TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-07-18 - 2005-07-24

Првата клапа на "Папокот..." во октомври

Вечер Прес - 23.07.2005

Филмската реализација на "Папокот на светот", од Венко Андоновски, ќе стартува со снимање од средината на октомври. Иако режисерот на филмот Игор Иванов - Изи не можеше да го прецизира кастингот, тој рече дека "филмскиот терен" комплетно ќе биде подготвен до 1 октомври.

Трајко од Карерас не ја виде "пирамидата"

Вечер Прес

"Астер Фест" во Куршумли Ан

Вечер Прес

"Кока кола" со профит од 1,72 млрд. долари

Вечер Прес

Хјуит се ожени со "сапунската" актерка

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

63 поврзани вести »

Безбедноста - главна тема на состанокот со Премиерот

А1 - 23.07.2005

Безбедносната состојба е главната тема од интерес меѓу понудените за разговор на понеделничната средба со премиерот Бучковски. Сите поканети ќе одат, освен ДПА, кои засега велат дека се воздржани. Не велат не, но многу се мали шансите да учествуваат.

Стружани му прават парастос на Бучковски

Време

Одделни разговори за уставните измени и за безбедноста

Време

Бучковски ќе има лидерски средби за безбедноста

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ и Бучковски сега се обвинуваат за блеферство

Утрински

Вечер Прес А1 Утрински Канал5 Утрински Вест Вест Време

37 поврзани вести »

Донесен Законот за работни односи

Утрински - 23.07.2005

СОБРАНИЕ Собранието на Република Македонија со 64 гласа †за" и два воздржани вчера го донесе Законот за работни односи. Во изминатиот период Законот за работни односи беше предмет на бројни реакции, како од страна на Синдикатите, така и на политичките партии.

ЕСМ тврди дека не префрлило пари за Синдикатот

Дневник

Парите во ССМ се од членарина

Време

ЕСМ не префрлало пари на сметката на ССМ

Утрински

ЕСМ не префрлил пари на ССМ

Вечер Прес

А1 Вест Време Дневник Канал5 Време Утрински Вест

27 поврзани вести »

Нови 4 пријави за затајување данок

А1 - 24.07.2005

Нови кривични пријави за затајување данок заработија бизнисмени од 4 скопски фирми. Имињата и на фирмите и на газдите, непознати во бизнис круговите. Сумата на затаениот данок - вкупно 230 илјади евра. Сите биле поврзани и работеле со веќе притворените Мисајловски и Харитоновски, газдата на ...

Илјада и петстотини стана во Охрид без платен ДДВ

Утрински

Досега запленети два милиона евра од пирамидата

Утрински

Засега два милиони евра!

Вечер Прес

Масовно плаќање на затаениот данок

А1

А1 Време Утрински Вечер Прес Утрински Дневник Време Утрински

20 поврзани вести »

Адвокатите на Бошкоски и Тарчуловски бараат од Хаг дозвола за жалба

Утрински - 23.07.2005

По одлуката да не бидат пуштени да се бранат од слобода Адвокатите на Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски ги поднеле барањата до Судскиот совет на Хашкиот трибунал за обжалување на последната одлука на судот со која беше отфрлено барањето на двајцата обвинети Македонци да се бранат од слобода.

Хаг ги прецени аргументите на обвинителството

Време

Одлуката на судот е престрога!

Вечер Прес

Одбраната на Тарчуловски и Бошковски поднесе жалба

А1

Хаг не ни верува

Време

Време Дневник Утрински Вечер Прес Вечер Прес А1 Време Дневник

19 поврзани вести »

Пријавени истите играчи од двомечот со Сконто

Утрински - 23.07.2005

За натпреварите со Локомотив Москва на 27 јули и 3 август, шефот на стручниот штаб на „романтичарите", Ѓоре Јовановски ќе може да смета на истите фудбалери, кои го елиминираа летонскиот првак Сконтто Рига во првата квалификациска рунда.

Работнички Кометал - Локомотив Москва на 27-ми јули

А1

Од „шестката” во Скопје остана само нула

Време

Шампањско, и покрај непотребниот пораз

Дневник

Визиран пасошот за Москва

Вест

Утрински А1 А1 Утрински Време Вест Вест Дневник

18 поврзани вести »

Австралиски општини му нуделе приклонување на Вранишковски

А1 - 24.07.2005

Да не беше извршувањето на затворската казна, 5 црковни општини ќе пристапеа кон мојата Архиепископија, а контактите траат подолго време. Од овие причини нема да откријам кои се, рече денеска расчинетиот владика Зоран Вранишковски. Кирил Циревски, член на црковниот совет на црквата Св.

Вранишковски да не оди в затвор

Време

Советникот на Коштуница бара ослободување на Вранишковски

Утрински

Вранишковски да не лежи в затвор

Вечер Прес

Вранишковски не доби одложување на казната

Време

Дневник Вест Утрински Вечер Прес А1 А1 Време Утрински

16 поврзани вести »

Британската полиција бара многу поголеми овластувања

Утрински - 23.07.2005

По вториот бран терористички напади врз Лондон Лондон - По вториот терористички напад врз Лондон и неговата сообраќајна мрежа, полицијата бара од британската влада многу поголеми овластувања во борбата со осомничените терористи и разните милитантни организации што се инфилтрирале во земјата, од ...

Боби ќе штити и надгледува муслимани

Дневник

Британија планира меѓународна конференција за муслиманскиот радикализам

Вест

Премиерот Тони Блер на преговорисо британските муслимански лидери

Дневник

Тројца Британци соочени со судење за воени злосторства во Ирак

Канал5

Утрински Вест А1 А1 Канал5 Утрински Утрински Време

15 поврзани вести »

Во Лондон затворена подземна станица и уапсени две лица

А1 - 23.07.2005

Од вчера попладне, уапсени се уште 2 осомничени лица во врска со обидот за подметнување експлозиви во лондонската транспортна мрежа. Утрово една станица на подземната железница во источен Лондон беше затворена, а очевидци велат дека од еден од вагоните излегувало дим.

Четири нови експлозии одново го потресоа Лондон

Утрински

Нови 4 експлозии во Лондон

Вест

Пак експлозии во Лондон

Дневник

Нови експлозии во Лондон

Вечер Прес

А1 Утрински Време А1 Вест Утрински Дневник Време

15 поврзани вести »

Ленс Армстронг шампионски се повлече

А1 - 24.07.2005

Големиот Ленс Армстронг го потврди статусот на планетарна легенда. Тој е меѓу неколкуте спортисти во светот зад кои стојат неверојатни достигнувања кои долго ќе бидат сон на нивните наследници. Армстронг и 7 пат стана шампион на велосипедската трка Тур де Франс.

Ленс Армстронг победи на претпоследната 20 етапа

А1

Серано првпат се израдува на победа

Дневник

Шпанецот Серано најдобар во 18. етапа, Армстронг на чекор до седмата титула

Утрински

Гуерини победник на 19-та етапа на Тур д Франс

А1

А1 Дневник Утрински Дневник А1 Дневник А1 Дневник

14 поврзани вести »