TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-07-18 - 2005-07-24

Бомбите уриваат цени, сите на одмор во Кушадаси

Дневник - 20.07.2005

РЕПОРТАЖА НА "БЛИЦ" ОД ТУРЦИЈА На белградскиот аеродром завчера имало долги редици туристи што тргнале на одмор во Турција. Тие биле вознемирени по ужасните снимки за бомбашкиот напад во Кушадаси, но не помислувале да ја напуштат редицата од триесетина метри, раскажува репортерот на белградскиот ...

Двојка разделена од курдските терористи

Време

Се очекува паѓање на цените?

Вечер Прес

Во Кушадаси на пат за плажа од бомба загинаа пет лица

Утрински

Турција го зголеми обезбедувањето во летувалиштата

Вест

Дневник Време

7 поврзани вести »

"Меркатор" и "Делта М" добија втора шанса на 17 август

Вест - 22.07.2005

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРАНСПОРТ И ВРСКИ ЗАКАЖА НОВА ЛИЦИТАЦИЈА ЗА ПЛАЦОТ СПРОТИ НАРОДНА БАНКА Министерството за транспорт и врски поништената лицитација за плацот спроти Народна банка ја презакажа за 17 август годинава, кога право на учество ќе имаат сите учесници од претходното наддавање - ...

Тендерот ќе се повтори на 17 август

Време

Лицитацијата за локацијата спроти НБМ ќе се повтори на 17 август

Утрински

Нова лицитација за плацот спроти НБМ на 17 август

Дневник

"Поправен" за Меркатор

Вечер Прес

А1 Време

7 поврзани вести »

За две години издадени двојно повеќе рецепти

Утрински - 23.07.2005

Фондот за здравствено осигурување ги презентираше резултатите од работењето Државниот завод за ревизија ги прифатил приговорите на Фондот за здравствено осигурување во однос на работењето на оваа институција во минатата година МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Фондот за здравствено осигурување минатата година ја ...

Без тендер биле потрошени 9,4 милиони денари за „Семос“

Време

Ревизорите утнале за 48 милиони денари

Дневник

Пановски призна дека го кршел законот - Владата не го смени

А1

Реакција на фондот за ревизорскиот извештај

Канал5

Дневник Време

7 поврзани вести »

ВМРО-НП го обвини Црвенковски за лицемерство

Утрински - 21.07.2005

Став ВМРО-Народна партија го обвини претседателот Бранко Црвенковски за лицемерство поради тоа што го потпишал Указот за прогласување на Законот за знамињата. Партијата тврди дека Законот се коси со Уставот и е спротивен на општоприфатените меѓународни стандарди и цивилизациски норми.

Албанското знаме мора да се исфрли од законот

Време

ВМРО НП: Црвенковски e лицемер

Канал5

Црвенковски го потпиша Законот за етничките знамиња

Утрински

Црвенковски го потпиша указот за употреба на знамињата

А1

Дневник Вечер Прес

7 поврзани вести »

За патарина речиси колку за гориво

Утрински - 22.07.2005

Фондот за магистрални и регионални патишта ја зголеми цената на патната такса за 22 отсто Цената не соодветствува со квалитетот на патиштата ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Граѓаните кои патуваат низ државава од пред два дена плаќаат поскапи патарини за 22 отсто.

Од понеделник блокада на патот убиец

Вест

Патарините поскапеа во просек за 30%

А1

Државата незаконски зема 1,6 милион евра за патарина

Дневник

Наслов: Поскапеа патарините

Вечер Прес

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Антикорупциска ќе бара отчет од Весна Пендовска за случајот „Тиквеш“

Време - 23.07.2005

КАКО М6 ЈА ПРЕЗЕДЕ НАЈГОЛЕМАТА КАВАДАРЕЧКА ВИЗБА? Комисијата за спречување на корупцијата побарала од Весна Пендовска, претседателката на комисијата за хартии од вредност да објасни што се случувало кога „М6“ го преземала „Тиквеш“ и зошто толку долго се чекало да се објави јавна понуда за откуп на ...

Пендовска да ги суспендира акциите на „М6“ во „Тиквеш“

Време

Акциите со кои „М6“ газдува во „Тиквеш“ се без право на глас

Време

ВВ "Тиквеш" со поголем буџет ќе "брка" играчи и резултати

Дневник

Клучниот сведок за случајот „Тиквеш“ - на летување

А1

Време Утрински

7 поврзани вести »

Сребрен медал за Бобан Данов

Утрински - 19.07.2005

На ЕП за кадети во Тирана Македонскиот борач од Штип, член на Балканец постигна голем успех на Европското кадетско првенство во слободен стил што се одржа во Тирана. Тој во категоријата до 100 килограми го освои второто место и сребрен медал, што е четврти медал за македонските борачи на ...

Сребрениот Данов - чувар на традицијата

Дневник

Данов се врати со сребро

Вест

Данов, сепак, не се позлати

Време

"Сребро" со сјај на злато

Вечер Прес

Време Дневник

7 поврзани вести »

Одлична журка со миниконцерт под отворено небо

Време - 22.07.2005

ПРОМОЦИЈА НА НОВОТО ЦЕДЕ НА ПРОЕСКИ Ѓорге Стојанов Испечатен во рекордни 170.000 примероци, наменети за целиот бившојугословенски пазар, завчеравечер во тенискиот клуб на „Александар палас“ се промовира новиот албум на Тоше Проески.

„По тебе“ печатен во рекордни 170.000 примероци

Утрински

"По тебе" од Тоше Проески ќе го освојува регионот

Дневник

Обезбедувањето на Тоше попушти пред фановите

Вест

Директен пренос од промоцијата на Тоше

Време

Вест Вечер Прес

7 поврзани вести »

Осомничен за Лондон уапсен во Пакистан

Време - 21.07.2005

АКЦИЈА НА ПАКИСТАНСКИТЕ СЛУЖБИ Пакистанските безбедносни служби уапсиле околу 200 осомничени исламисти, меѓу кои и еден припадник на Ал каеда, кој бил поврзан со нападите врз Лондон на 7 јули. Акцијата на пакистанските служби била сконцентрирана врз градовите Лахоре и Карачи.

Во Пакистан уапсени најмалку 24 осомничени исламисти

Канал5

Пакистан приведе 25 луѓе за поврзаност со нападите во Лондон

Вест

Пакистан: уапсени исламисти поврзани со лондонските напади

А1

Бомбашите купиле повратни билети, мислеле дека ќе се спасат

Дневник

Утрински Вечер Прес

7 поврзани вести »

Пратеничките привилегии – противуставни

Време - 23.07.2005

ЕКСПЕРТИТЕ ГИ ПРЕДУПРЕДУВААТ ЗАКОНОДАВЦИТЕ Диана Младеновска Уставот забранува ретроактивно дејство на законите и привилегирање на една категорија граѓани во однос на другите. Ова е предупредување на експертите по најновиот обид на пратениците да си ја озаконат привилегираната позиција за себе, но ...

Уште поволности за народните избраници

Вечер Прес

Пратениците сакаат бенефициран стаж заради експарламентарците!

Утрински

Привилегиите биле за поранешните пратеници

Дневник

Мандатот има крај, привилегиите не

Дневник

Дневник Дневник

7 поврзани вести »