TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-07-18 - 2005-07-24

"Меркатор" нема да биде газда во "Скопски саем"

Дневник - 21.07.2005

РАКОВОДСТВОТО на саемот ТВРДИ Сопственичката структура во "Скопски саем" останува иста и во неа нема да влегува словенечката фирма "Меркатор". Вака вчера раководството на Саемот ги демантираше информациите дека се планираат сопственички трансформации во компанијата.

„Меркатор“ не го купува сајмиштето

Време

„Меркатор“ го потврди повторното учеството за плацот кај НБМ

А1

„Меркатор“ во финални преговори со „Ера“ од Велење

Канал5

"Меркатор" го мерка Скопски саем

Дневник

Време Утрински Вечер Прес

8 поврзани вести »

Евакуација на европските туристи од Египет

А1 - 24.07.2005

Повеќе европски амбасади во Египет започнаа итна евакуација на своите граѓани од летувалиштето Шарм ел Шејк каде ноќта меѓу петокот и саботата во терористичките напади загинаа 88 луѓе, вклучувајќи и осум странски државјанин. Специјални евакуациони центри од вчера формираа Германија, Италија, Велика ...

Уште една бомба во Египет

А1

Во Египет уапсени 70-тина лица за нападите во Шарм ел Шеик

А1

ВО ЕГИПЕТ УАПСЕНИ НЕКОЛКУ ДЕСЕТИЦИ ЛИЦА ВО ВРСКА СО НАПАДИТЕ ВО ШАРМ ЕЛ ШЕИК

Канал5

Нема настрадани Македонци во Шарм ел Шеик

А1

А1 А1 Канал5

8 поврзани вести »

Борба за 12 место

Дневник - 23.07.2005

КОШАРКА - ЕП ЗА ЈУНИОРИ, Б-ДИВИЗИЈА Македонија денеска и утре ќе се бори за 12 до 14 место на Европското првенство од Б дивизија кое се одржува во словачкиот град Ружомберок. Ова е епилогот по поразот од Шведска од 64-67 по петминутно продолжение во завчерашниот дуел од втората фаза по групи, или ...

Ја здробивме Ирска

Време

Македонските надежи и се истурија на Ирска

Дневник

Втора победа за мак -селекцијата

Вест

Напумпани амбиции и издишани топки

Дневник

Време Дневник Вест

8 поврзани вести »

Владата и годинава не знае дали ќе оди во Прохор Пчински

А1 - 24.07.2005

На недела пред големиот празник Илинден, сеуште е неизвесно дали државниот врв ќе успее да ги убеди српските Владици, да дозволат македонска делегација да положи цвеќе на местото каде пред 61 година се одржало 1-вото заседание на АСНОМ.

Јордановски во Крушево, Бучковски во Пелинце, Црвенковски каде сака

Вест

„Св. Прохор Пчињски“ се подалеку од Илинден

Време

Властите се подготвуваат за прославата на 2-ри Август

А1

Пахомие ќе го затвори "Прохор Пчињски" за Илинден?

Дневник

Канал5 Вечер Прес Дневник

8 поврзани вести »

Патниот правец Градско-Прилеп блокиран еден час

Утрински - 21.07.2005

Прилепските резервисти бараат исплата на отштетата ПРИЛЕП - Со едночасовна блокада на патниот правец Градско-Прилеп вчера претпладне 85-те прилепски резервисти на АРМ, членови на конвојот кој на 8 август 2001 година беше нападнат кај Карпалак, при што загинаа десетмина прилепчани, го започнаа ...

Судот досуди отштети, државата сака да ги затаи

Време

Резервистите од Карпалак си ја бараат отштетата

Вест

Блокадите ќе продолжат до исплатата на отштетата

Дневник

Македонските бранители го блокираа патот Прилеп-Скопје

А1

Утрински Време Дневник

8 поврзани вести »

Меѓународен притисок за изолација на радикалните групи

Време - 23.07.2005

ОЦЕНИ ЗА ИЗЈАВИТЕ ОД КОСОВСКАТА ВЛАДА Пораките од косовската влада за поддршка на стабилноста на Македонија се резултат на инсистирањето на меѓународната заедница косовските политичари да се оградат од дејствувањето на радикални групи и поединци во регионов.

Приштина ги осуди вооружените групи во земјава

Утрински

Македонија ќе го дестабилизира Косово

Вест

Косово загрижено за стабилноста на Македонија

Време

Дестабилизација на Македонија ќе му наштети на Косово

Дневник

Вечер Прес А1 Канал5

8 поврзани вести »

Предлогот на Андов за избор на претседател не е поддржан и од ЛП

Утрински - 22.07.2005

По иницијативата парламентот да го избира шефот на државата ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Лидерот на либералите, Стојан Андов, речиси е осамен во намерата во иднина Собранието да го избира претседателот на државата. За предлогот што официјално го соопшти на специјално закажана прес-конференција, Андов нема ...

Како до човек кого сите во парламентот ќе го поддржат?

Време

Собранието да избира шеф на државата

Дневник

Парламентот да го бира Претседателот на државата

Вест

Андов предлага Собранието да го избира шефот на државата

Утрински

Време Вечер Прес А1

8 поврзани вести »

И официјално 3:0 службено за Башкими

Утрински - 20.07.2005

Дисциплинската комисија на УЕФА, поради неправилен настап на Илко Томиќ за Жепче, реши Поубав подарок од Дисциплинската комисија на УЕФА фудбалерите на Башкими, кој дојде како неминовна последица од неверојатниот кикс на Жепче (настап во Скопје на суспендираниот Томиќ), нашиот претставник во Купот ...

Кумановци во Зеница ќе патуваат со административна предност

Дневник

Македонскиот фудбал на прагот на 100 процентен ефект

А1

Башкими чека победа со службен резултат

Дневник

Кумановци пред победа од 3:0?

Утрински

Вест Време А1

8 поврзани вести »

ЗЕЛС ќе бара корекција на Буџетот за општинските дефицити

Утрински - 22.07.2005

Локалната власт незадоволна од префрлените пари за материјални трошоци во образованието Општините не сакаат да бидат во минус кога ќе треба да платат греење, струја, вода, телефон за 356 основни и за 81 средно училиште КАТИЦА ЧАНГОВА Заедницата на единиците на локалната самоуправа-ЗЕЛС ќе побара ...

Положани вети дека Владата нема да ги остави општините на цедило

Утрински

За две години училиштата ќе банкротираат

Дневник

Градоначалниците не ги прифаќаат училиштата со долгови

Вест

Ќе војуваме за пари

Вечер Прес

А1 Утрински Канал5

8 поврзани вести »

Аграрот доживеал вистинска ренесанса

Време - 23.07.2005

ЗЕМЈОДЕЛСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ЛАНИ Земјоделството лани ни процветало. Вака статистички изразена изгледаше вчерашната презентација на првите луѓе на министерството за ланскиот извештај за земјоделството во Македонија. Според Садула Дураки, министерот за земјоделство, причина за ваквиот тренд биле пред ...

Увозот на земјоделски производи за 120 милиони евра поголем од извозот

Дневник

Претприемаштвото движечка сила на аграрот

Утрински

Извезуваме, но и увезуваме храна

Вечер Прес

Скусени 13 милиони денари за аграрот

Дневник

Утрински Време

7 поврзани вести »