Хаг дозвола за жалба

Утрински

Одлуката на судот е престрога!

Вечер

Одбраната на Тарчуловски и Бошковски поднесе жалба

А1

Опозицијата разочарана, адвокатите пишуваат жалби

Време

Време Утрински Дневник Вечер Вечер А1 Време Утрински

19 поврзани вести »

Колективот - адут на двата тима

Време - 23.07.2005

ПРЕД ДВОМЕЧОТ РАБОТНИЧКИ КОМЕТАЛ – ЛОКОМОТИВ Работнички има една предност пред Локомотив - психолошкиот момент. Ова го вели стратегот на македонскиот фудбалски шампион Ѓоре Јовановски, вчера, за рускиот весник „Совјетски спорт“, пред двомечот во второто квалификациско коло во Лигата на шампионите, ...

Пријавени истите играчи од двомечот со Сконто

Утрински

Работнички Кометал - Локомотив Москва на 27-ми јули

А1

Визиран пасошот за Москва

Вест

Од „шестката” во Скопје остана само нула

Време

Утрински Дневник А1 А1 Вест Време Вест Утрински

19 поврзани вести »

И ПДП бара потпретседател на државата

Време - 23.07.2005

УСТАВНА КОМИСИЈА Да се смени Уставот и државата, покрај претседателот, да има и потпретседател, побара вчера Партијата за демократски просперитет (ПДП), на седницата на собраниската уставна комисија, која расправаше за измените за реформи во судството.

ДУИ и официјално побара потпретседател на државата

Вест

ДУИ сака потпретседател, ПДП најмалку спикер!

Утрински

Шефот на државата ќе се избира без цензус

Дневник

Владата тешко ќе обезбеди мнозинство за уставните измени во судот

А1

Канал5 Вест Вечер Време Утрински Време Вест Време

18 поврзани вести »

Британската полиција бара многу поголеми овластувања

Утрински - 23.07.2005

По вториот бран терористички напади врз Лондон Лондон - По вториот терористички напад врз Лондон и неговата сообраќајна мрежа, полицијата бара од британската влада многу поголеми овластувања во борбата со осомничените терористи и разните милитантни организации што се инфилтрирале во земјата, од ...

Лондонската полиција уби сомнително лице во метрото

Утрински

Ослободени уапсените по вчерашните напади во Лондон

А1

Лондон пак нападнат

Време

Британија планира меѓународна конференција за муслиманскиот радикализам

Вест

Дневник Утрински Дневник А1 А1 Време Утрински Утрински

16 поврзани вести »

Вранишковски да не оди в затвор

Време - 23.07.2005

СРПСКИ ФУНКЦИОНЕР БАРА Одлуката на македонските власти Јован Вранишковски да биде упатен на издржување затворска казна од две и пол години заслужува осуда и е за секакво жалење, изјавил Владе Јанковиќ, советник на српскиот премиер Воислав Коштуница за надворешна политика, пренесува МИА.

Советникот на Коштуница бара ослободување на Вранишковски

Утрински

Вранишковски да не лежи в затвор

Вечер

Поголема затворска казна за Вранишковски

Вест

Вранишковски не доби одложување на казната

Време

Утрински Дневник Вечер А1 А1 Вест Време Утрински

15 поврзани вести »

Во Лондон затворена подземна станица и уапсени две лица

А1 - 23.07.2005

Од вчера попладне, уапсени се уште 2 осомничени лица во врска со обидот за подметнување експлозиви во лондонската транспортна мрежа. Утрово една станица на подземната железница во источен Лондон беше затворена, а очевидци велат дека од еден од вагоните излегувало дим.

Нови 4 експлозии во Лондон

Вест

Четири нови експлозии одново го потресоа Лондон

Утрински

Пак експлозии во Лондон

Дневник

Нови експлозии во Лондон

Вечер

А1 Утрински Време А1 Време Вест Утрински Дневник

15 поврзани вести »