TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-07-18 - 2005-07-24

Затвореник избоден со нож во крвна одмазда

Време - 21.07.2005

КПУ „ИДРИЗОВО“ Затвореник бил тешкоповреден со неколку убоди од нож во грбот во инцидент што се случил завчера во казнено-поправната установа „Идризово“. Како што дознаваме, Нервет Мусаи (61) од тетовското село Гајре, бил нападнат од двајца затвореници, неговиот внук Лаурен Мусаи и албанскиот ...

Одмазднички нож во грбот на затвореникот Мусаи

Дневник

Нарачал убиство на чичко му

Вест

Во Идризово фрчат ножеви

Вечер Прес

Во затворот Идризово обид за убиство

А1
5 поврзани вести »

Џон Тери : Шон е нашиот Руни

Вечер Прес - 20.07.2005

Откако Шон Рајт-Филипс ги мина медицинските прегледи и потпиша петгодишен договор со Челзи, капитенот на "сините" го кажа своето мислење за младото крило. "Шон е извонреден трансфер. Неговиот премин во нашите редови е еднакво квалитетен како оној на Вејн Руни во Манчестер Јунајтед.

Шон Рајт Филипс во Челзи за 32 милиона евра

Утрински

Рајт-Филипс е нов фудбалер на Челси

Дневник

Премиерлигашки трансфер пазар

А1

Рајт-Филипс се сели во Челзи

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Лукоил ни лук јал, ни лук мирисал...

Дневник - 19.07.2005

РАКОМЕТ - по наЈавите дека РУСИТЕ Ќе го спонзорираат пелистер Рускиот нафтен гигант "Лукоил" воопшто не разговарал со луѓето од Пелистер за спонзорирање на битолската ракометна екипа во следната сезона, и најверојатно не планираат засега да финансираат ниту една спортска екипа во Македонија.

Иван Марковски му се нуди на Пелистер

Време

Иван Марковски повторно пелистерец

Вест

Пелистерци оставија пусулчиња со своите желби

Дневник

Управата најавува дека пари ќе има

Вест
5 поврзани вести »

Решавањето на статусот на Косово ќе ги намали проблемите на Македонија

Утрински - 22.07.2005

Европарламентарката Дорис Пак за евроинтеграцијата на регионот и меѓусебната соработка Пак: Нема менување на граници ниту на Македонија, ниту на Србија и Црна Гора, ниту на Албанија - нема голема Албанија ТАМАРА ГРНЧАРОСКА "Со решавањето на статусот на Косово, според мое мислење, Македонија ќе има ...

Дорис Пак: Нема промени на граници, нема голема Албанија

Време

Дорис Пак: Инвеститорите го сакаат регионот, а не Македонија

Вест

Дорис Пак: Името не е проблем за прием во ЕУ

А1

Дорис Пак во Скопје

Канал5
5 поврзани вести »

"Синтезис" за Илинден

Вест - 22.07.2005

Десеттиот роденден, "Синтезис" го прославија со прво ДВД издание и турнеја низ Македонија. Ланскиот концерт со Македонската филхармонија во Универзалната сала на ДВД го промовираа во ресторанот "Дал мет фу". На пресот и официјално објавија дека од сега како продуцентска куќа зад нив стои "Баги ...

Дивиди-издание од концерт на "Синтезис"

Дневник

Синтезис со ДВД од концертот во Универзална сала

Вечер Прес

10 години Синтезис

А1

Промоција на дивидито на „Синтезис“

Време
5 поврзани вести »

Математичарите од Мексико се вратија со 2 бронзени медали

А1 - 21.07.2005

Веста поврзана со беснеењето на ураганот Емили во Мексико, која во Македонија пристигна од оваа Средно-Американска држава, кога на математичката Олимпијада се натпреваруваа 6-мината средношколци, создаде страв и паника кај нивните родители, додека тие 2 дена не можеа да остварат контакт и стравуваа ...

Математичарите и нивните професори се на пат за Македонија

А1

Македонски математичари зафатени од ураганот во Мексико

А1

Ураганот Емили ги забарикадира туристите во мексиканските летувалишта

Вест

Евакуирани мексиканските туристички места поради „Емили”

Канал5
5 поврзани вести »

Колку плати сака Тасева

Вест - 20.07.2005

ПРАТЕНИЦИТЕ НЕ САКААТ ДА СЛУШНАТ ЗА ПОКАЧУВАЊЕ НА ХОНОРАРИТЕ НА АНТИКОРУПЦИСКА КОМИСИЈА Каме Петров, претседател на собраниската комисија за избори и именувања тврди дека е спремен да разговара со Антикорупциската комисија, но одлуката за непокачување на паушалите останува непроменета Пратениците ...

Хонорарот на антикорупционерите ќе остане 25 илјади денари

Утрински

Тасева: Ќе тужиме, ако не ни ги покачат платите

Вест

Тасева: "Ќе наплатиме со камата"

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Шести триумф на Феранандо Алонсо

А1 - 24.07.2005

На пат кон историјата е и Феранандо Алонсо. Сосема објективен станува неговиот сон да биде најмладиот Формула 1 шампион, откако триумфираше денеска на 11 рунда, во Хокенхајм, за големата награда на Германија. Неговата предност во генералниот пласман пред директниот конкурент Кими Раиконен сега е 36 ...

Кими Раиконен ќе стартува прв во Германија

А1

Раиконен без поправен ако сака титула

Дневник

Кими, остани!

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Краделе челични профили и ги извезувале во Грција

Дневник - 21.07.2005

ПРЕСЕЧЕН ШВЕРЦЕРСКИ КАНАЛ Крадци однеле 43 тони челични профили оставени покрај железничката пруга кон граничниот премин Блаце, соопшти полицијата. Железните конструкции биле сопственост на ЈП "Македонски железници" и биле наменети за изградба на мостови.

Украдени 43 тони челични профили

Време

Краделе железо и го извезувале во Грција

Вест

Украдени 43 тони челик

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Семафорите од Партизанска ќе се селат во Автокоманда

Вест - 21.07.2005

КРСТОСНИЦАТА НА 16 МАКЕДОНСКА УДАРНА БРИГАДА И КОЦЕ МЕТАЛЕЦ КОНЕЧНО ЌЕ ДОБИЕ ВЕРТИКАЛНА СИГНАЛИЗАЦИЈА Поставување нови семафори на крстосницата која ги поврзува Автокоманда и Железара е многу скапо и не е во планот на градските власти за оваа година, но затоа работа ќе завршат семафорите од ...

Зелен бран на Партизанска во септември

Вест

Нови семафори за поголема безбедност

Време

Семафори спроти општинските бараки

Вечер Прес
4 поврзани вести »