TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-07-18 - 2005-07-24

САД ќе ја поддржуваат Македонија за влез во НАТО и во ЕУ

Утрински - 20.07.2005

Кандидатката за идна амбасадорка на САД во Македонија реферираше во сенатската комисија Вашингтон - "Целта на американската поддршка за исполнување на стандардите за членство во НАТО и во ЕУ е да Ј се помогне на Македонија еднаш засекогаш да се оттргне од рацете на екстремистите кои сакаат да ја ...

САД ќе ја поддржат Македонија на патот кон ЕУ

Дневник

САД ја поддржува Македонија за НАТО и за ЕУ

Време

САД ќе ја оттргнат Македонија од екстремистите

Вечер Прес

Миловановиќ синоќа ги изнесе своите приоритети пред сенатот

А1
5 поврзани вести »

Лешочкиот манастир повторно изграден

А1 - 23.07.2005

Спомениците не се рушат, се почитуваат и се слават. Лешочкиот манастир е опомена за сите нас да бидеме мудри, да го зачуваме она што го имаме. Ова беа дел од пораките при денешното примопредавање на манастирската црква Св. Атанасиј во Лешок.

Целосно обновен манастирот

Време

Вратен автентичниот сјај на Лешочкиот манастир

Утрински

Обновен манастирот во Лешок

А1

Иселеничка средба во Лешок

Утрински
5 поврзани вести »

Германскиот претседател објави предвремени избори на 18 септември

Вест - 23.07.2005

БЕРЛИН, 23 јули - Германскиот претседател Хорст Колер објави дека ги поддржува плановите на канцеларот Герхард Шредер за предвремени парламентарни избори и затоа го распушта Парламентот и ги закажува за 18 септември. На 22 мај по поразот на локалните избори, канцеларот Шредер соопшти дека сака ...

Изборите за нов германски канцелар на 18 септември

Утрински

Хорст Колер распиша предвремени парламентарни избори

А1

Германскиот претседател објави предвремени парламентарни избори

Канал5

Келер ќе го распушти Бундестагот?

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Водовод за цело Волково од октомври

Дневник - 21.07.2005

СО ПАРИ ОД ПРОГРАМАТА КАРДС Со првата лопата бетон градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Сокол Митровски, вчера официјално ја отвори изградбата на водоводна мрежа во селата Волково, Стопански Двор и Кисела Јабука. Водоводниот крак долг 6.700 метри е финансиран од програмата КАРДС.

Започна изградбата на водоводот во Волково, Стопански Двор и Кисела Јабука

Утрински

Вода од Рашче по 12 години

Вечер Прес

Водовод за Волково, Кисела Јабука и Стопански двор

Вест

Градска вода за жителите на Волково

Време
5 поврзани вести »

Власта ги опструира градоначалниците од опозицијата

Време - 21.07.2005

ГРУЕВСКИ ВО ГАЗИ БАБА Владата да ги зголеми парите што треба да се префрлат во буџетот на скопската општина Гази Баба, особено за образованието, и да помогне да се вратат општинските долгови, побараа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и актуелниот градоначалник на Гази Баба Коце Трајановски по ...

Груевски тврди дека општините на власта ќе бидат привилегирани

Утрински

Се уште се цртаат печатите за градежните дозволи

Вест

Општината Гази Баба должи повеќе од 1 милион евра

А1

Децентрализација финансирање на општини

Канал5
5 поврзани вести »

Сондерс нов тренер на Детроит

Дневник - 22.07.2005

НБА Флип Сондерс е нов тренер на Детроит пистонс, а официјалната презентација требаше да се одржи синоќа. Детроит не губеше време да го објави името на новиот тренер. Само 24 часа по веста дека се разделува со Лери Браун, ланскиот првак го ангажира Сондерс.

Приказната за Браун и Детроит заврши

Дневник

Пистонси му врачија отказ на тренерот Лери Браун

А1

"Клиповите" го исплаќаат Браун и бараат нов тренер

Дневник

Браун ги напушти Пистонси

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Опозицијата обвинува за непотизам при изборот на судии

Утрински - 20.07.2005

СОБРАНИЕ Изборот на судии во Врховниот суд, во апелационите и во неколку основни судови во државата, го исфрли непотизмот како главна тема на вчерашната собраниска седница. Предлогот на РСС, Милка Ристова - мајката на пратеничката Катерина Астеруд-Ристова - да биде нов врховен судија, испровоцира ...

Мајка на пратеничка избрана во Врховниот суд

Време

Милка Ристова и Благој Доневски нови врховни судии

Дневник

ВМРО Народна и СДСМ се надмудруваа кој вработил повеќе снаи, сестри, татковци

Вест

Непотизам или заслужена позиција?

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Садам седна на обвинителната клупа

Дневник - 23.07.2005

СПЕЦИЈАЛЕН ТРИБУНАЛ ВО БАГДАД Арапската сателитска телевизија "Ал Арабија" прикажа видеоснимка на која се гледа како поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин се појавува пред судот во Багдад, јави Макфакс. На снимката е прикажано читањето на обвинението против Хусеин.

Снимки од судењето на Садам Хусеин

Време

Судењето на Садам Хусеин емитувано на „Ал Арабија“

А1

Ирачкиот трибунал го обвини Садам за убиство на Шиити во 1982 година

Вест

Ирачкиот трибунал ги изрече првите обвиненија против Садам

Утрински
5 поврзани вести »

Приближената месечина ќе ги возбуди океаните и луѓето

Време - 23.07.2005

НЕБЕСНИТЕ СИЛИ НИ ПРИРЕДУВААТ РЕДОК ФЕНОМЕН Природниот Земјин сателит - Месечината вечерва ќе биде најблиску до Земјата во последните 20 години. Тоа приближување е во рамките на нормалниот сооднос на двете тела, и нема опасност таа да падне на Земјата, но поради приближувањето, со својата ...

Агресивност и раздразливост

Вест

Нема опасност за Македонија!

Вечер Прес

Месечината се приближува до Земјата - можни се земјотреси

Дневник

Месечината ни носи тешка ноќ!

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Двата верски факултети ќе бидат државни

А1 - 22.07.2005

Паралелно со Богословскиот и Факултетот за исламски науки ќе влезе во состав на еден од државните универзитети. Владата во пакет пред извесен период за 2-та факултета се изјаснила позитивно по ова прашање. Теолозите сметаат дека 2-та факултета е неопходно да се под државна капа.

МПЦ чека ректоратот да одлучи за Богословскиот факултет

А1

Црковен дух во државна форма

Вечер Прес

И факултетот за исламски науки бара пари од државата

Време

Богословскиот факултет ќе стане дел од "Св.Кирил и Методиј"

Вест
5 поврзани вести »