TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-07-18 - 2005-07-24

Владата да не го предлага врховниот обвинител

Дневник - 23.07.2005

ОБВИНИТЕЛИТЕ РЕАГИРААТ Ако остане уставната одредба според која Владата го предлага врховниот државен обвинител, обвинителството не ќе може да се ослободи од обвинувањата и сомневањата дека е подложно на влијанија од извршната власт.

Доста се криевме зад првиот човек во Обвинителството

Дневник

Обвинителот Прчевски ќе го испитува хотелот во паркот

Време

Правниците незадоволни со дел од уставните измени

Време

Реформите ги заборавија специјализираните судови

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Ветеринарните власти го кочат вакцинирањето против бруцелоза

А1 - 23.07.2005

Експерти по пчеларство, рибарство и живинарство ќе се борат против бруцелозата кај овците и кај козите. Поголем дел од комисијата формирана од Министерството за земјоделство се состои од, несоодветните стручњаци и тоа кога во Македонија има најмногу бруцелозен добиток.

Бруцелозата коси

Дневник

Бруцелозата беснее во Македонија

Време

Бруцелозата галопирачки се шири

А1

Овците на "Нико Петрол" ги исплашија кривопаланчани

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »

Сухоите на АРМ ќе завршат во Грузија

Дневник - 23.07.2005

СПОРЕД РУСКИ АНАЛИТИЧАРИ Македонските воени авиони "сухој 25" ќе и бидат продадени на Грузија, смета аналитичарот на Руската информативна агенција РИА Новости, Јевгени Сидоров, јави Макфакс. Според Сидоров, Македонија и Бугарија во април и во мај годинава со Грузија договориле продажба на седум ...

Македонија ќе и ги продаде „сухоите“ на Грузија

Време

Македонија ги продава "сухоите" на Грузија

Вест

Министерството за одбрана преговара за продажба на „сухоите“

Утрински

“Сухоите” летаат за Грузија?

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Аце Начаров и акционерите го добија случајот „Маслодајна“

А1 - 23.07.2005

Судски извршители и полициски специјалци, утрово реализираа примопредавање на велешка Маслодајна. Фабриката е предадена на актуелниот директор Аце Начаров и мнозинските акционери. Додека во отсуство на екс-директорот Никола Варадинов и стариот борд на директори, фабричкиот круг го напушти ...

Начаров се сомничи за државна штета од 370.000 евра

Дневник

Директорската фотелја во "Благој Ѓорев" под клуч

Дневник

Начаров осомничен за злоупотреби

Време

Вработените не можат да ја преземат „Маслодајна“

Време

Време

6 поврзани вести »

Шаќири сега на проба во Барнли

Вест - 22.07.2005

НА РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦОТ НЕ МУ СЕ ЗАМИНУВА ОД АНГЛИЈА По пропаднатите преговори со Дерби Каунти, нашиот фудбалски репрезентативец Артим Шаќири повторно е на проба во клуб од англискиот шампионат, овојпат Барнли. Менаџерот Стив Котерил завчера ги изненади сите присутни на "Интерлинк Експрес" стадионот ...

Шаќири пред потпис за Барнли

Вечер Прес

Шаќири потпишува за Барнли

А1

Шаќири не се договори ниту со Дерби Каунти

Време

Дерби каунти понуди смешни пари за Шаќири

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Во Рашче се излеваат и канализации и шпекулации

Дневник - 22.07.2005

додека се Чека санациЈа на заштитената зона на изворот Жители на Рашче и кабинетот на скопскиот градоначалник го повикаа Министерството за животна средина да докаже дека канализацијата во селото е намерно оштетена. - Градските комунални инспектори цела недела се во Рашче, каде што забележаа ...

Итно да се санира канализацијата во Рашче

Дневник

Експерти ја утврдуваат состојбата крај изворот

Дневник

„Водовод“ допрва ќе решава како да си го наплати долгот од Рашче

Време

Им се враќаат пари оти плаќале вода за цело село

Време

Дневник

6 поврзани вести »

Исинбаева ја прескокна границата од 5 метри

А1 - 23.07.2005

Салто за историјата, пак, направи русинката Јелена Исинбаева. Стана првата жена што со стап ја прескокнала величествената граница од 5 метри. Настанот што ќе влезе во атлетската историја се случи синоќа, на гранд-при митингот на „Кристал Палас“ стадионот во Лондон.

За секој рекорд - 50.000 долари

Вечер Прес

Исинбаева 15. пат се надмина себеси

Дневник

Исинбаева долета до фантастични 4,95 метри во Мадрид

Утрински

Исинбаева ја помести границата за нови два сантиметри

Вест

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Тодор и Лидија Јуруковски галички зет и невеста

Утрински - 18.07.2005

ГАЛИЧКА СВАДБА Покрај сите превирања, медиумски и лични препукувања, годинава во улогата на зет и невеста се најде двојката Тодор и Лидија Јуруковски. Првоизбраната двојка, австрискиот конзул во Македонија и неговата сопруга, Михаил и Лидија Пал, кои по бурната „изборна“ афера се откажаа од ...

Галичник на висина на традицијата

Дневник

Невестата за малку без свадбена носија

Вест

Грмеа зурли и тапани во чест на празникот на љубовта

Дневник

Да се живи и здрави и да имаат многу деца

Време

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Лицемерството – единствен неказнет порок на совремието

Време - 20.07.2005

ПО ПРЕМИЕРАТА НА „ДОН ЖУАН“ ВО ОХРИД Никола Ристановски ја реализира својата животна улога, вели задоволно режисерот Александар Поповски по завчерашната премиера на претставата „Дон Жуан“ на фестивалот „Охридско лето“. Универзалноста на темата во оваа Молиерова комедија, посветена на лицемерството, ...

"Дон Жуан" испратен на нозе

Дневник

"Дон Жуан" ја шармира публиката

Вечер Прес

Премиера на "Дон Жуан" во режија на Александар Поповски

Дневник

Никола Ристанивски ќе се појави гол

Вест
5 поврзани вести »

Израелците се тепаат со Израелци

Време - 22.07.2005

МАСОВНИ ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПЛАНОТ ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕ НА ШАРОН Илјадници тврдокорни Евреи, противници на планот за повлекување на Израелците од појасот Газа, завчера биле блокирани од полицијата и војската додека се обидувале да влезат во еврејските населби во Газа, јави АФП.

Израелците ќе ги минираат синагогите кога ќе си одат од Газа

Вест

Израелските сили опколија илјадници демонстранти што не ја даваат Газа

Вест

Израелската војска запре марш на еврејски демонстранти кон Газа

Вест

Израел се закани со голема офанзива во Појасот Газа

Вест
5 поврзани вести »