TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-07-18 - 2005-07-24

Автобусите не тргнаа, патниците останаа лути

Време - 21.07.2005

ШТРАЈК НА ПРЕВОЗНИЦИТЕ Неколку стотици патници од осум града од источна Македонија вчера не можеа да стигнат до главниот град или до која било дестинација поради предупредувачкиот штрајк на автопревозниците од осум града од овој дел на државата.

Штрајк на автобуските превозници

Вечер Прес

10 автобуски претпријатија го блокираа автобускиот сообраќај

А1

Ако "Пролетер" не се пресели, автобусите ќе ги дислоцира полицијата

Утрински

Приватниците летово ќе возат по старо

Вест
5 поврзани вести »

Чешка нуди бесплатни визи, Владата ја чека Илинка

Вест - 22.07.2005

ДИПЛОМАТИЈА Владата минатата недела донесе одлука со која на осум нови членки на Унијата им ги укина визите, но со назнаката "привремено", додека трае летната сезона, и тоа од 15 јули до 15 септември Чешката влада уште пред четири месеци им понудила на македонските власти договор со кој повеќе нема ...

Визите остануваат

Вечер Прес

Македонија бара бесплатни визи од ЕУ

Утрински

Клуч за во ЕУ се реформите

Време

Критериуми, па преговори

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Гвадалахара: пожарот во Шпанија се шири

А1 - 19.07.2005

Шумскиот пожар во Шпанија, што минатиот викенд усмрти 11 пожарникари, продолжи да се шири синоќа зафајќи 12 илјади хектари шума и ниско стеблести растенија северно од Мадрид. Силниот ветер ги шири и разгорува пожарот, оневозможувајќи им на пожарникарите да го изгаснат.

11 пожарникари загинаа во пожарите во Шпанија

Вест

Пожар голтна 14 пожарникари

Време

Најмалку 14 пожарникари загинаа во Шпанија

А1

Најмалку 14 пожарникари загинаа во Шпанија

Канал5
5 поврзани вести »

Платила 2.000 денари за да и ја зголемат пензијата

Време - 22.07.2005

ИЗМАМА Скопска пензионерка наседнала на добропознатата измама со зголемување на пензија и останал без 2.000 денари, во саботата попладне. Како што информира полицијата, измамникот дошол на вратата на шеесет и тригодишната пензионерка претставувајќи се како лице што може да и ја зголеми пензијата и ...

Ветувал пензија за 1.500 евра

Вест

Пријава за скопски измамник на пензионери

Дневник

Приведен експертот за прекуредна пензија

Вечер Прес

Измамник повторно ограбил наивна пензионерка

Дневник
5 поврзани вести »

Грција одново го отвора прашањето за името

А1 - 22.07.2005

Грција одново го отвора прашањето за името на Република Македонија. Веста на грчките медиуми дека американската администрација притиска, посредникот во обединетите нации Метју Нимиц да излезе со нов предлог и македонските власти ја слушнаа оттаму, немале сознанија од дипломатските претставници дека ...

САД го притискаат Нимиц за нов предлог за името

Време

Вашингтон не врши притисок врз Нимиц за нов предлог за името

Утрински

Вашингтон врши притисок врз Нимиц за нов предлог

А1

Двојно име и за меѓународната заедница

Време
5 поврзани вести »

Стефанов се врати во Турција

Вест - 23.07.2005

НАШИОТ НАЈДОБАР КОШАРКАР ЗАМИНА ОД ИТАЛИЈА Нашиот најдобар кошаркар Врбица Стефанов се врати таму каде што и ја почна својата интернационална кариера - во Турција. Стефанов потпиша двегодишен договор од Улкер, каде што заминува по четиригодишниот престој во Монтепаски, со кое стана шампион на ...

Врбица Стефанов со турски Улкер ќе брка нови титули

Дневник

Врбица Стефанов две години во Улкер

Утрински

Врбица потпиша за Улкер

Време

Врбица Стефанов се враќа во Турција

А1
5 поврзани вести »

Странците против струјниот бизнис

Дневник - 22.07.2005

СпасиЈка Јованова Нема сила што може да ја смени решеноста на Владата брзо да го продаде ЕСМ и да ги раздаде хидроцентралите со непосредна спогодба. Таа остана глува на сите препораки од домашните експерти дека не смее да си игра со хидропотенцијалот бидејќи тоа не само што може да ја остави ...

Прво заокружување на законската регулатива, па продажба на ХЕЦ

Утрински

Водите да не се издаваат на 70, туку на максимум 20 години

Дневник

Светска банка со критика за должината на концесиите за хидроцентралите

Канал5

Долгорочен развој со хидроцентрали

Дневник
5 поврзани вести »

Над 20 загинати во самоубиствен напад во Багдад

А1 - 24.07.2005

Најмалку 22 лица загинаа денеска, а над 30 се ранети во самоубиствен напад врз полициска станица во Багдад, соопшти ирачката полиција. Напаѓачот со камион полн со експлозив удрил во бетонска ограда пред полициска станица во багдадскиот кварт Рашад.

Во два дена во Ирак загинаа над 80 лица

Утрински

98 мртви во експлозија на цистерна на полн пазар во Ирак

Вест

Бомбаш-самоубиец разнесе 60 лица

Време

Минирана цистернауби стотина луѓе на пазар

Дневник
5 поврзани вести »

Синоќа експлозија на бомба во централен Бејрут

А1 - 23.07.2005

Синоќа експлозија на бомба во централен Бејрут во која беа повредени најмалку три лица. Се случи само неколку часа по изненадната посета на американскиот државен секретар, Кондолиза Рајс. Оваа експлозија е една од 9-те крвави бомбашки напади кои го потресоа Либан оваа година.

Кондолиза Рајс во мисија во Израел и ненадејна посета на Либан

Вест

Рајс понижена и навредена во Судан

Дневник

Кондолиза Рајс го искара Судан оти и ги закачале новинарите

Вест

САД стојат зад македонските аспирации за НАТО и ЕУ

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Не само поради гените, колонијата е дел од мене

Утрински - 21.07.2005

Ана Франговска, уметниЧки раководител на Ликовната колонија 'ГалиЧник" Започнавме успешно да реализираме соработки со сродни манифестации и галерии во светот Во Музејот на град Скопје е во тек триеналната изложба на сесиите на Ликовната колонија Галичник 2002, 2003 и 2004 година, со што се ...

Македонецот Балов – уметнички директор на арт–здружение

Време

"Присутност" на седум македонски уметници во Софија

Дневник

Изложба на графики од седум македонски ликовни уметници

Време

Уметници и ученици ја сликаат Баба Планина

Дневник
5 поврзани вести »