TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-09-05 до 2005-09-11

Прогласен крај на окупацијата на појасот Газа

А1 - 11.09.2005

Израелската Влада денеска официјално го прогласи завршувањето на 38-годишната воена окупација на Појасот Газа. Во соопштението на Владата на Израел на сите војници во Појасот Газа им се наредува да се повлечат од тоа подрачје.

Египет ја распореди првата група војници во Газа

А1

Израелската војска предвреме се повлекува од Газа

Макфакс

Шарон ја отфрли можноста за израелско повлекување од Западниот брег

Макфакс

Израелски војници убија тројца Палестинци

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Утрински Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

16 поврзани вести »

Се топи предноста на Меркел во однос на Шредер

Утрински - 10.09.2005

Според анкетите, во предизборието во Германија Анкетите покажаа дека СПД на Шредер има популарност од 34 отсто, а ЦДУ на Меркел падна на 41 отсто БЕРЛИН - Социјалдемократите (СПД) на Германија напредуваат во однос на конзервативните Демохристијани (ЦДУ) пред изборите на 18 септември, покажуваат ...

Канцеларотво одбранана сопругата - новинарка

Дневник

Без нокаут во првата рунда

Дневник

Конзервативците го препишаа предизборниот апел на Реган

Дневник

Шредер најавил оставка за понеделник

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Утрински Макфакс А1 Време Утрински

15 поврзани вести »

Британија пред блокада на патиштата поради цената на нафтата

А1 - 11.09.2005

На Велика Британија и се заканува целосна блокада на патиштата поради високите цени на бензинот и дизел горивата, предупредија асоцијациите на камионџиите. Водачите на оваа моќна асоцијација за весникот „Сандеј телеграф“ изјавија дека ќе ги блокираат главните патни правци во земјата и приодите до ...

Намалување на цените на нафтените деривати

Макфакс

Литар бензин колку 1,5 литар масло за јадење

Време

Граѓаните, засега, не мислат да штедат бензин

Утрински

„Суперот“ стигна до 70 денари

Време

Утрински Дневник Дневник Вечер А1 А1 Време Дневник

15 поврзани вести »

Македонија се подготвува за случајот ОКТА

А1 - 10.09.2005

Македонија интензивно се подготвува за настап на судот во Париз, каде е тужена од „Хеленик петролеум“ за случајот ОКТА. Идната недела во Скопје пристигнуваат швајцарските владини адвокати. Ќе се утврдува одбранбената стратегија.

"Окта" без дозвола произведува екогориво

Вест

Дополнителни испитувања на загадувањето од ОКТА

Утрински

ОКТА вети дека ќе стави филтри на оџаците

Дневник

Еко-пломба за ОКТА?

Вечер

А1 Време Канал5 Време Време Вест Време Канал5

14 поврзани вести »

Преживеаните велат дека авионот се занишал пред да падне

Утрински - 07.09.2005

Се уште нема информации за причината за уривањето на авионот во Медан Петнаесет патници што имале места во опашката на авионот, меѓу кои и дете на двегодишна возраст, го преживеаја падот МЕДАН - Расплаканите жители на третиот по големина град во Индонезија, вчера ги пребаруваа запалените остатоци ...

Експерти го испитуваат падот на индонезискиот авион

А1

Авион се урна врз град, загинаа 137 лица

Време

Преку 130 мртви во уривање на боинг во Индонезија

Вест

Падна уште еден авион, загинаа 140 луѓе

Утрински

Дневник Канал5 Вечер А1 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс

14 поврзани вести »

Вранишковски може да биде пречка за ЕУ

Време - 09.09.2005

НОВИ СИГНАЛИ ЗА ЗЕМЈАВА Претставниците на Европската комисија подготвиле подолга листа прашања што ќе им ги постават на претставниците на македонскиот експертскиот тим за време на претстојната средба во Брисел, на кои експертите ќе треба да одговорат усно, дознава „Време“ од извори во Брисел.

Вранишковски замина во СПЦ за да ја зачува високата црковна позиција

Утрински

Српската заедница ќе бара слобода за Вранишковски

Канал5

Одложено судењето за финансиските проневери на Вранишковски

Макфакс

Судењето на Вранишкоски спречено од монаси

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Време Макфакс Време Дневник

14 поврзани вести »

Ордени

Вечер - 10.09.2005

Заличуваме на држава: по цели четиринаесет години независност Македонија промовираше свои ордени. На скопското Кале се закити поранешниот претседател Киро Глигоров,а трагично загинатиот Борис Трајковски постхумно го доби ова прво и највисоко одликување.

Ордени за претседателите

Вест

Македонија е горда што ја водеа вистински лидери

Утрински

Од сон до орден за независност

Дневник

Најзаслужните добија ордени, другите ветувања за подобра иднина

Време

А1 Време Утрински Канал5 Макфакс Вечер Макфакс Дневник

13 поврзани вести »

Го прскал телото со спреј против муви за да не се шири реа

Вест - 10.09.2005

УАПСЕН УБИЕЦОТ НА СКОПСКИОТ ЛИХВАР Осомничен за убиството на Горан Митковски-Думу (32) е Миле Делов (31) од Скопје кој на убиениот му должел за камати и главен долг околу 50.000 евра по што одлучил да го ликвидира а за да го прикрие злосторството мртвото тело го чувал во гаража и го п Миле Делов ...

Фатен убиецот на лихварот Митковски

Дневник

ЗАЕМОТ И КАМАТАТА ПРИЧИНА ЗА УБИСТВОТО

Вечер

Киднапиран па убиен скопски лихвар

Вест

Тркачот Дељо го убил лихварот Думо

Време

Утрински Дневник Канал5 Макфакс А1 Време А1 Макфакс

13 поврзани вести »

ДПА се закани со улична демократија

А1 - 10.09.2005

Уличната демократија ќе биде следниот чекор на ДПА, доколку власта продолжи да ги игнорира нивните забелешки околу локалните избори. „Може и тоа, бидејќи тоа е демократски феномен, не е ништо вондемократски“, изјави Арбен Џафери, претседател на ДПА.

Хазби Лика е главен лик во „белата книга“ на ДПА

Време

Џафери со влада во сенка

Дневник

ДПА ќе формира влада во сенка

А1

ДПА: ОНА не водеше ослободителна војна

Време

Вечер А1 Време А1 Канал5 Вечер А1 А1

13 поврзани вести »

НАТО не очекува влошување на ситуацијата за време на преговорите за Косово

Макфакс - 08.09.2005

Приштина Командантот на НАТО за Југоисточна Европа адмирал Хари Улрих денеска во Приштина изјави дека Алијансата е убедена оти за време на процесот на утврдување на статусот на Косово нема да има никакво влошување на ситуацијата.

Болеста на Ругова ќе го запали Косово

Време

Различни реакции за болеста на Ругова

А1

Ругова има рак на белите дробови

Вест

Ругова има рак на белите дробови

Време

Дневник Макфакс Вечер А1 Време Канал5 Макфакс Макфакс

13 поврзани вести »