TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-08-01 - 2005-08-07

Црвенковски нема да дозволи мешање за случајот Вранишковски

А1 - 07.08.2005

Претседателот Црвенковски денеска им порача на српските функционери, кои преку медиумите бараа ослободување на Вранишковски, дека Македонија нема да дозволи мешање во своите внатрешните работи. Според Претседателот, нема никаква причина било кој поединец или институција во Србија, да се ангажира во ...

Црвенковски: Вранишковски е внатрешно прашање

Канал5

Нема место за страв од заканите на СПЦ за анатемисување на МПЦ

Канал5

Владиката Кирил: Нема алтернатива со СПЦ и српската Влада

А1

Ревизија на пресудата за Јован?

Дневник

Утрински Утрински Макфакс Вечер Прес Утрински Време Утрински Канал5

46 поврзани вести »

Двајца загинати во судир на камион и "опел"

Вечер Прес - 06.08.2005

Две лица загинаа, а едно е полесно повредено во сообраќајната несреќа што завчера попладне се случи на автопатот Гостивар -Тетово, кај Тунчевишка клучка. Се судрија камион и автомобил "опел-кадет". Полицијата и истражен судија направија увид и работат на утврдување на причините кои довеле до ...

Оливера Горѓоска победи на "Канео фест 2005"

Вечер Прес

Во "Парк" Македонци, во "Горица" странци

Вечер Прес

Од септември пензиските друштва ќе ја почнат "битката" за осигуренци

Вечер Прес

"Мјузик стор" и во Охрид

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

36 поврзани вести »

МАТ остана без поддршка од Претседателот и Владата

А1 - 07.08.2005

Македонскиот авиопревозник очекува Владата да одговори на српските економски санкции, што стартуваа откако во Белград беше задржан Матовиот изнајмен „Боинг“. Во МАТ тврдат дека се жртва на политиката и поради тоа сметаат на поддршка од кабинетот на Бучковски.

ЈАТ ќе му го земе и вториот најмен авион на МАТ

Утрински

ЈАТ не го врати авионот на МАТ

Време

ЈАТ го матира МАТ

Дневник

По запленување на авионот, најави за тужби и од „МАТ“ и од „ЈАТ“

Канал5

Вест Макфакс Вечер Прес А1 Вест Време Канал5 Утрински

35 поврзани вести »

Евакуацијата на доселениците од појасот Газа ќе заврши за неколку денови

Макфакс - 07.08.2005

Ерусалим Евакуацијата на еврејските доселеници од појасот Газа ќе заврши за неколку денови, изјави портпарол на израелската армија. Денеска израелската армија започна со присилна евакуација од населбите во појасот Газа, откако истече рокот еврејските доселеници да ги напуштат своите домови ...

Хамас нема да се разоружа

Макфакс

ОН прават резерви храна за Палестинците

Макфакс

Доселениците се спротивставуваат на иселувањето

Макфакс

Израелските сили почнуваат со принудна преселба од Газа

Макфакс

Време Утрински Вест Макфакс Макфакс Макфакс Вест Макфакс

32 поврзани вести »

„Пролетер“ ќе мора да се тргне од автобуската

Време - 06.08.2005

МИНИСТЕРСТВО ЗА ТРАНСПОРТ И ВРСКИ Автотранспортното претпријатие „Пролетер“ ги добило сите решенија со кои му се наложува да се тргне од просторот на старата автобуска станица, за таму да се изгради Меморијалниот центар на Холокаустот, велат од Министерството за транспорт и врски.

Преговори за нова автобуска станица

Макфакс

Продолжуваат преговорите за нова локација на „Пролетер“

Макфакс

И денеска без разговори за локација за нова автобуска станица

Макфакс

Полицијата ја спречи блокадата на автопатот Куманово-Скопје

Канал5

Време Дневник Утрински Дневник Дневник Вечер Прес Вечер Прес А1

25 поврзани вести »

Иран се закани на ЕУ дека ќе ја забрза работата на нуклеарната програма

Макфакс - 07.08.2005

Техеран Иран повторно и се закани на Европската унија дека ќе продолжи со активностите на нуклеарната програма, доколку Брисел го зголеми притисокот врз Исламската република. “Колку повеќе тие држави не притискаат и играта станува погруба, толку ќе бидеме помотивирани да ги активираме и останатите ...

И покрај меѓународниот притисок, Иран ќе збогатува уран

А1

Ахмадинеџад и официјално е новиот Претседател на Иран

А1

Ахмадинеџад: Иранскиот народ нема да се предаде

Канал5

Иран ќе збогатува уран, и покрај меѓународниот притисок

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Дневник Утрински А1 Вест

25 поврзани вести »

„Викенд без вратоврски“ за перспективите на Македонија во ЕУ и НАТО

Макфакс - 07.08.2005

Скопје Македонија и перспективите на Балканот за приклучување кон НАТО и Европската унија се темите за кои високи владини претставници и домашни и странски експерти ќе разговараат на неформалната средба што денеска и утре ќе се одржува во Охрид под наслов „Викенд без вратоврски“.

Бучковски - Треба уште да се работи за имиџот на Македонија

Макфакс

Непосредните спогодби на Бучковски се најголема пречка кон ЕУ

Дневник

Рада му го плесна на Бучко и летна за Америка

Вест

Премиерот Груевски ќе ги укине непосредните спогодби

Вест

Време Утрински Дневник Вечер Прес Канал5 Време Макфакс Утрински

25 поврзани вести »

Аманет за ЕУ и НАТО

Дневник - 06.08.2005

ПРЕМОСТЕН ИЛИНДЕН Старите илинденци, преку својот медиум Бучковски, ни соопштуваат дека не само што го посакувале туку и го предвиделе референдумот за независност, војната во 2001 година, вклучувајќи го и рамковниот договор како "доказ дека сите граѓани несебично ја сакаат Македонија" Примерено за ...

Србите ќе може да чествуваат на Зебрњак и на Кајмакчалан

Дневник

Со хеликоптер до Пелинце

Вечер Прес

Македонски новинари ненајавени во манастирот "Св. Прохор Пчињски"

Утрински

Во „Прохор Пчињски“ затворени врати

Време

Дневник Утрински Време Утрински Дневник Време Вест Макфакс

24 поврзани вести »

Американците ослободија 1.000 затвореници во Ирак

Макфакс - 07.08.2005

Багдад Американската војска соопшти денеска оти ослободила околу 1.000 затвореници од затворот Абу Граиб, на барање на ирачката Влада. Во соопштението на американските сили не се наведува дали ослободувањето е поврзано со барањето на ирачките сунити кои преговорите за прифаќање на уставот на ...

Најмалку 25 загинати во три атентати во Багдад

Макфакс

Најмалку 43 загинати и 76 ранети во експлозиите во Багдад

Макфакс

Истекува рокот за подготовка на уставот на Ирак

Макфакс

Ирачкиот парламент денеска за новиот предлог устав

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1

22 поврзани вести »

Поплави во Унгарија и во Романија

Макфакс - 07.08.2005

Будимпешта Долготрајните дождови предизвикаа поплави во Унгарија и во Романија, каде синоќа беа поплавени повеќе куќи, јавија агенциите. Во покраината Горј во јужниот дел на Романија беа евакуирани околу 300 луѓе, откако водата во нивните куќи достигна и до 1,5 метри.

Поплавените добија конзерви за ручек

Време

Регулацијата на Кумановка спас за Куманово

Утрински

Поплавите однесоа 2 милиона евра

Дневник

14 лица загинале во поплавите во Кина

Макфакс

Вечер Прес А1 Дневник Време Утрински Канал5 Вест Макфакс

20 поврзани вести »