TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-09-05 до 2005-09-11

Аеродромот во Сараево ќе се вика Алија Изетбеговиќ

Дневник - 10.09.2005

НА ГОДИшНИНАТА ОД СМРТТА НА БОшЊАЧКИОТ ЛИДЕР Меѓународниот аеродром "о Сараево ќе се преименува во "Алија Изетбеговиќ", во чест на првиот претседател на Претседателството на Босна и Херцеговина, јави Макфакс. Оваа одлука ја донесол Организацискиот одбор за одбележување на двегодишнината од смртта ...

Аеродромот во Сараево - "Алија Изетбеговиќ"

Вечер

Аеродромот во Сараево - Алија Изетбеговиќ

А1

Аеродромот во Сараево - Алија Изетбеговиќ

Макфакс

Затворен аеродромот во Сараево

Утрински
5 поврзани вести »

Партиите бараат увид во студентското сместување

Време - 09.09.2005

МЕМОРАНДУМ Подмладоците од ВМРО-НП, Демократската алтернатива, Демократската младина на Албанците и Либералната унија на млади вчера до надлежните испратиле меморандум за осуда на малверзациите во студентското сместување. „Ги повикуваме премиерот, министерот за образование и директорот на ...

Косовските студенти не сакаат да се странци на тетовскиот Универзитет

Макфакс

Да си оди директорот на Студентскиот центар

Време

Унија на студенти ќе се грижи за правата на студентите

Утрински

Директорот на студентскиот центар да биде сменет

Дневник
5 поврзани вести »

Презентација на македонски вина во Лондон

Утрински - 09.09.2005

По повод Денот на независноста По повод Денот на независноста, од 5 до 7 септември во лондонскиот хотел „Кевендис°, се одржа презентација и дегустација на бели и црвени вина од македонски производители. Групата за извоз на квалитетни вина од Македонија и македонската амбасада во Велика Британија се ...

Велика Британија ќе вкуси врвни македонски вина

А1

Македонски вина на промоција во Лондон

Дневник

Македонските вина во Британија

Макфакс
4 поврзани вести »

Ситигруп ќе биде агент на нашите први еврообврзници

Утрински - 10.09.2005

Избрана е банката што ќе ја подготви првата евентуална емисија Првата емисија на еврообврзниците ќе тежи 150 милиони евра, а парите ќе бидат наменети, главно, за рефинансирање на долгот на земјава Првите македонски обврзници ќе ги издава лондонската банка Ситигруп.

"Ситигруп" ќе ги подготвува еврообврзниците

Дневник

Потпишан договорот со “Ситигруп”

Вечер

„Ситигруп“ ќе се грижи за македонските еврообврзници

Време
4 поврзани вести »

Лебедева се крие од рекетари

Вечер - 07.09.2005

Руската атлетичарка Татјана Лебедева го освои џек-потот од еден милион долари во "Златната лига", но стравува да се врати во татковината поради рекетарите. Непобедливата во трискок ќе се обиде да се сокрие од криминалците, кои ја рекетираат секоја ѕвезда во спортот.

Лебедева е девојка од милион долари

Вест

За Лебедева џек-пот вреден еден милион долари

Утрински

Лебедева со трискок до милион долари

Дневник
4 поврзани вести »

Средба Митрева - Травик

Макфакс - 07.09.2005

Скопје Државниот секретар на Министерството за надворешни работи (МНР) на Норвешка Ким Травик денеска треба да биде примен од министерката за надворешни работи Илинка Митрева Норвешкиот дипломат ќе разговара и со вицепремиерката Радмила Шеќеринска и со претседателката на Собраниската комисијата за ...

Посета на државниот секретар на норвешкото МНР

Макфакс

Норвешка задоволна од текот на реформите во Македонија

Макфакс

Посета на државниот секретар на норвешкото МНР на Македонија

Макфакс
4 поврзани вести »

Најмалку 13 загинати при авионска несреќа во Конго

А1 - 10.09.2005

Најмалку 13 лица загинаа кога синоќа се урна авион „Антонов“ на приватна компанија од Демократската Република Конго, на 50 километри северно од Бразавил, јавија западните медиуми. Очевидците кои биле на местото на инцидентот утрово велат дека виделе 13 тела меѓу кои и на членовите на екипажот и оти ...

7 лица загинаа при уривање на авион во ДР Конго

А1

СЕДУМ ЛИЦА ЗАГИНАА ВО АВИОНСКА НЕСРЕЌА ВО ДР КОНГО

Канал5

Авион се урна во Конго - седум загинати

Макфакс
4 поврзани вести »

Српскиот министер за одбрана поднесе оставка

Вест - 09.09.2005

Белград, 9 септември (АП) - Министерот за одбрана на Србија и Црна Гора Првослав Давиниќ го информирал претседателот на Србија и Црна Гора, Светозар Маровиќ дека одлучил да поднесе оставка на функцијата, јавуваат српските медиуми.

Давиниќ купувал опрема по надуена цена

Утрински

Министерот Давиниќ поднесе оставка

Макфакс

Две милијарди евра за реформа на армијата

Макфакс
4 поврзани вести »

Богато лето за Маријан

Вечер - 09.09.2005

Од втори до петти септември во Зеница се одржа интернационалната музичка манифестација Еуропоп 2005. Маријан Стојановски таму ја освои првата награда, а "Дождлива песна" од Григор Копров, што ја испеа, беше прогласена за најдобра песна на фестивалот.

Маријан во Зеница го освои жирито

Вечер

Прво место за Марјан во Зеница

Вест

Марјан со прва награда од публиката во Зеница

Утрински
4 поврзани вести »

Договор меѓу Кина и ЕУ за текстилот

Време - 06.09.2005

ТРГОВИЈА По долгите преговори меѓу Кина и Европската Унија за увоз на кинески текстил, вчера бил постигнат трговски договор. Се уште не се познати сите детали, но од договорот двете страни наводно биле задоволни, јави АФП. Спорот почна поради тоа што во јуни милиони кинески текстилни производи, ...

ЕУ ги отвори границите за нови 75 милиони парчиња кинеска облека

Вест

Кина ја доби војната на градниците

Дневник

Кина и ЕУ постигнаа спогодба за текстил

Макфакс
4 поврзани вести »